İş Seyahati Yapanları Stres Altına Sokan Nedenler

 İş amaçlı seyahatler yeniden başladı. BCD firmasının çalışması  seyahat eden iş adamlarını strese sokan nedenleri ortaya koydu.

Corona durumunun hafiflemesinin şirketlere olumlu yönde ciddi sayılabilir etkisi oldu. Şirket çalışanlarının büyük kısmı yeniden seyahat etmeye başladılar. Hava yolu ile seyahat edenlerin pandemi öncesi oranı yüzde ellinin üstüne çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Bu oranın artması için iş seyahatine çıkan personelin stres yaratan faktörleri de öğrenmesi gerekiyor. Bunların başlıcası pandemi bağlantılı seyahat aksamaları, seyahat kısıtlamaları ve jeopolitik olaylar.

Araştırmayı yürüten BCD firması dünya çapında iş seyahati yapan 875 yolcuya seyahatleri sırasında onları en fazla strese sokan nedenleri sordu. Araştırmaya katılanların %89’u işverenin çalışanlarını firma içinde mutlu görmek istediğini; ancak sadece %51’i ise çalışanlarının daha konforlu seyahat etmelerini istediğini ortaya koydu.

Araştırma sonuçlarını aşağıda göreceksiniz.

İş seyahati öncesi stres yaratan birincil derecede 3 faktör:

  • Corona ile ilgili istenilenleri anlamak ve istenilen evrakları hazırlamak (%54).
  • Varılacak yerdeki istenilen şartlarda değişiklik olması halinde yeniden rezervasyon yapmak (%44).
  • İş hayatı ile aile hayatını dengelemek (%41).

Uçuş rezervasyonu yapmak (%18) ve otel ayarlamak (%16) en az stres yaratan nedenler arasında yer aldı.

Seyahat esnasında stres yaratan ana nedenler:

  • Uçuşun gecikmesi ve iptali (%64).
  • Transit uçuş için az zaman kalması (%53).
  • Uzun uçuşlarda ekonomi sınıfında uçmak (%40).

Varış yerindeki oryantasyon veya otel transferi ise en az stres yaratan faktörler olarak yer aldı (%13).

Seyahat sonrası etkenler:

  • Ofiste kalan işlerin yetiştirilmesi (%51).
  • Masraf listesinin hazırlanması (%45).
  • Aile ile ilgili ihmal edilen işlerin yapılması (%39).

Jet lag ve seyahat esnasında iş randevularının takibi en düşük derecede stres nedeni olarak gözlemlendi (%21)

Şirketler çalışanlarının iş seyahatlerinden memnun olmasına nasıl katkıda bulunabilirler?

Şirketler iş seyahatine çıkan elemanlarının memnuniyeti için seyahat politikalarını onların lehine değiştirebilirler. Direkt uçuşlara izin vermek, koltuk seçimi yapmalarını sağlamak, uzun uçuşlarda business sınıf tercihine olanak sağlamak iş seyahati yapanları mutlu edecek imkanlardır.

Gidilecek yerdeki restoran ve beslenme önerileri, kalınan otellerde onlar için spor salonu üyeliği, gidilen yerde haftasonları gezmelerini temin etme, iş seyahati yapan elemanların memnuniyetini sağlayacak diğer davranışlar olacaktır.

Otel aktiviteleri

İş seyahati yapan eleman için seçilen otel önem taşır. Araştırma sonuçları düşük mevkilerde bulunan, kötü servisi olan otellerin iş seyahatlerinde stres yaratma açısından dördüncü ana sebep olduğunu göstermektedir. Otel konaklaması söz konusu olduğunda oda sıcaklığının ayarlanabilmesi, ses geçirmez özelliğinin bulunması ve sağlıklı yemek menüsü üzerinde en çok durulan özelliklerdendir.