Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınıyla birlikte birçok alışkanlığımız değişti. Her şey hızla değişip gelişirken, seyahat alışkanlıkları da farklı bir boyut kazanmaya başladı. Dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak seyahat sektörünün online kanallar üzerinden daha aktif hizmet vermeye başladığı bu dönemde, teknoloji ve kişiselleştirilmiş hizmetlerin kurumsal seyahat pazarına entegre edilmesinin önemi de bir kez daha doğrulandı.

Pandemi döneminde özellikle iş seyahatlerini sürdürmek zorunda olan kurumlar için seyahat acentelerinin sundukları; seyahat kısıtlamaları, ülkelerin sürekli değişen seyahat prosedürleri, vize süreçleri, güvenli konaklama gibi konulardaki danışmanlık hizmetleri daha da önemli hale geldi. Kurumların seyahat prosedürleri doğrultusunda doğru ve hızlı bilgi ile güvenilir rehberlik ihtiyacı arttı. Kurumlara özel uygulanacak seyahat risk yönetimi stratejileri ile iyi planlanan seyahatler oluşturulması şart oldu.

Gelişen teknolojiye bağlı olarak hizmet ihtiyaçlarının belirlenmesi noktasında kurumsal şirketler ve profesyonel seyahat danışmanları arasındaki geri bildirimlere bağlı olarak sunulacak çözümler; kurumsal şirketlerin seyahat ihtiyaçlarında maksimum değer ve deneyim sağlarken, seyahat araç ve hizmetlerine yönelik taleplerin karşılanması açısından da oldukça kritik bir öneme sahip olacak.

Peki dünyadaki dijitalleşmeye paralel olarak online kanallar üzerinden daha aktif hizmet verecek olan seyahat endüstrisi, yakın zamanda kurumsal seyahatin geleceğini nasıl şekillendirecek?

Online Seyahat Yönetim Platformları

Kurumsal seyahatlerde en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında çalışanların hayatlarını kolaylaştırarak, vakit kazandıran sistemler geliyor. Kurumların iş seyahatlerini e-posta ya da telefon trafiği olmaksızın; bilgisayarlarından ya da telefonlarından kendi başlarına hızlıca planlamalarını sağlayan, önceden belirlenerek platforma girişleri yapılmış olan seyahat politikaları ile şirket içi onay süreçlerini hızlıca çözebilecekleri, anlık online raporlar oluşturarak süreçlerin seyahat politikalarına uygunluğunu kolaylıkla kontrol edebilecekleri, kural oluşturma mekanizmaları ve online takip sayesinde masraf yönetimi yapabilecekleri, bu sayede kurumunun seyahat harcamalarını optimize ederek tasarruf yapmalarını sağlayabilecek Online İş Seyahati Platformları en önemli ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor.

Çevrimiçi Müşteri Deneyimi

Çevrimiçi Müşteri Deneyimi; özellikle pandemi sonrasındaki dönemde gerek gezginler gerekse de kurumsal şirketlerin gerçekleştirmeyi planladığı seyahatlerindeki karar verme sürecinde oldukça önemli bir role sahip. Bilgi toplamanın öncelikli olarak çevrimiçi kanallar aracılığıyla yapılması ile birlikte seyahat severler; sağlık ve seyahat sigortası kuralları başta olmak üzere seyahat edecekleri destinasyonlara yönelik tüm gereksinimlere çevrimiçi platformlar üzerinden güvenli bir şekilde erişmek istiyorlar.

Teknoloji, Kurumsal Seyahatte Devrim Yaratmaya Devam Ediyor

Toplum 5.0 felsefesine uyum gösteren sektörlerin başında gelen seyahat endüstrisi, hayata geçirmeye başladığı dijital trendler ile seyahatseverlere Matrix’i aratmayacak hizmet deneyimleri yaşatmak için çalışıyor! Yapay Zeka (AI), sanal ve artırılmış gerçeklik, giyilebilir teknoloji, biyometrik teknoloji, dijital seyahat arkadaşları ve içeriğin kişiselleştirilmesi gibi dijital trendler, seyahat ve konaklama sektörüne damgasını vuracak.

İş Seyahatlerinin Geleceği: Blockchain

Uçuşların nasıl rezerve edildiğine bağlı olarak isimler, doğum günleri, kredi kartları, otel ve kiralık araç bilgileri… Tüm bu verileri güvence altına alan, veri depolamayı ve erişimi kolaylaştıran blockchain teknolojisi, şirket çalışanlarına daha güvenli bir yolculuk ortamı sunacak. Blockchain teknolojisi; kullanıcı hatalarını minimize edip, siber güvenlik saldırılarından korunmaya da yardımcı olacak.