Asya ve Pasifik Bölgesindeki Kadınlar Turizmde Ön Safhada

Bu yıl ikincisi düzenlenen Asya ve Pasifik Ülkelerindeki Kadınların Turizme Katkısı Bölgesel Konferansı kapsamında, kadınların turizmde karşılaştıkları zorluklar, kullandıkları inisiyatifler ve geliştirilen stratejiler konuşuldu.
 
Konferansın içeriğinde yer alan bir diğer konu da  cinsiyet eşitliği kapsamında Sürdürülebilirliğin Gelişmesinde 5 Amaç koşulunun yerine getirilip, getirilmediğinin sorgulanmasıydı.

Birleşmiş Milletler Turizm Komitesi ile Endonezya Turizm Bakanlığı’nın ortaklaşa ev sahipliği yaptığı konferansa 25 ülkeden 500 delege katıldı. Konferansın bir numaralı konusu 2030 yılına kadar sürecek sürdürülebilir gelişim planının hangi safhada olduğunun belirlenmesiydi.

Sahne Ortası Projesi Asya ve Pasifik Ülkelerine Yayıldı

Konferansın en dikkat çeken konusu Birleşmiş Milletler’in amiral gemisi olan, turizm çalışanlarının cinsiyet eşitliği temasını işleyen Sahne Ortası projesinin Asya ve Pasifik ülkelerini de kapsam altına almış oluğu ile ilgili olan bildirimdi.

Proje kadınların turizmde daha fazla güçlenerek erkeklerle eşit düzeyde iş bulabilmesi için hükümetlere katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Konferansla ilgili olarak konuşan Asya ve Pasifik Ülkeleri Bölgesi Direktörü Harry Hwang ” Bali’li kadınlar gelecekteki sürdürülebilir turizm için rol model oluşturmaktadırlar. Bugün cinsiyet eşitliği konusunda çok önemli bir yol kat ettiğimizi söylemek için buradayım” şeklinde konuştu.

Endonezya Turizm Bakanı Yardımcısı Angela Tanoesoedibjo ise Endonezyalı kadınların eskisine kıyasla daha büyük ölçüde turizm sektöründe yer aldıklarını ve elde edilen istatistik bilgilerine göre Endonezya’da turizmde çalışan kadın oranın %54’e yükselip erkek çalışanları geçtiğini ifade etti.