Turizm Herkesin Aşı Olmasını Bekleyemez

Dünya Seyahat ve Turizm Konsül’ü (WTTC) İngiliz hükümetinin Global Seyahat Özel Görev Komitesi’ne yapmış olduğu sumumda havalimanı kalkış salonunda yapılacak hızlı Covid-19 testinin uluslararası seyahat imkanı için anahtar çözüm olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz 2020 yılının sıkıntılı kapanışı yetmezmiş gibi global turizm bu yılın başında da ülkelerin virüsün yayılışı nedeniyle seyahatleri kısıtladığından gerime trendine girdi. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) dünyanın her yerinde yılın ilk ayında turistik varışlarda keskin düşüşler yaşandığını belirtti. Organizasyon aşılanma hızının tahmin edilenden düşük oluşu turizimin ivme kazanmasını engellediğini ekledi.

Aynı örgüt Avrupa ve Afrika’da gelen uçuşların %85 oranında düştüğünü kaydetti. Bu düşüş oranı geçen yılın son çeyreğine göre çok az iyileşme göstererek Orta Doğu’da %84, Amerika kıtasında %79 olarak gerçekleşti.

Sektörün böylesine karışık durumu karşısında Dünya Seyahat ve Turizm Konsül’ü (WTTC) İngiliz hükümetinin aşı, test, dijital sağlık pasaportu ve güvenlik protokolu gibi konularda bir strateji belirlemesini istedi. Mesela maske giyilmesini zorunlu tutarak kapılarını güvenli seyahate açmak gibi.  Örgüte göre atılacak bu adımlar milyonlarca kişiye yeniden iş sağlayacak ve ekonominin tekrar canlanmasını sağlayacak.

WTTC ayrıca hükümetin risk değerlendirme kriteri olarak tüm ülkelere aynı uygulamayı yapmak yerine az riskli ülkelere öncelik vererek güvenli seyahate biran önce dönülmesini savundu. Örgüte göre uluslararası seyahatin canlanması krizden en fazla etkilenen küçük ve orta ölçek turizm şirketlerinin kendileri bulmalarına imkan sağlayacaktır. Bu tip işletmeler sektörün %80 ini teşkil etmektedir.

WTTC yaz mevsiminde operasyonların artması için yaratılacak yol haritasında İngiliz hükümetiyle birlikte çalışmalarını sürdürmektedir. WTTC’nin CEO su Gloria Guevara “İngiliz hükümetinin Seyahat ve Turizm sektörünün ne kadar büyük önem taşıdığını bildiği konusunda hiç şüphe etmiyoruz. İngiliz hükümeti sağlıklı uluslararası seyahati, özellikle yaklaşmakta olan yaz sezonu için temin etmek üzere aşılama ve kapsamlı test programı çalışmalarını sıkılaştırmak zorundadır” diyerek sözlerini noktaladı.