Dünyada Turist Sayısı %83 Ancak Toparlanma Ümidi Artıyor

Ülkelerin seyahat kısıtlamaları sürerken 2021 yılının ilk çeyreğinde uluslararası turist gelişleri oranı %83 düştü. Ancak UNWTO (Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu) endeksleri yavaş da olsa seyahate olan güvenin arttığını gösteriyor.

Bu yılın Ocak ayı ile Mart ayı arasında tüm dünyada gelen yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemie göre 180 milyon azaldı. Asya ve Pasifik ülkeleri %94 oranında düşüşle bundan en fazla etkilenen ülkeler oldu. Avrupa ülkelerindeki düşüş %83 iken, Afrika’da %81, Orta Doğu’da %78 ve Amerika kıtasındaki ülkelerde %71 oldu. 2020 yılında düşüş oranı tüm dünya ülkeleri için %73 idi.

KOORDİNASYON EKSİKLİĞİ TURİZİMİN YENİDEN HIZ KAZANMASINI ETKİLİYOR
UNWTO

Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili’nin görüşü bastırılmış, dışa vurulmamış bir talep olduğu ve güvenin geri gelmesiyle taleplerin seslendirileceği yönünde. Ona göre aşı geri dönüşün en önemli unsuru olmasına rağmen yolcuların katlanılabilir bir ücretle test edilmesi için gerekli iletişim ve kominikasyonun varlığı bu yaz kuzey yarımkürede sıçramanın önünü açacaktır.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun yapmış olduğu son anket Mayıs-Ağustos dönemi için hafifde olsa bir artış gösterdiği yönünde. Anahtar sayılabilen ülkelerde aşılama hızının artışı ve Avrupa Birliği Yeşil Sertifika’nın monte edilmesi gelecek için umutları artırıyor.