Sürdürülebilir Turizm Gözlemevleri Sektörü Değiştiriyor

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Gözlemevi Networkü (INSTO) üyeleri

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Gözlemevi Network (INSTO) üyeleri geçtiğimiz ay toplandılar. Toplantıda yönetimin önemi, katılımcı yaklaşımı ve destinasyonların sürdürülebilirlikte ilerlemesinin takvimini yapma konuları ele alındı.

Belli başlı destinasyonların yetkililerinin kurduğu Gözlemevi Network’ü en alt seviyeden başlayarak, alıştırma çalışmalarıyla sürdürülebilirliği yerleştirmenin en başta gelen görevleri olduğunun bilincindeler. Kapsayıcı olmak ve gelişmelere göre karar verebilme yeteneğini kazanmağa yönelik bu alıştırmalar turizmin gelişmesinde hayati öneme sahip olacaklardır.

Bilgiye yönelik değişim 

Toplantı, yöre halkının mutluluğu, turist barındırabilme kapasitesi ve çevre faktörleri gibi çeşitli alanlarda yapılan ölçümleri müzakere etti. Üyeler izleme ve çeşitli tedarikçilerden gelen yanlış değerlendirilmiş araştırmalardan dolayı güçlük çektiklerini dile getirdiler.

Japonya, Honshu Adası’nda ki Gifu Prefecture bölgesi

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Gözlemevi Network’ü üyeleri ayrıca her destinasyonun belirli ihtiyaçlarını saptayarak oluşturulacak kriterler sayesinde hedef bölgeler arasındaki kıyaslamaların daha kolay olacağının da altını çizdiler.

Ele alınan destinasyonların ancak güncel olan ve örneğe dayalı olarak uygulanacak politikalarla turizm sektöründeki değişimi destekleyeceğinin önemi vurgulandı.

Yeni üyelerin katılımı

Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Gözlemevi Network’ü genişlemeye devam ediyor.

Geçtiğimiz ay yapılan oturumda Japonya’dan Gifu Prefecture bölgesi, Kolombiya, Valle de Cauca’da ki Cali bölgesi, Portekiz’de merkez bölgesi ve Atlantik Okyanusu kıyısındaki İrlanda yeni üyeler olarak kabul edildiler.

Kolombiya Valle de Cauca’da Cali bölgesi

Buna ilave olarak geçtiğimiz yılın başında Networke üye olan Meksika’da Yucatan ve Tlaxcala bölgesi ile Filipinler’de ki Batanes Adası’nda bulunan İzleme Merkeziyle birlikte üye sayısı 42’ye ulaştı.