Dijital Misafir Deneyimleri

 Covid-19 pandemisinin her sektörde değişikliklere neden olduğu günümüzde farklı deneyimler yaşayarak seyahat etme trendi de kendine geniş yer bulmakta. Bunu dikkate alarak müşterilerin ihtiyaçları ve isteklerinin ilerde nasıl olacağının soruları şimdiden sorulmağa başladı. Seyahat trendleri konusundaki uzmanlar araştırmalarının sonuçlarına göre 7 değişik trend saptadılar.

Hizmet sektörü geçtiğimiz iki yıl içinde müşteriye yönelik hizmetlerin temas olmadan yapılması doğrultusunda bir evrim geçirdi. Covid-19 pandemisinin yayılması, hastalığın bulaşmasını önlemek ve mümkün olan en az teması sağlamak amacıyla hizmet şeklini köklü olarak değiştirdi.

Otel endüstrisinin yeni buluşlara ayak uydurması ve değişen teknolojileri benimsemesi gerekiyor. Kısa bir süre sonra otel müşterilerine oda anahtarı verilmeyecek. Aynı akıllı telefonlarda olduğu gibi misafirin parmak izi veya yüz görüntüsü oda anahtarı yerine geçecek.

Kişiselleştirme

Misafirlerinin özel isteklerini dikkate alma eğilimi otel endüstrisinde her yıl gelişim göstermekte. Teknoloji yardımıyla müşterilerinin beğenilerini öğrenecek olan otel yöneticileri her misafire özel, çekici ve ilginç teklifler sunacaklar.

Tek Başına Seyahat Etmek

Bu yılın bir diğer trendi de tek başına seyahat edenlerin sayısının yükselmesi olacak. Çeşitli kez salgın nedeniyle eve kapanmak zorunda kalan, bu nedenle özgürlük ve macera peşinde koşmak isteyen, tek başına kendi seçtiği tarzda seyahat edenlerin adedi 2022 yılında yükselme eğiliminde olacak.

Tek başına seyahat edenlerin arasında yapılan bir araştırmaya göre gezginlerin %66’sı yolcuların ve hizmet edenlerin tüm aşılarının yapılmış olmasını istiyor. Gezginlerin %22’si bundan böyle daha fazla tek başına seyahate çıkacağını söylüyor.

Yalnız gezenlerin %20’lik bölümü daha uzun seyahatlere çıkmak istediklerini söylerken %37’si daha bilinçli ve sürdürülebilir seyahati tercih ettiklerini belirtiyorlar. Avrupa ülkeleri %41’lik bölümün favori destinasyonu.

Alternatif Tıp Önerileri, Sağlık ve Wellness Tercihleri

Covid-19 pandemisinin sürmesi durumunda sağlık ve wellness sektörünün 2022’de önemli bir rol üstleneceği belli oldu. Virüse karşı alınan sıkı önlemlerden bunalan gezginler için wellness sektörü onların bedenlerini ve ruhlarını dinlendirerek alternatif tıbbın imkanlarını sunmaya devam edecekler.

Sürdürülebilirlik

Otel endüstrisinde en belli başlı bir tercih olan sürdürülebilirlik kavramı 2022 yılında da önemini sürdürecek. Özellikle otel yönetimi seviyesinde sürdürülebilirlik hem ekolojik hem de etik bir zorunluluk olarak görülecek.

Bununla ilgili örnek vermek gerekirse oteller tarafından tek kullanımlı plastiklerin, fazla kağıt tüketiminin, gıda artıklarının azaltılması söylenebilir. Akıllı ampullere yönelerek enerji tasarrufunda bulunmak ve menülerinde vejetaryen ve vegan gıdalara yer vermek otellerin yönelecekleri bir diğer sürdürülebilirlik şekli olacak.

Sanal Gerçeklik

Misafir ağırlama sektörünün yolculuk öncesi müşterilerine gidecekleri otellerin, gezecekleri yerlerin, yemek yiyecekleri restoranların sanal görüntüsünü sağlama avantajından yararlanması trendi de 2022’de gelişecek yollardan biri olarak gözükmektedir.