Bursa’nın İlk Gastronomi Festivali Düzenlendi

Bursa’nın ilk gastronomi festivali Bursa GastroFest, 2 bine yakın kişinin katılımıyla Botanik Park da gerçekleşti. ‘Gelenekten Geleceğe’ teması ile düzenlenen festivalde Bursa’nın eşsiz lezzetleri görücüye çıkarken paneller ve workshoplar ile lezzet tutkunları unutulmaz bir gün yaşadı.

Festival düzenleme komitesinde yer alan İtaltur kurucu ortağı ve genel müdürü Hande Arslanalp Bursa Gastrofest’in temasının GELENEKTEN GELECEĞE  Geleneksel mutfağa ilişkin bilginin ve geleneksel damak tadının gelecek nesillere öğretilmesi ile mutfak kültürünün sürdürülebirliğinin sağlanması olduğunu söyledi.

Hande Arslanalp ayrıca köklü bir tarihi geçmişe ve günümüze dek varlığını sürdürebilmiş doğal güzelliklere,verimli topraklara, elverişli iklime ve temiz suya sahip olan Bursa’nın yeme içme kültürünü konuşmak, tanıtmak, yerel yiyecek üretimini, temiz suyunu desteklemek ve geleceğe taşımak, geleneksel mutfak ile geleceği bir arada düşünerek ,doğru tarifini yaparak gelecekteki mutfağı yapılandırmak, uluslararası mutfakları geleneğimize bağlı kalarak irdelemenin festivalin en önemli amacı olduğunu ekledi.

Festivale 2 Bin Kişiye Yakın Kişi Katıldı

Şehrin ilk gastronomi festivaline, yurdun dört bir yanından yoğun katılım gerçekleşti. 2 bine yakın kişinin katıldığı festivalin açılışındaki konuşmasında Bursa’nın zengin kültürel mirasına vurgu yapan Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Şener, “Ülkelerin ve şehirlerin zenginlikleri, sahip oldukları kent mimarisinin yanı sıra kültürel mirasıyla da ölçülür. Gastronomi de kentlerin kültürel birikimlerinin en önemli göstergelerinden biridir. Bursa, gastronomi turizmi konusunda her ne kadar geç kalmış olsa da Bursa GastroFest ile hızlı ve güçlü bir organizasyonun fitilini ateşledi” dedi.

Türkiye’de gastronomi teması ile anılan ilk üç şehirden birinin Bursa olduğunu da kaydeden Şener, “Bu kapsamda BTSO olarak; Bursa ile özdeşleşen 7 adet ürünümüze coğrafi işaret aldık. Kestane şekeri için de Avrupa Birliği nezdinde tescil başvurusunda bulunduk. 6 bin yıllık kültürel birikime sahip Bursa’da, gastronominin turistik ve kültürel kalkınma noktasında büyük önemi olduğuna inanıyor ve ön palana çıkarılması için çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk Ama Son Olmayacak

Bursa Skal Kulubü Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Güleç de Bursa’nın gastronomi turizminden aldığı payı yıllardır artırabilmek için büyük çaba sarf ettiklerini ve bu düşünceden hareketle GastroFest’in doğduğunu kaydederek “Türkiye’nin dört bir yanından 2 bine yakın gurmeyi bir araya getirdiğimiz için çok mutluyuz. Yıllardır kentimizin gastronomi turizminden aldığı payı nasıl artırabiliriz diye düşündük ve sonunda titizlikle işlediğimiz GastroFest’i hayata geçirdik. Bursa’nın gastronomi kimliğine güçlü bir vurgu yaptığımız festivalimiz, eşsiz lezzetlerimizi vitrine çıkarmamıza vesile oldu. Yoğun ilgiyle gerçekleşen BursaGastrofest nedeniyle Bursa’daki otellerin tam doluluğa ulaşması da ayrıca bizi mutlu etti. İlk ama son olmayacak etkinliğimizle gelecek yıl daha güçlü bir yapıda yeniden lezzet tutkunlarının huzurunda olacağız” şeklinde konuştu.

Fettah Can Konseri

Bursa GastroFest’te Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan, Rehber-Yazar-Televizyon Programcısı Saffet Emre Tonguç; Yazar Müge Akgün, TÜSEDAD Yönetim Kurulu Başkanı-Feyz Süt Sahibi Sencer Solakoğlu, Alara Tarım Ürünleri Yönetim Temsilcisi Senih Yazgan, Sürdürülebilirlik-İklim Değişikliği Aksiyon Lideri Dr. Duygu Erten, Arkeolog-Gıda Mühendisi Doç. Dr. Ahmet Uhri, Gastronomi Küratörü Gamze İneceli, Ünlü Şef Maksut Aşkar, Yemek Tarihçisi Doç. Dr. Özge Samancı, Kebapçı İskender, İskender İskenderoğlu ve Evlatları Yönetim Kurulu Başkanı Sabit İskenderoğlu ile Gurme-Yemek Yazarı Nevin Halıcı konuşma yaptı.

Workshoplarda ise D-ream Grubu Kurumsal Mutfak Şefi Melih Demirel, Kebapçı İskender, İskender İskenderoğlu ve Evlatları Yönetim Kurulu Başkanı Sabit İskenderoğlu, Mürver Restoran Şefi Mevlüt Özkaya, Bursa Hilton&Hampton by Hilton Mutfak Direktörü İbrahim Tunuslu ve Tohum Platformu Kurucusu Mine Ataman yer aldı.

Ünlü Sanatçı Fettah Can’ın da sahne aldığı Bursa GastroFest, Subway Jazz Station konseri ile sona erdi.

Saffet Emre Tonguç ve Serda Büyükkoyuncu’ya Özel Ödül

Bursa GastroFest kapsamında Bursa Skal Kulübü tarafından Profesyonel Rehber-Yazar-Televizyon Programcısı Saffet Emre Tonguç’a NTV’de yayınlanan Ayrıcalıklı Rotalar programı için ‘En İyi Televizyon Programı’ ödülü,

Bilim, Seyahat ve Tarih Yazarı Serda Büyükkoyuncu’ya ‘En İyi Seyahat Yazarı’ ödülü verildi.

Bursa’nın gastronomi turizmi konusunda önemli bir adım attığını kaydeden Tonguç ve Büyükkoyuncu, Bursa GastroFest’in çok başarılı geçtiğini belirterek ödüle layık görüldükleri için de ayrıca çok mutlu olduklarını dile getirdi.