2023’de En Fazla Turist Çeken 5 Ülke

Dünya Turizm Organizasyonu’nun her yıl yayımladığı en popüler ülkelerin 2023 sıralamasını aşağıda sunuyoruz. Bu sıralama, içinde bulunduğumuz 2024 yılı için de seyahat edecek olanları şüphesiz motive edecektir. İşte size Birleşmiş Milletler bilgi kaynağından alınan, geçen yıl dünyanın en fazla turist çeken ilk 5 ülkesi.

5. İtalya – 49.8 Milyon Ziyaretçi (2023)

Sanat denilince dünyada akla gelen ilk ülke olan İtalya’nın hemen her şehri sanatla bağlantılıdır. Mesela Roma, Roma İmparatorluğu’nun kalıntılarıyla dolu. Floransa, Rönesans’ın doğduğu şehir. Venedik dünyaca meşhur kanallar şehri. Romantik şehirler arasında sayabileceğimiz Verona ve Vicenza, üniversite şehri Bolonya, meşhur freskleri görebileceğiniz Assisi bunlardan önde gelenleri.

Şehirlerin dışına çıktığınızda vadilerin, Orta Çağ’dan kalma köylerin ve kıyı şeridinin mutlak görülmesi gereken yerler olduğuna bizzat şahit olacaksınız. İnişli, çıkışlı tepeleriyle Toskana Vadisi, Etna Dağı gibi aktif volkanların bulunduğu bölgeler, Puglia, Amalfi ve İtalyan Riviera’sı ziyaret edilmesi mutlak olan cazibe merkezleridir.

4. Türkiye – 50.5 Milyon Ziyaretçi (2023)

Doğu ile Batı’yı bağlayan Türkiye bir çok eski medeniyete ev sahipliği yapmış bir ülke. Doğu Roma İmparatorluğu’nu bin yüz yıl, Osmanlı Devleti’ni beş yüz yıl barındıran İstanbul dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden. Ayasofya Camii, Topkapı Sarayı, İstanbul Boğazı en fazla ilgi çeken yerlerin başında gelmekte.

Dünya Miras Listesine giren Efes, Bergama, Afrodisias, Milet, Aspendos, Perge medeniyetlerinin kalıntılarıyla Likya Kaya Mezarları’nın bulunduğu Antalya her yıl milyonlarca turist tarafından ziyarete uğramakta.

Ayrıca Türkiye her yıl bir üst sıraya çıkma becerisi gösteren tek ülke konumunda.

 3. Amerika Birleşik Devletleri – 50.9 Milyon Ziyaretçi (2023)

 

Amerika Birleşik Devletleri turistik ziyaretler için popüler bir destinasyon olma durumunu korumakta. Her yıl New York, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Boston, Philadelphia, New Orleans ve Miami milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Bu ilgi çeken yerler dışında bir çok gezgin fazla bir değişikliğe uğramayan kırsal kesimleri görmek için Birleşik Devletler’e gelmeyi tercih ediyor. Bunlar Colarado’da ki Büyük Kanyon, Arizona’da ki Monument Valley, Sekoya ağaçlarının bulunduğu Yosemite Milli Parkı. Görülmesi gereken yerlere Alaska ve Hawaii Adaları’nı da dahil etmemiz gerek.

2. İspanya – 71.7 Milyon Ziyaretçi (2023)

İspanya tartışmasız dünyanın en fazla gidilen turistik ülkelerinden biri. Coğrafyası, tarihi kalıntıları, festivalleri, gelenekleri, kültürel ve gastronomik etkinlikleri ve dünya çapında meşhur müzeleri ülkenin turist zenginliğini açıklayan en önemli unsurlar.

Bunlara ek olarak İspanya’nın kıyıları ve plajları özellikle Avrupa Ülkelerinden gelen turistlerin yaz tatilleri için tercih nedeni durumunda.

İspanya’nın takım adaları da müstesna güzellikte. Buna örnek olarak volkanik coğrafi yapısıyla Kanarya Adaları’nı, Minorka’yı ve Formentara’nın bulunduğu Balear Adaları’nı gösterebiliriz.

İspanya’nın tarih öncesi harabelerini de Merida, Tarraco, ve Segovya’da ki Aqueduct’de görmek mümkün.

Hristiyan katedralinin merkezindeki Kordoba Camii’ni mutlaka görmelisiniz. Orta Çağ’dan kalma kalelerinin bulunduğu Granada’daki Alhambra, Sevilla’daki Alcazar ayrıca ziyaret edilmesi gereken yerler.

1. Fransa – 77.5 Milyon Ziyaretçi (2023)

Fransa her yıl olduğu gibi 2023 de en fazla gidilen ülke sıralamasında birinci. Tarihten, sanata; modadan, gastronomiye; özgürlükler ülkesi Fransa ölmeden önce görülmesi gereken yerler arasında en önde geleni.

Fransa’nın doğası da görenleri hayran bırakan özellikte. Normandiya, Britanya, Pireneler, kayak yapmak isteyenler için Alp Dağları, Korsika Adası ve tabii ki en önemli yapı taşlarından Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, Notre Dame kilisesi, Sucré Cœur, gurme restoranları, bistrolar, moda defileleri ile Paris şehri.