En İyi 10 Restoran

10-  Le Calandre – Rubano, İtalya

Detaylara azami özen gösterme : Burada yemek pişirme sanatı tüm hislere hitap edecek şekilde yıllar boyudur süre gelmektedir. Le Calandre Restoranda aromalar, baharat, kıvam ve belli başlı yağlar eski hatıraları canlandırmak için tercih edilen malzemeler.

Tekniğin duygu ile buluşması. İki tadım menüsü mevsim geçişlerine adapte olmak için dönüşümlü olarak servis ediliyor. Her iki menü de mutfaktan gelen felsefeyi ve araştırmayı yansıtmakta. Bu noktadan hareketle kapari tozu içeren filtre kahveli rizotto, beyaz trüflü havyar ançuezi gibi aromatik ve iştah kabartıcı tadların birlikte mükemmel bir eşitlik sağlaması amaçlanıyor. Bir başka tabak ise kivi ve yosun soslu, yaban mersinli ve erikli ekmek parçalarının içinde bulunduğu tekir balığı tostu. Bu tabak karada ve denizde yetişen sebzelerin mükemmel yakınlığını sağlamak için yaratılmış.

9-  Quintonil – Mexico City

Değişmeyen yaratıcılık : Quintonil 2022 de 10.yılını kutladı. Restoran şefi Jorge Vallejo Meksika mutfağının sınırlarını zorlarken eşi sıra dışı içkilerle ziyaretçilere mükemmel bir ev sahibeliği gösteriyor. Taze ve geleneksel Mexica tadlarına odaklanan Quintonil hızla klasik olma peşinde. 

Rainbow’u mutlaka tadın : Rainbow yeşil çeşni otlarının bazı yemek ve içeceklerde ön plana çıkmasıyla ismini aldı. Quintonil Restoran benzersiz bir yaratıcılık örneği vererek bunu yemek masasına taşıdı. Tadım menüsü mevsimsel örnekler içermekte. Yeşil mole ve mavi mısır tostadası içinde deniz örümceği veya kaktüs sorbesi gibi. Veya à la carte menüde geleneksel recadososlu ağır ateşte pişmiş öküz kuyruğu veya karınca havyarı ve Meksika baharat otu cipsleriyle servis edilen alazlanmış avokado gibi. Yemeklerde kullanılan bir çok içerik restoranın kendi bahçesinden getirilmekte.

8- Lido 84 – Gardone Riviera, İtalya

Özelliği ne? Kuzey İtalya’nın harikulade manzaralı Garda Gölü kenarında kurulu Lido 84 Riccardo ve Giancarlo Camanini kardeşlerin yönetiminde müşterilerine tat ve misafirseverlik ziyafeti sunmakta.

Menüde neler var? Biri klasik diğeri yaratıcı olmak üzere Lido 84’ün 2 ayrı menüsü var. Her iki menüde de Garda Gölü civarının kırlarından toplanan yeşillikler önde geliyor. En sevilen tabaklardan biri Garda limonuyla yapılan adeta hava kadar hafif Torta di Rosa. Bir diğeri permasanlı patılacan. Restoranın yıldızı ise pecorino peyniri ile birlikte domuz mesanesi içinde pişirilen ve teatral biçimde masada servis edilen cacio e pepe en vessie- düdük makarna.

7- A Casa do Porco São Paulo

Domuz yemeklerinin evi : A Casa de Porco’nun hem tadım hem à la carte menüsünde domuzun her yerinin yer aldığı tabakları bulmak mümkün. Restoran son zamanlarda mantar suşisi ve peynir cipsi gibi orjinal menüdeki yemekler kadar lezzetli vejeteryan seçenekleri misafirlerin siparişine sundu. São Paulo’nun merkezinde bulunan restoran Jefferson ve Janaina Ruedas çifti tarafından işletilmekte.

Çiftlikten şehire: Ruendas’ların imza yemeği Jefferson’un şehrin kırsal kesimindeki São José do Rio Pardo bölgesindeki çiftliğinden gelen malzemelerle yapılan domuz etinin sebze ile birlikte yer aldığı Da Roça para o Centro. Bir ısırımlık tadımların arasında domuz gıdısından yapılan suşi ile domuz sosisiyle getirilen pancarlı pancetta var. Ana menüde ise sekiz saat odun fırınında pişen sebze garnitürlü domuz eti bulmanız mümkün.

6- Asador EtxebarriAtxondo – Bask Bölgesi – İspanya

Konum ve dekor: İspanya’nın Bask bölgesinde, yeşil bir dağın eteğinde inşa edilen, 1990 yılından beri bu rüstik taş binada yer alan Asador Etxebarri müşterilerine yemeklerinin yanı sıra nefis bir doğa manzarası sunmakta.

Odun ateşiyle ilgili her şey: Basklı şef Victor Arguinzoniz basit malzemelerden inanılmaz tatlar yaratıyor. Mutfakta yükseklikleri ayarlanabilen altı tane ızgara var. Restoranın odun ateşiyle 750 dereceye kadar ısı veren fırını var. Balık yemeklerinde meşe odunu, et yemeklerinde asma gövdesi kullanılıyor.

Menüde ne var? Restoran yakın çevresinde yetişen ürünleri kullanmayı hedeflemiş. Ev yapımı domuz sucuğu, ançüez, manda sütünden peynir, Palamos’tan getirilen taze ve iri karides ve dana külbastı menülerinde yer alanlardan bazıları. Tatlı olarak az yağlı sütten yapılan, frambuazla takdim edilen dondurma mutlaka tadılmalı.

