Orta Asya’nın yeniden parlayan mücevheri İpek Yolu

Semerkant 2,500 yıldır İpek Yolu’nun merkezi konumundaydı. Şimdi Özbekistan’ın bu şehri geçmiş ününü hatırlatacak yeni bir oluşum içinde.

Şah ı Zinde Semerkant’ın kutsal bölgesi olup yaşayan kral anlamına gelir. Hazret i Muhammed’in kuzeni Abbas oğlu Kusam’ın buraya gömüldüğü efsanesiyle bağlantılıdır. 

Efsaneler onun inancı yüzünden kafasının kesildiğini ama ölmediğini, kafasını alıp şu anda hala yaşamakta olduğu derin kuyuya, Cennet Bahçesi’ne gittiğini rivayet eder.

İmparator Timur

Yeni Semerkant İpek Yolu kompleksi, Özbekistan’da doğan ve Orta Asya’da Timur İmparatorluğu’nu kuran Emir Timur’un hakiki rüyasını yerine getirmekte. Sekiz adet lüks otel ve wellness merkezi Sovyetler Birliği zamanında kürekçilerin eğitildiği geniş kanal etrafında yerleştirilmişler.

Bisiklet yollarıyla bağlantılı, binlerce ağaç fidanının dikili olduğu site hala tam olarak bitmiş değil. Ağaçların arasından iki buçuk yıldır burada çalışan 15,000 işçinin kaldığı prefabrik konutları görmek mümkün.

Yaklaşık 600 milyon Amerikan Dolarına mal olacak kompleksin finansmanı Özbekistan’ın petrol ve gayrimenkul milyarderi Bahtiyar Fazilov ve Çinli Otel grubu sahibi firma tarafından karşılanmış.

Şah-ı Zinde

Tesisin genel müdürü Roland Obermeier “Semekant’da bu bölgeyi seçmemizin nedeni yatırımı yayabileceğimiz bu genişlikte başka bir yerin olmamasıydı. Bu tesisin tam ortasında Sonsuzluk Şehri dediğimiz kısım yer alıyor. Kubbeleriyle, camileriyle, eski zamanlara özgü şamsa tatlısı ve şaşlık kebabı sunan restoranlarıyla, eski çarşı görünümündeki dükkanları ve ülkenin en usta artistlerinin elinden çıkan el işleriyle bu yapıyı en orijinal şekilde oluşturduk.” şeklinde konuştu.

Eserleri British Museum’da sergilenen 6. nesil seramik ustası Abdullah Narzullaev, Semerkant’ı kültür merkezi yapan İmparator Timur’un hatırasına Sonsuzluk Şehri dediğimiz bu yerin amacının Özbekistan’ın sanat ve eski geleneklerini yaşatmak olduğunu ifade etti.