Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) İle Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) Spor Turizmi İçin Anlaştılar

Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ve Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), ortak değerler ve gelecek için ortak bir vizyon çerçevesinde ortaklıklarını duyurdular.

Her iki organizasyonun liderleri UEFA merkezinde bir araya gelerek sporun ve spor turizminin faydalarını ortaklaşa tanıtma konusunda anlaştılar. Anlaşma hem turizmin hem de sporun geniş kapsamlı etkisini vurgulayarak, dünyadaki ekonomilerin ve toplumların neredeyse her alanına dokunuyor. Her iki sektörün önde gelen işverenleri, gençlerin güçlendirilmesini ve cinsiyet eşitliğinin savunuyor.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, turizm ve futbolun, ​​tatillerin veya tek maçların çok ötesine geçen faydalarla milyonlarca kişiye neşe getiren doğal ortaklar olduğunu vurguladı. UNWTO ve UEFA’nın birlikte çalışarak, sınırların ötesinde dostlukları pekiştireceğini ve farklı yerlerdeki insanlar için de fırsatlar yaratma potansiyelini geliştireceğini söyledi.

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin ise, spor turizminin en hızlı büyüyen turizm segmentlerinden biri olduğunun altını çizdi. Futbolun dünyanın en popüler sporu olarak turizmi benzersiz bir şekilde tamamladığını belirtti. UEFA EURO ve UEFA Kadınlar EURO gibi spor etkinliklerinin, ev sahibi ülkelerde turizme istisnai bir katkı sağladığını söyleyen UEFA Başkanı; futbolun takımlara ve taraftara dünyayı gezme, yeni yerler ve kültürler keşfetme şansı sunmasının da önemini vurguladı.

UNWTO ve UEFA bu yeni ortaklık kapsamında, seyahat ve hareketliliği kolaylaştırmak, bunun getirebileceği iş ve eğitim fırsatlarını teşvik etmek de dâhil olmak üzere Avrupa genelinde spor turizmini büyütmek için birlikte çalışacak. Her iki kuruluş da daha geniş Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi ve UEFA Sürdürülebilirlik Stratejisi 2030 ile uyumlu olarak sektörlerinde sürdürülebilirliği ortaklaşa savunacak.