Global Turizm Yatırımları Artışta

UNWTO (Uluslararası Dünya Turizm Organizasyonu) ve FDI (Doğrudan Yapılan Yabancı Yatırım) tarafından ortak yayımlanan rapor dünyanın her yerinden gelen gezginlerin sayılarının artmasıyla beraber global turizm sektörüne yapılan yatırımların pandemi öncesi seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Söz konusu raporun FDI Pazarının verileri ve FDI hissedarları araştırma sonuçlarına göre hazırlanmasının yanında turizm sektöründe yapılan yatırımların bölgelere göre dağılımı bilgilerinden de yararlanıldı. Önemli sonuçları şu şekilde sıralayabiliriz:

Turizm alanında doğrudan yapılan yabancı yatırım sayısı 2021 yılında 286 iken %23 artışla 2022 yılında 352’ye çıktı. Aynı şekilde doğrudan yapılan yabancı yatırımın yarattığı iş adedi 2021’e kıyasla 2022 yılında %23 artarak 36,400’ü buldu.

Doğrudan Yapılan Yabancı Yatırım projelerinde Batı Avrupa 143 yatırım ve 2.2 Milyar Amerikan Doları ile başı çekmekte.

Asya – Pasifik bölgesinde doğrudan yabancı yatırımı 2021’e göre 42 projeyle sadece %2.4 artabildi.

2018 ile 2022 yılları arasındaki turizm yatırımlarının 2/3’ünü otel yatırımları oluşturuyor. Artış oranı 2021’den 2022’ye %25 olarak gerçekleşti.

Ana yatırımcıların yabancı ülkelerde açtığı şubeler kanalıyla yaptığı yatırımlar ise pandemi döneminde dip seviyelere inmişken pandemi bittikten sonra artış trendine girdi. fDi Intelligence editörü Jacopo Dettoni “Covid-19’u geride bıraktıktan sonra iklim değişikliği ve sürdürülebilirlik faktörlerine uygun yatırım yapılması artık zorunluluk haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

Jacopo Dettoni sözlerine şöyle devam etti. ” Büyümeyi ve rekabeti garantiye almak için çalışanların becerilerini geliştirme konusunda eğitim çalışmaları büyük önem taşımakta. Genç neslin %50’si şimdiden eğitimin ikinci safhasına geçmiş bulunuyor. Sektör onlar sayesinde büyüyüp gelişebilecek.”

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili doğrudan yapılacak yabancı yatırımların turizm sektöründe yaratıcılığı sağlayarak, dijital teknolojiyi kucaklayan, rekabete dayanıklı, zor günleri aşabilen iş gücü yaratımında önemli rol oynayacağını ifade etti.

UNWTO’nun yürütme kurulunda görev alan Natalia Bayona “Harekete ön ayak olmak açısından tatil sektöründe iş gücü becerilerini yukarı çekebilmek, profesyonel eleman yetiştirmek için tüm imkanlarımızı kullanmak hususunda karar almış bulunmaktayız ” şeklinde konuştu. 

Kuzey Amerika ve Asya-Pasifik bölgeleri 2018 ile 2022 yılları arasında doğrudan en fazla yabancı yatırım yapan 10 yatırımcıdan 3’ü oldular. Listedeki diğer yatırımcılar Avrupa bölgesinden çıktı. Bunlar İspanya’dan Melia, İngiltere menşeli Intercontinental Hotels Group, Fransa menşeli Accor ve yine İngiltere menşeli Selina.