COVİD – 19: Aşı Türizmi Dünya Çapında Yayılıyor

Seyahate çık ve sıran gelmeden covid aşısı ol. Ortaya yeni çıkan bu trend A.B.D. nin bazı eyaletlerinde, Küba’da ve B.A.E. inde uygulanmaya başlandı bile.

Florida Turları

Aşı olmak için sıra bekleyen Kanadalı, Brezilyalı ve Arjantinli turistler A.B.D. eyaletlerinin bazılarıyla ortaklık anlaşması yaparak aşı turları düzenleyen seyahat acentalarına rezervasyon vermeğe başladılar.

Toronto’lu özel jet hizmeti veren şirketin başkan yardımcısı aşı için garantili randevuları olan müşterilerinin Florida’ya uçup, aşılarını olduktan sonra geceleme yapmadan aynı gün geri dönmek istediklerini söyledi.

Dünya çevresinde ilk adım

Uluslararası seviyede kabul görmeye başlayan  aşı turizmi konseptinin uzun zamandan beri var olan saç dikme ve meme implantı turizmi gibi yaygınlaşacağı öngörülmektedir. Geçtiğimiz Kasım ayı sonunda Bombay’dan New York’a 4 günlük aşı turlarının başladığı biliniyor. Turun fiyatı 2,000 Amerikan Doları olup turistlerin 10 yıllık A.B.D. vizesine sahip olmaları gerekiyor.

Bazı tur operatörleri ise A.B.D., İngiltere ve Rus pazarı için herşey dahil konsepti ile uçak biletinin, otel konaklamasının ve hatta kısa bir kültür turunun ve tabii ki aşının dahil olduğu özel turlar uygulamaktadırlar. İkinci aşıyı aynı yerde olmak istiyenler için kalış süresini 3 haftadan, 3 aya kadar uzatabilen tur tekliflerinin dijital ortamda dolaştığı da bilinmektedir.

Birleşik Arap Emirliklerinde ultra lüks tatil yaparak aşı olun

İngiltere de çok lüks turizm servisi veren Knightsbridge Cirle seyahat acentasının 31 Ocak tarihinden itibaren müşterilerini özel jetle Birleşik Arap Emirliklerine iş seyahati yapanlara tanınan ayrıcalıktan yararlanarak  götüreceklerini, en lüks otellerde konaklatacaklarını ve tatil esnasında müşterilerin Sinopharm markalı Çin aşısı olacaklarını duyurdu.

Küba isteyen turistlere Mart ayından itibaren kendi aşısını yapacağının sözünü verdi

Aynı şekilde Küba pandemi sebebiyle yok olan turizmini canlandırmak için aşı yaparak turist çekme peşinde. Havana da ki Finlay Enstitüsünün direktörü Vincente Vérez  Mart ayından itibaren başlamak üzere Karayip Adaları için hem iş hem de tatil amaçlı bir program düzenlediklerini, bu programın içinde aynı zamanda isteyenlerin Küba da üretilen aşıyı olabileceklerini duyurdu.