Dağ Turizminin 1 Milyar Kişiyi Bulduğu Tahmin Ediliyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) raporuna göre tüm dünyada turist sayısının %16’sı en az bir defa dağ turizmine katılmış bulunuyor. 2019 yılında bu rakam 375 milyon kişiyi kapsıyordu.

Ancak diğer turizm çeşitlerinin aksine dağ turizmi ile ilgili verilerin sağlıklı bir şekilde elde edilememesinden dolayı dağ turizminin ekonomik, sosyal ve çevresel katkısı doğru sonuca erişmeyi zorlaştırıyor.

Günümüzde tüm dünyada dağlar yaklaşık 1 milyar kişiye ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda dağ turizminin doğaya ve yürüme gibi, tırmanma gibi ve kış sporlarına katılma gibi açık hava aktivitelerine düşkün insanları cezbetmekte oldukça uzun bir tarihi var.  Dağlar zengin biyolojik çeşitlilik ve canlı mahalli kültürleriyle ziyaretçilerini hayran bırakmakta. Pandemiden hemen önceki 2019 yılında en fazla dağlık olan 10 ülke uluslararası seyahat edenlerin yüzde sekizini kendine çekti.

Sürdürülebilirlik sağlanırsa dağ turizmi sadece mahalli toplulukların gelirlerini artırmakla kalmayacak aynı zamanda tabii kaynakların ve zengin kültürlerin korunmasını da sağlayacak.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) potansiyeli artırmanın ilk ve en önemli adımının ziyaretçi istatistiklerinin doğru bir şekilde tutulmasını öngörmekte. Doğru verilere ulaşılmasıyla uzmanlar dağ turizmine katılanların profillerini, isteklerini, tercihlerini ve alışkanlıklarını kayıt altına aldıktan sonra daha fazla sürdürülebilir ve kaliteli seyahat hizmeti seçeneklerine erişmeyi umuyorlar.

Dağ turizminde en fazla rağbet gören ülkeler

  1. Nepal
  2. Yeni Zellanda
  3. Norveç
  4. A.B.D.
  5. Arjantin
  6. Güney Afrika
  7. İsviçre
  8. İzlanda
  9. Kanada
  10. İspanya