İki yıldır süren çevrim içi iş toplantılarından sonra iş seyahatleri toparlanmaya başladı. Birçok ülke giriş koşullarını yumuşatarak yüz yüze toplantıların önünü açtı. Ancak iş seyahatleri sektörü pandemi sebebiyle değişiklik gösterdi. Seyahat uzmanlarının görüşüne göre iş seyahatlerinde 5 tane belli başlı trend oluştu.

TREND 1 Güvenliğin Öne Çıkması: Yüksek Sınıf Rezervasyonu

Seyahatlerde güvenlik gereksinimi eskisine göre arttı. Seyahat eden iki kişi arasında olması gereken en az mesafe bunun örneklerinden bir tanesi. Birçok şirket çalışanlarının daha üst segmentlerde seyahat etmelerine izin vermeğe başladı. Uçak seyahatlerinde business sınıfta, tren seyahatlerinde birinci sınıfta seyahat edilmesi gibi.

Aktarmasız seyahat tercih edilen diğer bir güvenlik önlemi. Uçak değiştirmenin hastalığın daha fazla yayılma göstermeğe yol açacağını idrak eden iş sahipleri çalışanlarına aktarmasız seyahati önermeye başladı.

TREND 2 İş Seyahatinde Daha Çok Tren ve Özel Araç Tercihi

Özel seyahate olan eğilim seyahat araçlarının tercihinde de yeni bir trend doğurdu. Almanya’da Linkedin üzerinden yapılan bir ankette katılanların yüzde 45’i Almanya içindeki seyahatlerini kendi özel araçları ile yapmak istediklerini söylediler. Böyle yapmakla hastalığa yakalanma riskinin en düşük olduğuna inandıklarını eklediler. Katılımcıların yüzde 38’i yurt içindeki seyahatlerinde treni tercih ettiler. Yüzde 13 iç hat uçuşlar için oy kullanırlarken sadece yüzde 4 katılan araç kiralamayı tercih ettiklerini belirttiler.

TREND 3 İş Seyahati ile Özel Seyahati Birleştirmek

Aslında bu trend pandemiden önce de başlamıştı. Güzel yerlere iş seyahatine giden iş insanları sadece toplantı odalarına tıkılıp kalmaktansa bulundukları çevreyi ziyaret etme fırsatından yararlanmak istediler. İş seyahatlerini uzatıp şirket işlerini uzaktan idare etme isteği yükselen trendlerden bir diğeri. Müşterilerle veya iş ortakları ile olan randevularına gitmek için seyahat eden kişi gittiği yerdeki kalış süresini uzatarak hem görmek istediği yerleri geziyor hem de uzaktan işlerini yönetiyor. Dünyanın neresinde olursa olsun her iki işi birlikte götürmek isteyenlere bulunduğu yerin yetkilileri tüm imkanları sunuyorlar.

TREND 4 Sürdürülebilirlik Tercih Nedeni

Çevreciliğin gündemden düşmediği günümüzde iş seyahatlerinde de ekolojik değerler önem kazandı. Birçok büyük kurum şirketlerinin yıllık karbondioksit salınımını sınırlayan önlemler aldılar bile. Bunu dikkate alarak yıl boyunca yapılacak iş seyahatlerinin bütçesi gözden geçirildi. Tren seyahatlerinin eskisine kıyaslanamayacak şekilde artışı, iş randevularının birleştirilmesi bu sebeple oluştu. Son yapılan çalışmada sorulan sorulara cevap verenlerin yüzde 77’si iş seyahatlerinin sürdürülebilirlik kriterine göre planlandığını söylediler.

TREND 5 Rahat Giyim Tarzı Seçimi

Seyahat eden iş insanının görünüşü de değişiyor. Yeni trend iş seyahatlerinde daha rahat kıyafetler giyme yönünde. Ofis içinde çalışanların giyim tarzına paralel olacak biçimde müşteri toplantılarındaki resmi kıyafet şekli önemini yitirmeğe başladı. Çok tutucu ortamlarda bile kravat artık zorunlu değil. Elbisenin altına şık bir spor ayakkabı giyilebilir hale geldi. Hatta blucin giymiş, sakallı iş adamlarına eskiden olduğu gibi hayret edilerek bakılmıyor.