Avrupa Ülkeleri Test Yapmadan Yolcu Kabul Etmeye Başladı

Avrupa’da yaz sezonu içinde daha fazla Avrupa ülkesi kolay seyahat etme imkanı sunmaya başladılar. Ancak dikkate alınması gereken ülkeye giriş şartlarının Covid-19 un seyrine göre kısa zaman içinde değişiklik göstermesi ve turistlerin yabancı ülkeye giriş ve evlerine dönüş hususunda beklenmedik problemlere maruz kalabileceğinin dikkate alınması zorunluluğudur. Aşağıda bazı ülkelerin halen uygulamakta olduğu giriş koşulları bulunmaktadır.

Avusturya

İlk aşıdan (aşıların EMA tarafından tanınması halinde) 22 gün sonra geçerli olmak üzere en fazla 3 ay; 2. aşı olunması halinde ilave olarak 6 ay içinde ülkeye giriş yapılabiliyor. Tek doz aşının yeterli olması durumunda aşı tarihinden 22 gün sonra 6 ay içinde giriş yapılabilir. Hastalık geçirenler antikor testi sonuçlarını gösterir doküanla iyileşme tarihinden itibaren 6 ay içinde ülkeye girebilirler.

Çek Cumhuriyeti

Avrupa Birliğine üye ülkelerin vatandaşları en az 14 günlük – en çok 180 günlük COVID-19 sertifikası ile karantinaya tabi tutulmadan ülkeye giriş yapabilirler.

Danimarka

Schengen veya Avrupa ülkeleri vatandaşları ile orada oturma izni olanlar (“orange” olarak sınıflandırılanlar) EMA tarafından kabul gören Covid aşı sertifikası ibraz etmeleri halinde giriş yapabiliyorlar. Aşının Avrupa ülkelerinin birinde yapılması şart. Hastalık geçirenlerin pozitif sonuçlu PCR testini Danimarka’ya girişten minumum 14 gün, maksimum 8 ay önce olması gerekmektedir.

Fransa

Aşı olan ve Avrupa ülkelerinin birinden olan turistler teste tabi tutulmadan Fransa’ya giriş yapabilirler. Kural 2 doz aşı olmak ve son aşıdan itibaren 14 gün geçmesi (Johnson&Johnson aşılarda 1 doz +28 gün şeklinde) şeklinde uygulanmaktadır. Bu kural en fazla 6 ay süreyle hastalık geçirenler içinde geçerlidir.

EMA (Avrupa İlaç Kullanma Ajansı) Tarafından Kabul Edilen Aşılar ve Kabul Ediliş Tarihleri

Almanya

Almanya’da ki durum karışık olmayı sürdürüyor. Girişte karantina olmamasına rağmen iyileşen ve aşı olan turistler hariç tutulmak üzere Almanya’ya gireceklerin testten geçmesi gerekiyor. Ancak her eyalet kendi kurallarını uygulamakta serbest bulunmakta.

Yunanistan

Yunanistan’a girişten en az 14 gün önce tarihli tam aşı olduğunu kanıtlayan her hangi biri ülkeye giriş yapabiliyor. Bu kural altı ay içinde Covid-19 hastalığı geçirenler içinde geçerli.

İtalya

İtalya’ya girişten en az 14 gün önce tarihli tam aşı olduğunu kanıtlayan veya 6 ayı geçmemek üzere hastalığı geçirdiğine dair belge sunabilen her hangi biri ülkeye giriş yapabiliyor.

Hollanda

Ülkeye girişe ait düzenlemeler giriş yapacak kişinin hangi ülkeden geldiğine bağlı. Risksiz ülkelerden gelenler (tüm Avrupa Birliği ülkeleri) aşılı olsun veya olmasın karantinaya girmeden ve teste tabi tutulmadan giriş yapabiliyorlar. Ancak yüksek riskli olan ülkelerden gelenler için çok sıkı kurallar uygulanıyor.

İspanya

Aşılarını tam olanlar teste gerek olmadan İspnya’ya girebilirler. Tam aşının ülkeye girmeden en az 14 gün önce yapılması şartı vardır. Aşıların EMA’nın kabul ettiği veya DSÖ tarafından acil kabul gören aşılardan biri olması gerekmektedir (Sinovac aşısı dahildir). İyileşen hastalar hastalıklarının 180 günden daha önce geçirdiklerini ispat ettikleri takdirde teste tabi tutulmadan giriş yapabilmektedirler.