Türkiye’nin Yeni Turistik Treni Mezopotamya Ekspresi

Mezopotamya Ekspresi ilk seferini tamamladı. Ankara’dan yola çıkıp Diyarbakır’a kadar uzanan turda seyahat tutkunları İç, Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinin doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel mirasını görme imkanı buluyorlar.

Tren Ankara’dan kalkıp 1,051 km kat ederek Diyarbakır’a giderken dağlık coğrafyadan, en önemlisi tarihi kalıntıların arasından geçmekte. Bir deyiş vardır. Tren seyahatleriyle anı yaşarsınız. Meksika’da ki Tren Maya ile Brüksel’le Prag’ı bağlayan European Sleeper kısa bir zaman önce hizmete girerek yolculara daha önce göremedikleri yerleri gösteriyor. Bazı tren şirketleri ise Orient Express’in  La Dolce Vita’sı gibi güzergahlarını genişleterek İtalya’nın orta cağ kasabalarını dolaşmakta.

La Dolce Vita Treni

Bunun en son örneği bu yıl Nisan ayında hizmete giren Mezopotamya Ekspresi. Daha önce 2019 yılında seferlerine başlayan Doğu Ekspresi’nin popüler olmasından cesaret alarak hizmete sokulan Mezopotamya Ekspresi yolcularını tarih ve kültür dolu orta Anadolu’da destansı bir yolculuğa çıkarıyor.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın temsilcilerinden biri olan Weil Şirketler Grubu’nun başkanı Geoffrey Weill “Türkiye turizm alanlarını belli başlı bölgelerin dışına çıkararak 81 ilin tümüne yaymak istiyor” şeklinde konuştu. “Bunun yollarından birinin de hızlı tren yolculuklarının çoğalmasıdır” diye ekledi.

Malatya’da kayısı kurutma

Mezopotamya Ekspresi treninde 180 kişilik yolcu kapasitesi ve 10 vagon bulunmakta. Bu vagonlardan 9 tanesi yataklı vagon iken 1 tanesi de yemek için olanı.

Trenin restoranında geleneksel Anadolu yemekleri ikram ediliyor. Keledoş bunlardan biri.

Keledoş yemeği

Seyahat 24 saat sürüyor. Her üç veya dört saatte bir yolcuların tarihi kalıntıları görebilmesi için güzergah boyundaki duraklarda mola veriliyor. Duraklar sırasıyla şu şekilde:

Ankara, Kayseri, Sivas, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Diyarbakır.

Harput Kalesi

Görülecek bir çok tarih eserlerinin yanında trenin Elazığ molasında UNESCO listesinde yer alan Harput Kalesiyle, 1866’da inşa edilen İzzet Paşa Camii’ni keşfetmek mümkün.