Müşterilerinizin Seyahatlerinin Rahat Geçmesi İçin Neler Yapabilirsiniz

Günümüzde dijital teknoloji her geçen gün gelişirken turizm profesyonellerinin müşterilerinin rahatı için bundan azami şekilde faydalanması gerekir. Hizmet sektöründe hizmet kalitesinin her yerde ve her zaman derecelendirildiği bir zamanda yaşıyoruz. Konaklama öncesi ve sonrası müşterilerinizin konforu için yapacağınız katkılar fark yaratacaktır.

Covid sonrası Kişiye Özgü Davranışlar

Özellikle küresel pandemi sonrası hava yolları, oteller ve turizm acenteleri arasında sıkı bir rekabet oluştu. İyileşme sonrasında seyahat edenlerin beklentileri de değişti. Her zamandakinden daha fazla korunmak, kendilerini güvende hissetmek ve kendilerine eşlik edilmesini ister oldular. Bugün oteller için ücretsiz wi-fi, sağlık odası, bagaj emaneti ve hatta daha fazlası istenilmeden verilen hizmetler arasına girdi. Seyahat edenler artık zahmetsiz, kolaylaştırılmış, ucuz seyahat deneyiminin garantisini istiyorlar.

Bu istekler doğrultusunda profesyonel turizm hizmeti verenler müşterilerinin aşağıda sıralanan taleplerini yerine getirmek zorundalar:

Öncelikle profesyoneller seyahat edenlerin güvenli şekilde tatil yerine varmalarını, sınır kapanma durumu halinde müşterilerinin yaptığı tüm harcamaları onlara geri ödemeyi kabullenmelidirler.

İyi fiyat, gecikmesiz seyahat ve son dakika fırsatları artık tüm nesillerin istekleri arasında yer alıyor. Aynı şekilde gezegenin korunması için alınan önlemler ve sürdürülebilir turizm de sorumluluk taşıyan gezginlerin gündeminde.

Seyahat öncesi verilen lüzumlu tavsiyeler, kişi ve firmalara özel tur paketleri oldukça fazla takdir gören davranışlar arasında.

Konaklama veya Seyahat Öncesi Dönemi

Bu dönem müşterinizin internetteki web sitenizi ilk tıkladığında veya seyahat acentenizin kapısını açıp içeriye adımını attığı anda başlar. Bu dönem aynı zamanda seyahatin başından sonuna kadar geçerli olan en hayati andır. Aşağıda bu dönemin rahat ve sevimli bir şekilde geçmesi için bazı ip uçlarını bulacaksınız.

Seyahat Organizasyonunda Yaratılacak Katma Değer

Seyahat edenler telefonlarında ve tabletlerinde onlara her türlü bilgiyi verecek olan aplikasyonlara sıkı sıkıya bağlıdırlar. Yapılması gereken onlara daha fazla bilgi girişi sağlamak yerine sahip oldukları bilgileri en doğru şekilde kullanabilmeleri için onlara yardımcı olmaktır. Turizm hizmeti veren profesyonellerin buradaki rolü seyahat boyunca müşterilerine bulundukları yerdeki imkanlardan faydalanabilmeleri için rehberlik etmektir. Müşteri tatili düşündüğü andan itibaren kendisini mutlu hissetmelidir.

Bu adımı onlar için en yararlı hale getirmek ancak kişisel çözümlerin peşine düşmekle olur. A yerinden B yerine seyahat etmek için yapılacak program aile için ayrı, tek başına seyahat edenler için farklı, öğrenci için farklı, iş adamı için farklı olmalıdır.

Daha İyi Destek İçin Resmi Web Sitesi ve Stratejik Ortaklık

Seyahat edeceklerin seyahate çıkmadan önce çok fazla araştırma yapmaları işlerine gelmez. Hangi aşı gerekli, gidilen ülke hangi evrakları istiyor, bunlara ek olarak sertifika gerekli mi gibi.

Zaten kimse kendisinden istenilen evrakları vermek için saatlerce sırada beklemek istemez. Seyahat profesyonelleri neden müşterilerinin işlerini kolaylaştırmak, gidilen yerde istenilecek evrakların önceden temini için onlarla ortak çalışmasın. Özellikle günümüzde kağıt yerine dijital görüntünün yeterli olduğu durumlarda.

Uzaktan çalışan gezginler için her şeyin hızlı bir şekilde yapılması lazımdır. Sonunda istenilen giriş belgelerinin e posta adreslerine veya akıllı telefonlarına veya adreslerine mektup ekinde gelmesi gerekir. Amaç seyahate çıkan müşterinin profiline göre işini kolaylaştırmaktır.

Kontrol Etmeyi Kolaylaştıran Sistemler

Yeni teknolojiler güvenlikten ödün vermeden kontrol etmeyi kolaylaştırdı. Ama cihaz tarafından tespit edilen bir problem eninde sonunda insan eli tarafından çözülür. Sınır kapılarında ve uçağa binerken kullanılan e Gate ve ABC gate (Otomatik Sınır Kontrolü) sistemleri sırada beklemeyi önleyen çözümlerdendir.

Bir de Kişisel Bilgilerin Korunması Yönetmeliğinin yarattığı sorunlar söz konusudur. Seyahat edenler kişisel bilgilerinin yayılması konusunda kuşkulu davranırlar. Onlara bunun çok iyi korunduğuna dair güvence vermek gerekir.

Konaklama ve Konaklama Sonrasının İhmal Edilmemesi Gerekir

Konaklama öncesi ve konaklama sonrası dönemler sürekli olarak değişim gösterirler. Müşterinizin memnuniyeti ile ilgili yazışmalar, özel platformlarla ilgili düşünceler, seyahat eden gruplar arasındaki mesajlaşmalar hizmet kalitenizi birçok kişiye duyuracaktır. Kullanabileceğiniz tüm pazarlama imkanlarını kullanarak konaklama öncesi gösterdiğiniz tüm çabaları müşteri sadakatine dönüştürün. Facebook, Instagram, Twitter gibi sanal topluluklar müşteri memnuniyetinin yayılması için bulunmaz imkanlardır. Memnun kalan müşteriler adeta bir büyükelçi gibi davranarak sizin daha fazla potansiyel müşterilere erişmenizi temin edeceklerdir.