Sürdürülebilir Tatil İçin Gidebileceğiniz 5 Destinasyon

Daha bilinçli ve az eşya ile seyahat etmek isteyen milyonlarca gezginin sürdürülebilir seyahate olan rağbeti her geçen gün artmakta.

İçinde bulunduğumuz 2024 yılında seyahat edenleri iklim değişikliğinin varlığı konusunda ikna etmeye gerek yok. Onlar gezegenimizin boğuşmakta olduğu sorunların farkında. Gezginlerin yaklaşık üçte ikisi gidecekleri yeri seçerken doğaya saygı gösteren yerleri tercih etmeye başladı.

Başka bir çalışma, niyet etme ile davranış arasındaki boşluğun devam ettiğini gösteriyor. Ancak her iki durumun arasında kurulmaya çalışılan köprü konusunda ciddi ilerlemelerin kaydedildiği de bir gerçek.

İç huzursuzluk ve doğal felaketlere uğrayıp yaralarını sarmaya çalışan yerlere yapılacak geziler sürdürülebilir seyahatin gelişmesine şüphesiz katkıda bulunacaktır.

Yeni yeşil alanlar yaratan destinasyonlardan, yıkıma uğrayıp toparlanma yolunda büyük yol kat eden yerlere kadar sürdürülebilir turizm için seçilmesini tavsiye ettiğimiz 5 seyahat destinasyonunu aşağıda sunuyoruz.

1 Valensiya, İspanya

Avrupa Yeşil Başkent Ödülü her yıl çevre duyarlılığı gösteren, yerleşik nüfus ve ziyaretçilerin yaşam kalitesinin yükseltmesine önem verip bu konuda kendini devamlı geliştiren şehre veriliyor.

Bu sene bu ödül İspanya’nın Valensiya şehrine verildi. Valensiya 2025 yılı sonuna kadar elektrik enerjisinin %100’ünü yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi hedefledi. Şehir sahip olduğu 500 hektarlık yeşil alanla gurur duyuyor. Parque Central denilen şehir parkı daha önce kendine yakın yerleri demiryoluyla kendisine bağlarken yapılan alt yapı çalışmasıyla şimdi yer altı geçidi kullanılmakta.

Toplu taşımacılık, geniş yaya kaldırımları, taşıtla girilmesi yasak olan cadde ve sokakların fazlalığı ve 200 kilometrelik bisiklet yoluyla düz bir şehir olan Valensiya gezmeye ve yaşamaya son derece elverişli bir şehir.

İçinde bir çok kuş çeşidinin bulunduğu Parque Natural de l’Albufera ve Turia Natural Par şehri bir dantel gibi sarmakta.

2 Yüksek Atlas Dağları ve Marakeş, Fas

Eylül 2023 de Atlas Dağları’nın Marakeş’e yakın kısmında meydana gelen 6.8 kuvvetindeki deprem o bölgenin büyük kısmının yıkılmasına sebep oldu.

Fas turizm endüstrisinin felaketler karşısında çabuk toparlandığının bilinmesine rağmen 2023 de rekor turist ziyaretine sahne olan ülkede deprem sonrası rezervasyonlarda hatırı sayılır bir düşüş yaşandı. Marakeş’de el sanatlarının yoğun olduğu eski şehir bölgesi hala yardım beklemekte.

Şehrin en çok ziyaret edilen ilgi merkezlerinden El Badi ve Bahai Sarayları, Gizli Bahçe ve Saadian Mezarları depremden sonra tekrar açıldı. İçinde baharat kokulu sokakların bulunduğu eski şehrin bazı bölgeleri şimdilik turist ziyaretine kapalı durumda.

Tepeleri karla kaplı Yüksek Atlas Dağları’nı ziyaret etmek için henüz erken olsa bile bazı seyahat acenteleri bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmak için az oranda zarar gören Ourika Vadisi gibi doğa yürüyüşünün popüler olduğu destinasyonlara tur yapmaya devam ediyorlar.

