IATA Global Yolcu Talebinin Arttığını Duyurdu

IATA’nın geçtiğimiz Şubat ayındaki resmi verilerine göre tüm dünyada uçak yolculuğunun olumlu yönde büyüdüğü bildirildi. Verilere göre bu yılın Şubat ayında, 2023 yılının aynı ayına göre %22 artış kaydedildi.

Kullanılabilir uçak koltuğu ölçümüne göre ise 2023 yılında toplam yolcu taşıma kapasitesi de bir önceki yıla göre %19 arttı.

İçinde bulunduğumuz 2024 yılı kuvvetli bir başlangıç yaptı ve bu artış Şubat ayında da devam etti. Kuzey Amerika hariç diğer pazarlarda 2 haneli büyümenin gerçekleştiği görüldü. IATA Genel Direktörü Willie Walsh bu yılın başında başlayan artışın yıl sonuna kadar devam edeceğine dair iyimser olduğunu ifade etti.

IATA Genel Direktörü Willie Walsh

Hava yolları karbon salımını azaltmak için büyük yatırımlar yapmaya başladılar. Jeopolitik ve ekonomik belirsizliklere rağmen uçan yolcu talebi istikrarını koruyor.

Willie Walsh ” Politikacılar yeni vergiler koyarak seyahatlerin pahalılaşmasına neden olmamalılar. Özellikle Avrupa’da uygulamaya konulan sert mali tedbirler pandemi sonrası hızla kendini toparlayan hava yolculuğunun önünde engel oluşturmakta ” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Uçak yolculuğuna olan talep koltuk kapasitesinin %25 artışıyla geçen yıla göre %27 arttı. Uçakların doluluk oranı da geçtiğimizin Şubat ayında 2023’ün aynı ayına göre %1 artışla %79’a çıktı.