Covid-19 pandemisi turizm endüstrisini dünya çapında yıkıma uğrattı. Özellikle bu sektöre bel bağlayan ülkeler bu felaketten en fazla zarara uğrayanlar oldu. Türkiye bu ülkelerden biri. Ülkemiz aylardır bu zorluklarla başa çıkmaya uğraşıyor. Ancak Türkiye için turizmde yavaş da olsa gelişme ufukta acaba görünüyor mu?

Gelişme Gösteren Turizm İstatistikleri

Türkiye 2021 yılında Avrupa’da ki rakip ülkeleri geride bırakarak en fazla tercih edilen ülkeler arasına girdi. Ancak unutulmamalı ki ülke hala pandemi öncesi seviyelere ulaşmış değil. Bu yılın ilk 10 ayında ülkemize giren turist sayısı 21 milyonu geçti. Halbuki 2019 yılı ocak ayı ile ekim ayı arasında Türkiye’ye gelen turist sayısı 41 milyona yakındı.
Her iki yılı kıyasladığımızda 2021 yılı rakamı 2019 yılını rakamından %48 daha düşük. Fakat 2020 yılına baktığımızda bu yılki artış geçen yıla göre ikiye katlandı.
En fazla rağbet gören turizm bölgesi Antalya. On ay içinde Antalya 8,6 milyon turisti ağırladı. İstanbul’a gelen turist sayısı ise Ocak-Eylül ayları arası 5,8 milyon kişi.
Gelen turistleri ülkelerine göre sınıflarsak Ruslar 4,3 milyon turist sayısı ile toplam sayının yüzde 21’ini oluşturuyor. Almanya 2,7 milyon turistle ikinci sırada. Üçüncü sırada ise 1,9 milyon turistle Ukrayna oldu.

Hala Gelecek Turist Var

Dikkat edilmesi gereken bir konu daha var. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl için Türkiye’ye gelecek turist sayısı ile ilgili olarak 25 milyon hedefini koymuştu. Görünen o ki bu hedef aşılacak. Bakan Mehmet Ersoy güncellenen tahminlere dayanarak kasım ve aralık ayları ile birlikte 2021 yılını Türkiye’nin 29 milyon turist sayısı ile kapatacağını beyan etti.
Ekim ayındaki rakamlar göz önüne alındığında bu tahminin hiç de uzak bir ihtimal olmadığı ortaya çıkıyor. Ekim ayında ülkemize 3,5 milyon turist geldi. Pandemi öncesi ekim ayına göre kişi sayısı sadece yüzde 19 daha düşük.
Geçtiğimiz ekim ayında en fazla turist gönderen ülke 900 bin kişi ile Rusya oldu. Ruslar’ın oranı tüm turist sayısının yüzde 26’sı olarak gerçekleşti. Bu takip eden ülkeler 500 bin kişi ile Alman’lar, 217 bin kişi ile Ukraynalılar, 171 bin kişi ile Bulgarlar, 155 bin kişi ile İranlılar oldu.