Turizmde Kadın İş Gücüne Yatırım Yapma Çağrısı

Birleşmiş Milletlerin Turizm Komitesi turizmin her alanında cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda hız kazanılması için kadın çalışana acilen yatırım yapılması çağrısında bulundu.

Tüm dünyada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanırken Birleşmiş Milletler hala kadın çalışanların turizmde erkekler kadar temsil edilmediklerinin, mesleklerinde ilerlemeleri için gösterdikleri çabaların engellendiğinin, eğitim hizmetlerinden yeterli derecede yararlanamadıklarının altını çizerken, düzelme yolunda hızla adımların atıldığını görmekten mutlu olduklarını ifade etti.

#KadınaYatırımYap#

Bu yılın teması, cinsiyet eşitliğinin sağlanması için yapılan çalışmaları finanse etmek amacıyla oluşturulan bütçedeki 360 Milyon Amerikan Doları tutarındaki açığın kapatılması için yapılan çalışmaları hızlandırmak olarak saptandı.

Turizmde kadın çalışana yatırım yapmak için ayrılan bütçe bir çokları tarafından yüksek görülebilir. Ancak şunu unutmamak gerekir ki proje başarıya kavuşursa kişi başına GDP (Gayrisafi Mahalli Üretim) %20 artacak ve 2035’e kadar dünya ekonomisinde 300 Milyon ilave iş imkanı gerçekleşecek.

Birleşmiş Milletler Turizm Komitesi Sekreteri General Zurab Pololikashvili “8 Mart Dünya Kadınlar Günü kadın – erkek eşitliğinin sağlanması için yapılması gereken yatırımın büyük miktardaki finansmanını temin etmek için yaptığımız çağrıya güçlü bir vesile olmuştur. Bir çok ülkede daha önce yapmış olduğumuz yatırımların meyvesini toplamaya başladık. Ancak daha kat etmemiz gereken oldukça yol gözükmekte “ şeklinde konuştu.

Üyelerin hızla harekete geçmeleri için onları desteklemek şart

8 Mart Dünya Kadınlar Günü haftası boyunca hükümet yetkilileri, iş çevreleri ve sivil toplum örgütlerinin katıldığı webinar seminerler yapıldı. Bu seminerlerde ele alınan konulardan başta gelenleri şunlar;

  • Eşit ücret alma, eğitim hizmetine erişim sağlama, yetiştirme ve liderlik imkanlarının sağlanmasını da içine alarak cinsiyet eşitliği ve kadını güçlendirmeyi teşvik edici politikalarının tesis edilmesi.
  • Turizmde kadınların müteşebbis olmaları ve kendi işlerine sahip olabilmeleri konusunda onlara destek sağlanması.
  • Yöresel, milli ve uluslararası seviyelerde kadının güçlenmesi için ortaklık yapabilmesinin önünün açılması.