Dünyada En Çok Ziyaret Edilen Seyahat Web Siteleri

Şimdiye kadar pandeminin hayatımızda ve turizm sektöründe sebep olduğu değişikliklerin tümünü henüz tecrübe etmedik. Bazı değişiklikler gözle görülür şekilde olsa bile bazıları daha yeni yeni ortaya çıkıyor. Bilinen bir şey varsa turizm endüstrisi adamakıllı değişime uğradı. Buna Covid-19’un ziyaret edilme sayısını etkilediği seyahat websiteleri dahil. Sonuç olarak dünyanın ilk 10 seyahat hizmeti sunan web siteleri sıralaması değişti.

Son yıllarda tatil sitelerinin tıklanma sayıları ve bunun sonucu olarak başarı kazanmaya veya kazanamamaya olan bakış açısı değişti. Bu değişikliği turizm endüstrisinin COVID kısıtlamaları nedeniyle yavaşlamasının hatta bazı zamanlarda ve bazı yerlerde tamamen durmasının normal sonucu olarak kabul etmek lazım. Dijital pazarlama platformu ThriveMyWay 2020 yılındaki online rezervasyon hareketi ile günümüzde online siteleri kullanma trafiğini kıyaslayan bir çalışma yayımladı.
Bu çalışmanın konusu pandemi başlamadan hemen önceki Ocak 2020 tarihinden Ocak 2022 ye kadar olan dönemde başvurulan web siteleri hareketlerinin incelenmesiyle ilgiliydi. Diğer bir deyişle reklamların desteği olmadan yapılan ziyaretlerin hesaplanmasıydı. Bundan amaç kamuoyunu dikkate almadan elde edilen başarıyı ölçmekti. Bu analiz turizm sektöründeki en büyük oyuncuların küresel krizden ne kadar etkilendiğini bize göstermekte.

En Büyük 10 Web Sitesi

Turizm dışındaki alanlarda önemli şekilde etkilenmeyen satış hacimleri seyahat sektöründe ciddi biçimde düştü. Pandemi sebebiyle evde kalan insanlar seyahat pazarlayan web siteleri yerine sektör dışı alışveriş sitelerini kullandılar. Seyahat etme imkanları elinden alınan insanların seyahat sitelerini kullanmaktan vazgeçmelerinden daha doğal bir sonuç zaten beklenemezdi.

Web sitelerinin popülaritesi arasındaki farklar şaşırtıcı biçimde ortaya çıktı. TripAdvisor bu dönemde %33,2 oranında kayba uğrasa da hala başı çekmekte. Booking.com’un pozisyonu da dikkate değer. Tıklanma sayısında %10,75 azalma olmasına karşın 2. sırayı korumakta. Bir diğer deyişle bu iki sitenin güçlü oluşu pandemi olmasına rağmen ön sıraları kaptırmalarına engel olmuş.

Kayba uğrayanlar arasında Ryanair kadar olamasa bile %29,52 oranında Uber bulunuyor.  Ryanair %47,74 ziyaretçi kaybıyla listenin en sonuna yerleşiyor. American Airlines sürpriz bir şekilde diğer hava yolları kayıp yaşarken %11,19 artış sağlamış.

Kesin Rezervasyon Sayıları Arttı

Pandemi döneminde Airbnb %12,85 büyümeyi başardı. Bu bize kısıtlamalara rağmen apartman kiralamalarının otel gecelemelerine göre daha çabuk toparlandığını göstermekte. Bunu teyit eder şekilde bir başka gösterge de ailelerin tatilleri için kiralama hizmeti veren Vrbo’nun %44,74 oranında büyük bir sıçrama yaparak 6. Sıraya yükselmesi. Expedia ise %2,01 kayıpla listede 5. sırada yer alıyor. 

Bu arada Agoda Ocak 2022 de 2020’nin aynı ayına göre %22,19 büyümeyi başarmış. Bu gelişme bize insanların seyahat etme isteklerinin tekrar ortaya çıktığını müjdelemekte.

Müşteri sadakatinin bir örneğini vermek gerekirse Marriott International’ın pandemi döneminde bile %16,63 büyümesini söyleyebiliriz.

En Çok Ziyaret Edilen 10 Tatil Sitesi