Türk Hava Yolları ve EasyJet Avrupa’da Bir Çok Uçuşunu İptal Etti

Yaz sezonunun en hareketli zamanında Avrupa’da ki hava limanlarında karışıklık devam etmekte olup bir çok uçuş bu nedenle iptal edildi. Seyahat Araştırma Platformu Mabrian geçtiğimiz haftalardaki belli başlı Avrupa Hava Yollarının programlarını analiz etti. Amaç bu hava yollarının krizden ne ölçüde etkilendiğini ölçmek.

Organizasyon 14 Haziran tarihinde 01 Temmuz ile 15 Temmuz arasındaki dönemde kaç uçuşun yapılacağının tesbit edildiği programla aynı dönem için 28 Haziranda yapılan programı karşılaştırdı. Araştırmalar bundan en fazla Türk Hava Yolları ile EasyJet’in etkilendiğini gösterdi. EasyJet’in etkilenme nedeni Avrupa’da ki uçuşlarının  iptalinin toplam sayısı. Buna karşın Türk Hava Yolları uçuş iptali oranının %7 gibi yüksek bir orana çıkması etkilenmenin başlıca nedeni oldu.

Uzmanlar bu kadar kısa bir süre içinde bu kadar fazla uçuş iptalinin olmasının görülen bir durum olmadığını söylüyorlar. Özellikle bunun yüksek sezonda ve uçuşlardan çok kısa bir sürede gerçekleşmesinin hayret uyandırdığını söylemeden geçemediler. En çok iptal edilen uçuşlar listesine baktığımızda Avrupa uçuşlarında 01 Haziran ile 15 Haziran arasında 2,000 den fazla uçuşun iptal olduğu görülmekte.

Araştırıcılar daha önce görülmeyen boyuttaki krizin nedenini hava limanlardaki çalışan görevli sayısındaki azalmaya bağlıyorlar. Buna bağlı olarak bir türlü 2019 kapasitesine ulaşılamamakta.

Aslında bu olumsuzluğa ortalamayı dikkate alarak bakmak daha doğru olacaktır. Uçuş iptali sayısı yüksek olan hava yollarının toplam uçuş sayısı dikkate alındığında iptal oranlarının göreceli olarak çok düşük kaldığını ifade edebiliriz.

En düşük uçuş iptali yaşayan hava yolu Air Europa. Air Europa’nın programlanan 200 uçuşunun 199’u gerçekleşti. Bu durumda iptal edilen uçuş oranı %0.5. Ancak her iptal tatilciler için kabus, hava yolu için ise gelir kaybı olmaktadır. Kazananın olmadığı bu kaybın maalesef daha da süreceği gerçeğini unutmamak lazım.