3 Saba Adası, Hollanda Karayipleri

Hollanda’ya ait küçük yüzölçümlü Karayip adalarından Saba Adası tüm Karayip adaları arasında sürdürülebilir turizm merkezlerinin şampiyonudur.

Saba Adasında bir sokak

Karbon salımını önlemek amacıyla adada havalimanı yok. Ulaşım feribotla sağlanıyor. Güneş enerjisi çiftliği sayesinde adanın enerji ihtiyacının %40’ı buradan karşılanıyor. Tek bir plastik kullanımına bile izin yok. Adada geleneksel tarımda kullanılan suyun sadece %20’sini kullanarak tarım yapılmaya başlandı.
Geçtiğimiz yıl Atlantik Okyanusu’ndaki en büyük deniz altı atolü olan Saba Bank uluslararası denizleri koruma örgütü Mission Blue tarafından, okyanusların yaşaması için kritik bölgelere verilen Hope Spot ünvanını aldı.

Saba Adası’nın volkanik dağları konforlu yürüyüş parkurlarıyla dolu. Şnorkel ve tüplü dalışlar için mercan kayalıklarında bol balık türleri bulmak mümkün. Adanın bütün kıyıları Uluslararası Kuş Gözlemi Organizasyonu tarafından Önemli Kuşçuluk Sahası olarak ilan edildiğinden kuş gözlemcileri için bir cennet.

4 Güney Büyük Mercan Resifi, Avustralya

Büyük Mercan Resifini her yıl ziyaret eden 2 milyon ziyaretçinin %90’ı aşırı rutubetli Cairns ve Townsville bölgelerinde ısrar etmektedirler. Ancak asıl görülmesi gereken yer 2,300 kilometre uzunluğundaki ekosisteme sahip olan Güney Büyük Mercan Resifidir.

Lady Elliot Adası dünyada manta vatozu balığının en fazla bulunduğu yer olup, neredeyse adanın tümü yenilenebilir enerji ile hayatını sürdürmektedir. Adanın kuş uçuşu 40 kilometre kuzey doğusunda kimsenin yaşamadığı Lady Musgrave Adası vahşi doğada kamp yapmak için bulunmaz yerlerden biridir. Lady Musgrave Adası Gelişmiş Ekoturizm İklim Aksiyonu sertifikasına sahiptir.

Turlar bölgenin en önemli anakara limanı olan Bundaberg’den başlamaktadır. Bundebarg limanı 2023 de Avustralya ekoturizminin sürdürülebilir destinasyon sertifikasını almıştır.

Burası aynı zamanda Kasım ve Mart ayları arasında deniz kaplumbağaları yavrularının yumurtadan çıkma zamanı rehber eşliğinde tur yapılan bölgedir.

5 Grönland

İskandinav ülkeleri arasında sürdürülebilir turizmin öncüsü olan Grönland’ın değeri bugüne kadar tam olarak bilinmedi. İklim değişikliğinden etkilenecek ülkeler arasında birinci sırada yer alan Grönland buzla kaplı topraklarını ve büyüyen turizmini güvenli kılmak için gereken önlemleri almakta.

Nuuk şehri 2020 yılında dünyanın ilk sürdürülebilir turizm serifikasını alan şehir oldu. 2022 yılında Grönland’ı Ziyaret Et oluşumu sürdürülebilirlik kriterlerine uymadığı için cruise turizmine desteğini kesti. Ve geçtiğimiz yıl Grönland’ı Ziyaret Et oluşumu turizm alanında sürdürülebilirlik eyleminde daha fazla sorumluluk almayı taahhüt etti.

2021 yılında petrol ve doğal gaz aramalarını yasaklayan Grönland yenilenebilir enerji konusunda ilerlemekte kararlı.

Amaç 2030 yılına kadar yüzde yüz yeşil enerjiye dönmek. Yöresel endüstrileri desteklemek, Nunavut Inuit’ler tarafından yapılan el işlerine Otantik Nunavut çıkartmasının yapıştırılması planlanan projelerden bir diğeri.