Dünyada En İşlek 10 Havalimanı

Havalimanlarının günümüzde global ekonomideki yeri her zamankinden daha önemli hale geldi. Günlük uçuş sayısının artışı aynı zamanda o ülkenin turizm gelirlerinin artışı anlamına gelmekte.

Aşağıda dünyada en işlek 10 havalimanını sunuyoruz:

10. Delhi Havalimanı (DEL) – günde 558 uçuş

Delhi Havalimanı’nın bir diğer ismi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanıdır. Hindistan’da ulaşım konusunda en önde gelen aktarma merkezi görevini üstlenmektedir. Genişleme projesi faaliyeti içindeki Delhi Havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olmayı amaçlamaktadır

9. İstanbul Havalimanı (IST) – günde 577 uçuş

Avrupa, Orta Doğu ve Asya uçuş hattı ortasında yüksek derecede stratejik bir aktarma merkezi olan İstanbul Havalimanı ülkeye olan yoğun turist akımı sebebiyle her geçen yıl günlük uçuş sayısını artırmaktadır.

İstanbul Havalimanı geçtiğimiz yıl kendi günlük uçuş sayısı rekorunu bir pazar günü1,684 uçuşla kırmıştır.

8. John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı (JFK) – günde 581 uçuş

ABD’de en fazla geçmişe sahip olan John F. Kennedy Havalimanı yurt içi ve yurt dışı aktarmalı uçuşlarda önemli bir merkez konumundadır.

 7. Tokyo Haneda Uluslararası Havalimanı (HND) – günde 613 uçuş

Haneda Havalimanı dünyanın en büyük havalimanlarından biri olup uluslararası tüm şehirlere bağlantı sağlamaktadır.

6. Los Angeles Uluslararası Havalimanı (LAX) – günde 659 uçuş

Los Angles Havalimanı geçmiş yıllara dayanan tecrübesiyle yolculara kusursuz ve keyifli seyahat imkanı veren bir havalimanıdır.

5. Charlotte Douglas Uluslararası Havalimanı (CLT) – günde 673 uçuş

Kuzey Carolina eyaletinin Charlotte şehrindeki hava limanı ABD’nin güneydoğu çıkış kapısı olup önemli bağlantı noktalarına uçuş imkanı vermektedir.

 4. Denver Uluslararası Havalimanı (DIA) – günde 776 uçuş

Colorado eyaletinin Denver şehrinde bulunan Denver Havalimanı ABD’de 215 destinasyon için doğrudan uçuşa ev sahipliği yapan birinci havalimanı konumundadır.

3. Chicago O’Hare Uluslararası Havalimanı (ORD) – günde 826 uçuş

Şimdilerde Chicago O’Hare Havalimanı Pandemi öncesine kıyasla %75 kapasiteyle çalışmaktadır. En kısa zamanda Pandemi öncesi doluluk oranını yakalaması, kısa bir süre sonra da bu oranı geçmesi beklenmektedir.

2. Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı (DFW) – günde 848 uçuş

Dallas’ın en hareketli bölgesindeki yerleşik havalimanı olan Dallas Fort Worth Uluslararası Havalimanı, yöredeki nüfus artışının etkisiyle yüksek oranda yolcu talebi yaratmaktadır.

1. Hartsfield–Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı (ATL) – günde 910 uçuş

Mükemmel bir işletme verimliliği ile, dünyanın en işlek havalimanı olan Hartsfield–Jackson Atlanta Havalimanı’nın bünyesinde 63.000 kişi çalışmaktadır. Georgia Eyaleti’nde bir iş yerinde en fazla çalışan sayısı rekoru bu havalimanındadır ve A.B.D ekonomisine ciddi katkıda bulunan bir uçuş merkezidir.