Uluslararası Turizm Büyüyen Zorluklara Rağmen Hızla Toparlanıyor

Tırmanan ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen Uluslararası Turizm pandeminin etkisi geçtikten sonra kuvvetli ve kalıcı düzelme sinyalleri veriyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) turizm barometresine göre 2022 yılının ilk beş ayında uluslararası havalimanlarına 250 milyon uçağın inişiyle güçlü bir geri dönüş yaşandı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayı ile Mayıs ayı arasında uluslararası anlamda sadece 77 milyon uçak inişi dikkate alındığında bunun ne kadar önemli bir sıçrama olduğu ortaya çıkmakta. Böylelikle pandemi öncesi 2019 yılı seviyesinin %46’sı karşılanmış oluyor.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün Genel Sekreteri General Zurab Pololikashvili turizmin karşısındaki engellere rağmen emin adımlarla güç kazanma yolunda gittiğini ifade etti. Aynı kişi aynı zamanda 2022 yılının önümüzdeki döneminde de ekonomik ve jeopolitik zorluklara dikkat edilmesini öğütledi.

Toparlanmada Avrupa ve Amerika Kıtası Başta

Avrupa ülkelerinin hava limanları iç talep artışı ve her geçen gün kaldırılan seyahat kısıtlamalarının avantajını arkasına alarak 2022 yılının ilk beş ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre dört misli daha fazla uçak inişine ev sahipliği yaptı. Bu artış Paskalya tatiline rastlayan Nisan ayında en tepe noktasına ulaştı.

Amerika kıtasındaki artış geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %112 seviyesinde oldu. Ancak yine de 2021 yılı rakamlarına göre bu oran ciddi sayılabilecek bir yükseliş sayılıyor. Bölge pandemi öncesi 2019 yılı seviyesinin %36’sını yakalamayı başardı.

Dünyanın geri kalan bölgelerinde de benzer artışlar gözlendi. Orta Doğu’da ki %157 artışı, %156 artışla Afrika kıtası ülkeleri takip etti. Bu bölgeler 2019 yılına göre sırasıyla %54 ve %50 geri kaldılar.

Asya ve Pasifik ülkeleri uçak geliş adetlerini ikiye katladılar ancak buna rağmen bazı ülke sınırlarının tatil uçuşlarına kapalı kalmasının da etkisiyle 2019 yılının %90 altında kaldılar. Nisan ve Mayıs ayında bu kısıtlamaların kalkışı önemli ölçüde gelişmeleri beraberinde getirdi.

Turizm Harcamaları da Yükselişte

Belli başlı bilinen ülkeleri hariç tutarsak turizm harcamalarının genel seyri istikrarlı bir gelişme içinde seyretti. Fransa, Almanya, İtalya ve Amerika Birleşik Devletlerindeki turizm harcamaları pandemi öncesinin %85’ine ulaşmış durumda. Suudi Arabistan ve Katar ise 2019 yılının harcama rakamını geride bıraktı.

Tırmanan Güçlüklere Meydan Okuma

Kuzey yarım kürenin yaz sezonunda özellikle kısıtlamaların bir çok yerde hafifletildiği veya kalktığı bölgelerde son derece olumlu gelişmeler gerçekleşti. Bu yılın Temmuz ayı itibariyle 39’u Avrupa’da olmak üzere 62 destinasyonda COVID-19 sebebiyle herhangi bir kısıtlama kalmadı. Asya bölgesinde de artan bir hızla sınır girişleri kolaylaştırıldı.

Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonuna göre 2022 de uçuşlardaki toplam koltuk azalması 2019’a göre en fazla %25 oranında kalacak. Otel doluluk oranlarında da aynı toparlanma gündemde. Karşılaştırmalı değerlendirme yapan STR firmasının araştırmaları 2022 Ocak ayında %43 olan otel doluluk oranının Haziran ayında %66’ya çıktığını belirledi.

2002 Yılı için Bölgesel Senaryolar

İçinde bulunduğumuz yıl için olası bölgesel tahminler şöyle. Avrupa ve Amerika kıtası ülkeleri 2022 yılında en başarılı sonuçlara imza attılar. Asya ve Pasifik ülkeleri ise sınırlarındaki daha fazla olan kısıtlayıcı önlemler yüzünden beklenenden geri kaldılar. Bu yılın sonunda Avrupa ülkeleri bazı şartların gerçekleşmesine bağlı olarak 2019 yılı seviyelerinin %80’ini yakalayacakmış gibi gözüküyor

Amerika kıtası ülkelerinde ise bu oranın en fazla %75 olacağı öngörülmekte. Afrika ve Orta Doğu bölgelerinin pandemi öncesinin %60’nı gerçekleştirebileceği düşünülürken; Asya ve Pasifik ülkelerindeki sıkı giriş koşulları nedeniyle 2019 yılının ancak %30’u seviyesinde kalacağı tahmin edilmekte.