Otellerdeki En Mikroplu Yerler

Kullandığımız her eşyada bulunan bakteri, virüs, mantar gibi mikroplara günlük hayatımızda maruz kalırız. Yapılan incelemeler çevremizde bulunan mikropların varlığını ve onların nasıl hastalık bulaştırdığını ortaya koydu.

Eğer bilim adamları etrafımız mikroplarla sarılıdır diyorlarsa otelleri bundan hariç tutamayız. Amerika’daki bilim üzerine kurulu bir blog otellerde uzak durmamız gereken, hiç olmazsa hastalık kapmamamız için temizlemek zorunda olduğumuz en fazla mikrop barındıran eşyaları sıraladı.

Aşağıda tuvaletlerden bile daha fazla mikrop taşıma özelliğine sahip otel eşyalarının listesini sunuyoruz. Bunlarla ilgili detayların içine girerek otel odasında kaldığınızda mikroplardan kendinizi nasıl koruyacağınızı, bulaşmaması için neler yapılması gerektiğini sizlere söyleyeceğiz.

  • Asansör düğmeleri
  • Kapı kolları
  • Banyo mobilyaları
  • Televizyon uzaktan kumanda cihazları
  • Masa veya sandalye
  • Telefon
  • Elektrik düğmeleri

Asansör düğmeleri

Kapsamlı bir araştırmaya göre otel asansörünün düğmeleri en pis madde olarak öne çıktı. Asansör düğmeleri mikrop barındırmaya o kadar yatkın ki barınan mikrop adedi bir kapı kolunda veya evin banyo kapısının topuzundaki mikrop adedinden 1,477 adet, ev tuvaletinden 737 adet daha fazla.

Kapı kolları 

Çalışmaya göre otel konaklamanızda dikkat etmeniz gereken bir diğer eşya kapı kolları. Oteldeki kapı kolları veya topuzlar evdekilere göre 1,839 adet daha fazla mikrop taşımaktalar. Evinizdeki tuvaletteki mikroplardan ise 918 adet daha fazla.

Banyo mobilyaları

Banyo konsolu veya kabini fazlaca mikrop barındıran eşyalardan biridir. Travelmath tarafından yürütülen çalışmaya göre otellerin banyo mobilyasında 1,288,817 adetten fazla CFU (Koloni Oluşturan Birimler) bakterisi bulunmaktadır.

Uzaktan kumanda cihazı

Uzaktan kumanda cihazı oteldeki oda temizlik ekibi tarafından fark edilmeyen, bu sebeple de silinmeyen aletlerdendir. Maalesef bu alet üzerinde bir çok mikrop barındırır. Travelmath çalışması ortalama televizyon uzaktan kumanda cihazının üstünde 1,211,687 CFU bakterisi olduğunu söylüyor.

Masa

Otel odasındaki bir yazı masası zararsız gibi gözükebilir. Yine yapılan araştırma masanın yüzeyinde 604,907 CFU bakterisi olduğunu ortaya koyuyor.

Oda telefonu

Mikropları barındıran bir diğer otel odası eşyası baş ucunuzdaki telefondur. Üstünde yaklaşık 4,250 adet CFU bakterisi bulunur.

Aydınlatma düğmeleri

Yine oda temizlik görevlilerinin ihmal ettiği bir diğer madde aydınlatma düğmeleridir. Kapı kollarını, masa üstlerini, komodinleri temizleyen görevlilerin aklına aydınlatma düğmelerini temizlemek gelmez. Bu sebeple Amerika Mikrobiyoloji Cemiyeti aydınlatma düğmelerini otellerdeki en kirli eşyalar arasında sayarlar.

Kendinizi korumak için ne yapmalısınız?

Hiç endişelenmeyin ve paniğe kapılmayın. Uzmanlar oteldeki kirli maddeleri ellediğinizde ellerinizi yüzünüze götürmemenizi öğütlüyorlar.

Diğer yapmanız gerekenler

  • Bu maddeleri elledikten sonra kesin olarak ellerinizi sabunla yıkamanız.
  • Mikrop barındıran yerleri dezenfektan özellikli ıslak bezle silmeniz.
  • Özellikle televizyon kumandalarını silmekten başka ellerinizi virüs ve bakterilerden korumak için ekstra gayret sarf etmeniz.