Korona Virüs ile Birlikte Gelen 10 Seyahat Trendi

Pandemi herkesi etkiledi. Bazıları bundan maalesef kurtulamadı. İşte bu nedenle turizim sektöründe sağlıklı seyahat diye bir takım trendler oluştu. Uzmanlar bunlardan en fazla rağbet görenlerini aşağıdaki gibi sıraladı.

Doğaya Kaçış

Pandemi sırasında doğa, maskeli ve mesafeli yaşamın getirdiği dertlerin tesellisi oldu. Birleşik Devletler’de milli parklar daha önce hiç görülmemiş biçimde rağbet gördü. Aynı şeyi İtalya ve diğer ülkeler için de söylemek mümkün. Yeşil, bunalan insanların olmazsa olmazıydı.

Şehir Dışında İkamet

Pandemi öncesi dönemde şehir merkezinde ikame etmek bir çeşit olmazsa olmazdı. Şimdilerde ise daha önce çalışma saatlerinde boşalan şehir dışı mahaller akıllı çalışma yerlerine döndü. Buraları tercih nedeni günlük mahalli yaşamı kavramak, marka olmayan dükkanlardan alışveriş etmek, sanat galerilerini gezmek ve otantik gastronomiyi keşfetmek olarak belirdi.

Açık Havada Sanat

Covid sırasında müzeler kapalı kaldığından sanat sokak kaldırımlarında veya sosyal mesafenin sağlanabildiği yerlerde sergilenmeğe başladı. Mesela A.B.D. de, Minneapolis’teki Heykel Bahçesindeki Walker Sanat Merkezi geleneksel, dört duvarla çevrili müze görünümünden çıkıp tüm eserlerini açık havada sergilemeğe başladı.

Çatı Çılgınlığı
Açık yerlere ilgiden dolayı otellerin çatı katlarındaki lounge lar her yerde ilgi uyandırmaya başladı.Roma’da heyecan uyandıran terasla, Paris’te 16. bölgedeki çatı lonunge ları İskandinav tarzı jakuzisi ve muhteşem Eyfel Kulesi manzarasıyla son derece popülerlik kazandı. Buralarda mevsim meyveleriyle ve aromatik otlarla yapılmış kokteylleri yudumlamak mümkün.

Beş Yıldızlı Piknikler

Kapalı alanlarda öğle yemekleri yasaklandığında bir çok restoran açık havada lüks atıştırmalık servis edebilmek için teçhizatlandılar. Böylelikle eski piknik geleneği geri geldi. Mesela Rhode Island, Newport’taki the Chanler Restoranının çimlerinde misafirler konforlu minderler üstünde, okyanus manzarası seyrederek hafif yemeklerini yiyebilyorlar.

Dijital Göçmenlerin Uzun Süreli Konaklamaları 

Akıllı çalışma akımına olan aşırı talep uzun süreli konaklamaları adeta patlattı. Böyle yerlerde gereken en önemli şey dijital göçmenlerin çalışması için gereken yüksek hızlı internet bağlantısı. Airbnb gibi platformlar özel ve konforlu çalışma ortamı için gelen taleplere adapte oldular.

Premium Sınıf Uçma Arzusu

Pandemi sırasında uçakla seyahat edenler sosyal mesafe açısından premium sınıfta uçmayı tercih ettiler. Sadece sosyal mesafeden değil aynı zamanda konforlu oturma yeri, kaliteli yemekler ve hediye çantası alışkanlığını kaybetmemek için kısıtlamalar sona erdiğinde de aynı eğilimi sürdürmeye devam ettiler. Bugün seyahat eden bir çok kişi upgrade yapıp premium sınıfta koltuk rezervasyonu yaptırmayı yeğliyor. Premium sınıfında wi-fi, şampanya ve gurme yemekler gibi ayrıcalıklar için ödenen bilet tutarı business sınıftan %50 daha ucuz.