5- Pujol – Mexico City

Günün tabağı: Pujol Restoran 7 kap tadım menüsü sunuyor. Seçmeler mevsimsel olarak değişirken geleneksel Mexica mutfağının iç içe iki tarzına göre yapılıyor. Tarzlardan biri olan Mole Madre (Ana Sos) 2,500 gün yaşladırılıyor. Bu sosta haşlanmış körpe mısır taneleri ve chicatana karıncası mayonezi kullanılmakta.

Taco zamanı: Pujol’un taco barının çeşitleri zengin. Tarakla beraber içinde avacado, zencefil ve biftek eti otu olan taco, haşlanmış Japon pirinci, sarıkuyruk balığı olan kabak çiçekli taco gibi.

4- Diverxo – Madrid

Çılgınlık gösterisi: Restoran adım başı karşılaşılan sürprizlerle dolu Diverxo’da yemek yemek şef Munzo’nun sınırsız hayal dünyasına girmek gibi bir şey. Oniki kap tadım menüsünün içinde haşlanmış yılan balıklı noodle, tereyağlı çörekle birlikte yaban tavşanlı katsusando veya içinde suşi pirinci bulunan Goa sahilinden çıkarılmış ıstakoz tandırı gibi tabak üstünde bir sanat eseri sunulmakta.

Tatlıya karşı tuzlu: Şef Munzo tuzlunun bittiği yerde tatlı başlar düşüncesine katılan şeflerden değil. Bu nedenle tatlı çeşitleri sürprizlerle dolu. Yemek sonrası ikram edilen pirinç pastasının içinde süzme peynir, parmesan ve hatta fesleğenli tom khai çorbası var.

3- Disfrutar – Barcelona

Neden gitmeli? Disfrutar kelimesinin karşılığı keyif almak. Disfrutar Restoran dünyada sınırları zorlayan, sürprizler sunan, en lezzetli deneyimleri yaşatan restoranlardan biri. Sıralamaya 2018 yılında dünyanın en iyi 50 restoranı arasında 18. olarak girmiş. Ve günümüzde insanın aklını başından alan gastronomik sunumlarıyla 3. sıraya yükselmiş. Tadım eksperleri menüde yer alan çeşitlerin yaşattığı deneyimi lunapark hız trenine binmeye benzetiyorlar.

El Bulli’nin mirası: Restoran şefleri Castro, Casañas ve Xatruch daha önce El Bulli Restoranda kullandıkları çağdaş teknikleri ve hayret uyandıran birleşimleri Disfrutar’da da kullanmışlar. İçine havyar ve ekşi krema doldurulmuş panchino (kabarık çörek) veya yılan balıklı ve antep fıstıklı pesto yiyenleri mutlu etmek ve heyecanlandırmak için yaratılan tadımlıklar.

2- Central – Lima

Peru mutfağı : Yıllar süren araştırmaların birikimiyle Virgilio Martínez Véliz ve kız kardeşi Central Restoran’ın tabaklarına inanılmaz bir renklilik getirdiler. Tadım menüsünde tarak, mürekkep balığı, Amazon nehrinden getirilen midyenin yanı sıra domuz göbeği ve keçi ensesi gibi deniz ve kara ürünlerinden iştah açıcı örnekler var.

Sürdürülebilirlik: Central Restoran’ın menüsü Peru ekosistemini en iyi şekilde temsil ederken aynı zamanda ciddi biçimde sürdürülebilirliğe odaklanıyor. Geri dönüştürme, kompostlama ve artık yemekleri doğaya kazandırma şef Virgilio Martínez Véliz’in önde gelen mottosu. Misafirler ön kapıdan restorana girdikleri andan itibaren mutfak sanatının çeşitliliğini gördükten sonra içinde 100 den fazla bitki çeşidinin olduğu restoranın bahçesini geziyorlar.

1 – Geranium

Bir Kopenhag ikonu: Geranium Restoran muhteşem Fælledparken Bahçesine yukardan bakan 8. katta yerleşik. Mevsim değişikliklerine göre Kainat ismini verdikleri 20 kaplık tadım menüsü en az 3 saat sürmekte. Tadım menüsü iştah açıcılar, tuzlu ve acılı çeşitler ve tatlılardan oluşuyor. Restoran 2016 yılında 3 Michelin yıldızı almış. Mükemmelliklerinin doruğuna 2022 yılında dünyanın en iyi 50 restoranı arasında 1. seçilerek ulaşmışlar.

Etsiz menü: Beş yıl önce et yemeği bırakan şef Kofoed 2022 yılında Geranium Restoran’dan et yemeklerini tamamen kaldırdı. Bunun yerine deniz mahsullerine ve Danimarka ile İskandinavya’da ki organik ve biodinamik çiftliklerde yetişen sebzelere yöneldi.

Bir sanat eseri olan İlkbahar Kainatı menüsünde sütle birlikte hafif tütsülenmiş deniz tavşanı havyarı, lahana ve elma, bira ile pişirilmiş orman mantarı, tütsülenmiş yumurta akı, çavdar ekmeği ile birlikte şerbetçiotu turşusu bulunuyor.

Şarap menüsünde ise piyasada bilinen markalar değil, özel bağlarda üretilen şaraplar yer alıyor. Alkolsüz olarak içebileceğiniz mükemmel bir içki sardunya çiçeği, havuç ve raventin karışımından yapılıyor.