İki yıldır felaketle boğuşan turizm sektörü tam nefes almaya yeni başladığı geçtiğimiz günlerde; bu defa da Omicron Varyantının hızla yayılması tehdidi ile başa çıkmaya çalışıyor

Japonya’da ki alışveriş mekanlarından, Alpler’de ki ski resortlarına; kutsal mekanlardan
sıcak kumlu plajlara kadar yeni kısıtlamalar tanıdık sorunlara sebep olmakta. Birçok ülke Güney Afrika’da ki sekiz ülkeden gelen yolculara sınırlarını kapattı. Kanada hava yoluyla gelen gezginlere test uyguluyor ve test sonucu alınıncaya kadar hava limanından çıkmasına izin vermiyor.

Omicron varyantının nereden kaynaklandığı araştırmaları sürerken Güney Afrika Cumhuriyeti virüsün ilk defa kendi ülkelerinde görüldüğünü doğruladı. Omicron varyantının daha hızlı bulaştığı, hastaları daha yoğun etkilediği veya aşıya cevap verip vermediği henüz tam olarak belli değil. Covid-19 yayılmasında gevşek davranan ülkeler aynı hatayı işlemek istemiyorlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün uyarısı bir yana seyahat yasağı birçok insanın yaşamı üstünde ağır bir yük oluşturacak.
Londra’da yerleşik EasyJet yeni kısıtlamaların şimdiden kış seyahatlerine sekte vurduğunu söyledi. Havayolunun CEO su Johan Lundgren zararın geçen defa ki kadar yıkıcı olmadığını kabul etti.

İskandinav bayraklı SAS havayolunun patronu mevcut durumda talebin yüksek olduğunu ancak yeni varyantın etkisinin ne olacağını bilmeye ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Cowen firmasından analist Helane Becker “Geçmişte her yeni tip virüs çıktığında rezervasyonlarda önce düşüş, dalganın geçmesiyle tekrar yükseliş olmuştu. Aynısının tekrar edeceğini düşünüyoruz” dedi.

A.B.D. yönetimi 6 Aralık’tan bu yana yeni kısıtlamalar uygulamaya başlayacağını duyurdu.
Havayolu ile gelen tüm yolcular seyahat tarihlerinden en fazla 24 saat önce yapılmış Covid-19 testlerini sınırda ibraz etmek durumundalar. Bu kural hangi ülkeden geldiği ve aşı durumunun ne olduğuna bakılmaksızın herkes için geçerli olacak. Son 90 gün içinde Covid-19 hastalığı geçirmiş yolcuların sunacağı belge de geçerli olacak. A.B.D. ayrıca sekiz ülkeden gelecek yolcuların ülkeye girmesini yasakladı. Bu ülkeler Botswana, Eswatini, Lesotho, Malawi, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabwe.

Güney Afrika’ya 70 ülke tarafından giriş çıkışlarda yasak konulması yoğun geçmesi beklenen yaz sezonu beklentilerinin Omicron varyantı sebebiyle çökmesine neden oldu. Varyantın kaynağının kendi ülkeleri olduğu açıklandıktan sonra 48 saat içinde 1 milyar Rand tutarında yaz sezonu rezervasyonları iptal edildi.

İsrail’in sınırlarını kapatma kararı Noel ve Hanuka arifesine denk geldi. Ülke bu sene başından beri ilk olarak Kasım ayında kapılarını turistlere açmıştı. Kasım ayının ilk yarısında İsrail’e 30,000 turist geldi. Geçen yılın aynı dönemi için bu sayı 421,000 idi.

Japonya’da 2019 da ki ziyaretçi sayısı 32 milyondan, geçen yıl 4 milyon a düştü. Düşüş 2020 yılı kadar olmasa bile bu yıl da devam etti. Başbakan Fumio Kishida aralık ayı sonuna kadar havayolları şirketlerinin yurt dışından rezervasyon almamalarını istedi. Tokyo’nun Ginza bölgesindeki lüks alışveriş yerlerine yer yıl hücum eden Çinli turistler için bu tam bir hayal kırıklığı oldu. Bar ve restoranlar çalışma saatlerini kısaltmak zorunda kaldılar.

Avrupa’da ki ski resortları müşterilerinin aşılı olup olmadıklarını veya daha önce hastalığı geçirip geçirmediklerini nasıl anlayacaklarını düşünmeye başladılar. Alman Ticaret Birliği sözcüsü Matthias Stauch yeterli yetişmiş elemana sahip olmayan aile işletmelerinin bu testleri yapamayacaklarını ifade etti. Birlikler durumun daha vahim hale gelmesi durumunda büyük ve yıkıcı zararlar doğacağından endişeliler.

Seyahat endüstrisi yetkilileri ileriye dönük kararlar almadan önce hükümetlerinin Omicron varyantı hakkında kendilerine bilgi verilmesini istediler. Ancak bunun zor olduğunun bilincinde olduklarını ortaya koydular.

Southwest Havayolu patronu Robert Jordan “Virüsle ilgili her şeyi öğrenmek için beklenilirse zaten kapıda görünen virüsün yayılmasını önlemek imkânsız olacak” şeklinde konuştu.