Dünyada En Fazla Ziyaret Edilen 10 Ülke

Turizm her geçen gün daha fazla popüler olurken her yıl ziyaret edilen ülkelere giden turist sayısı bir önceki yıla göre belirgin artış gösteriyor.

10. İNGİLTERE (39.4 Milyon Kişi)

İngiltere en çok ziyaret edilen ülkeler listesinde son sırada yer almasına rağmen geniş tarihi, gelenekleri ve özgün tarihi olan bir ülke. Uzmanlara göre İngiltere’de turizm en hızlı büyüyen bir endüstri kolu. Gayri safi hasılanın %9’u turizmden geliyor. İngiltere’nin en fazla turist çeken yeri Londra, en çok tercih edilen ziyaret noktası ise Londra Kulesi (Tower of London).

9. ALMANYA ( 39.6 Milyon Kişi )

Almanya yalnızca Avrupa’nın ekonomi lokomotifi olmayıp aynı zamanda Avrupa’da en fazla ziyaret edilen ülkelerden biri. Berlin, Münih, Hamburg, Frankfurt ve Bremen turistlerin en çok ilgisini çeken şehirler. Dünya çapında fuarları, festivalleri ve sportif etkinlikleri Almanya’yı popüler bir destinasyon yapmakta. 

8. TAYLAND ( 39.8 Milyon Kişi )

Tayland Asya kıtasında en fazla ekonomik büyüme hızı olan ülke. Turizmin ülke gayri safi milli hasılasındaki payı %15-20 oranında. Tayland’a gelen turistleri makul fiyatlar, kumsalı olan plajlar, canlı gece hayatı ve ünlü Tay mutfağı karşılamakta.

7. MEKSİKA ( 45 Milyon Kişi )

Meksika listede yer alan Kuzey Amerika ülkeleri arasında 2.temsilci durumunda. Antik sitelere ve cazip plajlara sahip Meksika sadece Amerikalıların ve Kanadalıların değil bir çok Avrupa ve Asya ülkelerinden ziyarete gelen insanların tercih nedeni. Renkli bir nüfus dağılımına sahip olan ülkede birbirinden değişik kültür ve gelenek bulmak mümkün. Büyük şehirlerdeki festivallerin yanında Meksika’nın dünya çapında meşhur mutfağı bulunuyor.

6. TÜRKİYE ( 51.2 Milyon Kişi )

Türkiye dünyada ziyaretçi sayısı olarak en fazla büyüme gösteren ülke. Burada tarih boyunca büyük medeniyetlerin barındığı sayısız tarihi eserleri ziyaret edebilirsiniz.  Ülkenin dört ayrı denize; Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’e kıyısı var. Kristal berraklığında deniz suyunda yüzebileceğiniz harikulade plajları olan sahil otelleri dünyada en üst sıralarda yer alacak kadar modern ve konforlu. Ayrıca Türk mutfağı çeşitli yörelerden değişik tatlar barındırıyor.

5. İTALYA ( 64.5 Milyon Kişi )

İtalya’da milyonlarca turist benzersiz mimari yapıtları ziyaret edebileceği gibi Akdeniz kıyılarında geçireceği tatilin zevkine varabilir. Tarih, kültür, moda, sanat ve ünlü İtalyan mutfağı birbirinden ayırım yapılamayacak kadar değerli. Roma, Milano, Venedik, Floransa ve Napoli en çok ziyaret edilen şehirler. İtalya’nın turizmden elde ettiği gelir milli hasılanın %11’i tutarında.

4. ÇİN ( 65.7 Milyon Kişi )

Çin, toplam 260 Milyar Amerikan Doları ile seyahate en fazla para harcayan ülkeler arasında açık ara birinci sırada yer alıyor. Ancak modern Çin aynı zamanda dünyanın her yerinden büyük çapta ziyaretçiyi kendine çekmekte. Çin Seddi başta olmak üzere Çin’in çeşitli yerlerinde çok eski tarihli bir çok yapıya rastlayabilirsiniz. Şanghay ve Pekin hem renkli mutfağı hem de modern yapılarıyla turistlerin ilgisini çekiyor.

3. A.B.D.  ( 79.3 Milyon Kişi )

Bu geniş ülkede çok çeşitli cazibe merkezleri bulunmakta. Farklı kültürler, farklı iklim kuşaklarında eşsiz güzellikte doğa, Las Vegas’ta gece hayatı, Hawaii’de sayısız plajlar, Alaska’da yaban hayatı bunlardan bazıları. Amerika Birleşik Devletleri’nin yıllık turizm geliri 200 Milyar doların üstünde.

2. İSPANYA  ( 83.6 Milyon Kişi )

İspanya Avrupalı turistlerin özellikle yaz tatilleri için en önde gelen destinasyonu. Turizmin gayri safi milli hasıladaki payı %15. En çok turist çeken şehirler Barselona ve Madrid. Bask bölgesinde, San Sebastian ve Bilbao şehirleri dünyanın en gözde yeme içme merkezlerinden.

1. FRANSA  ( 89.4 Milyon Kişi )

Dünyada en çok ziyaret edilen ülke Fransa. Fransa’nın kendine özgü yaşam tarzı, bohem hayatı, yeme içme kültürü, tarihi yapıları, insanı her yerden daha fazla özgür hissettiren atmosferi, sayısız moda defileleri onu en çok tercih edilen ülke konumuna getirdi. Turizmin milli hasıladaki payı %9. Paris, Nis, Marsilya, Bordo, Strasburg, Liyon, Cannes en çok ziyaret edilen şehirler.