UNWTO Gastronomi Turizmi Forumu San Sebastian’a Geri Döndü

Gastronomi Turizmi Forumu 5 – 7 Ekim tarihleri arasında İspanya’nın San Sabastian şehrinde yapılacak. Forumun ana konusu kırsal kesimin turizme katkısını artırmak ve kültürel mirasın korunmasını sağlamak.

Gastronomi Turizmi köklerine geri dönüyor teması altında yapılacak Forum ürün çeşidi, gastronomi ve turizm konularına ışık tutacak. Üç gün sürecek Forumda dünyanın önde gelen uzmanları ve enstitü temsilcileri düzenlenecek açık oturumlarda tartışıp ana tema üzerinde konuşmalar yapacaklar. Forumda ayrıca yerel ve uluslararası şeflerin katılacağı yemek pişirme gösterimleri olacak.

Sektör liderleri için üst düzey Forum

Etkinliğe katılacak isimler arasında Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO)’nun genel direktörü Qu Dongyu; İtalya’dan slow food organizasyonunun genel müdürü Paolo Di Croce; Collège Culinaire de France’ın genel sekreteri Célia Tunc; UNWTO’nun turizm elçisi ilan edilecek olan 2022 Bask Mutfağı Dünya Ödülü sahibi Fatmata Binta dışında Brezilya’dan, Hırvatistan’dan Ekvator’dan, Fransa’dan, Gana’dan, İtalya’dan, Kore Cumhuriyeti’nden, Rwanda’dan, İspanya’dan ve İsviçre’den konuşmacılar katılacak.

Ayrıca Foruma katılacaklar yerel gastronomiyi güçlendirmek için 5 ayrı yerde deneyim yaşayacaklar.

Rioja Alavesa‘da – şarap turizminde mükemmellik; Bask Ülkesi ve Idiazabal bölgesinde – yerel lezzetler; Urola Kosta’da – balıkçı köyleri; Gorbeialdea ve Arratia Vadisinde – dağlar denizi ve Bizkaia’da – Urdaibai kıyısı.

 

Sürdürülebilirliği geliştirmek

Bundan önceki Forumda başlatılan turizmde gıda israfının önlenmesi konusu bu Forumda tekrar ele alınacak. Canlı olarak yapılacak açık oturumlarda gıda israfının en aza indirilmesi, gıda dönüşümünün sağlanması ve gastronomi turizminde iklim değişikliği ile mücadele edilmesi ana başlıkları tartışmaya açılacak.

 Gastronomi Turizm Forumu ilk defa 2015 yılında turizm ve gastronomi konusundaki uzmanların deneyimlerini paylaşabilmeleri ve sürdürülebilirliği desteklemek amacıyla başlatıldı.

Bu yılki Forum; Bask Hükümeti, Guipuzkoa Eyaleti Konsülü, San Sebastian Şehir Konsülü, İspanya Ticaret ve Sanayi Bakanlığı desteğiyle Dünya Turizm Organizasyonu ve Bask Mutfağı Merkezi tarafından organize edildi.