Tiktok Destinasyon Markalaşmasında Pazarlama Unsuru Oldu

TikTok’u anlatmaya gerek yok. Pandemi sırasındaki kapanma sonrası TikTok en fazla kullanılan sosyal medya platformu haline geldi. TikTok, kullanıcıların yarattığı ve geniş bir toplulukla paylaştığı kısa video formunda bir platform. Şimdilerde destinasyonların markalaşmasında da kullanılıyor.

TikTok içeriğinde matematik formülünden komediye, danstan film kritiklerine, dudak senkronizasyonundan bilgisayar ipuçlarına kadar bir çok şey mevcut. Ancak temel içerik alışılmadık ve eğlenceli. İlk bakışta TikTok genç nesil için eğlenceli ve oyun oynamaya yönelik gözükmekle birlikte 150 ülkeye yayılması, 1.2 milyar takipçisi bulunması ve dünya çapında 2.6 milyar içerik indirmesi nedeniyle diğer nesillerinde ilgi odağına girdi.

Rakiplerinin aksine TikTok kısa ömürlü bir trend değil. Barındırdığı içerikten dolayı bütün jenerasyonlara ev sahipliği yapmakta ve takipçilerinin kendi aralarındaki iletişimini biçimlendirmekte. TikTok bir çok firma ve marka için cazip bir iletişim kanalı haline geldi. Özellikle seyahatle ilgili konular en popüler olanı. Pazarlamacılar için TikTok seyahat edilen yerleri marka haline getirmekte artık önemli bir vasıta.

TikTok 2019 yılında kullanıcılarına ilham vermek ve cesaretlendirmek için onların dünyanın her yerine yaptıkları seyahatleri platformlarda paylaşmaları için #TikTokSeyahat kampanyası başlattı. Bu yaratıcı fikir global olarak kullanıcıların ve çeşitli turizm derneklerinin dikkatini çekti ve özel etiketler kullanarak konuşmalara katılma sonucunu verdi.

Uzağı Görme

Ülkelerin hatırlanabilir etiketler kullanarak büyümelerini sağlayabilmeleri için güçlü ve otantik hikayeler yaratmaları gereklidir. Örneğin 2018 yılında Gana’da Akufo-Addo başkanlığındaki hükümet Afrika diasporasını ülkelerine gelip yatırımda bulunmaları için bir markalaşma kampanyası başlattı. Bu kampanyanın ülke ekonomisine katkısı 1.9 milyar doları buldu.

Tiktok 2021 yılında bu markalaşma kampanyasına dahil oldu. Bu sayede kampanyaya çeşitli içerikli görüş bildiren kişi sayısı 8.1 milyona ulaştı. Dubai ile ilgili olarak TikTok’un dahil olduğu #MyDubai için 3.6 milyar öneri gelirken, #ThisisDubai kampanyası 109.6 milyon adet görüşü kendine çekti.

İtibar yaratan uzmanların destinasyonlara kimlik kazandırma ve trendi olmalarına yardımcı olmak açısından bir an önce harekete geçmeleri gerekiyor. Daha önemlisi bu trendlerin şansa dayalı değil ciddi araştırma ve izlenen stratejik metotlara bağlı olması gerekiyor.

İçeriklerin Kaynağı Olabilmek

TikTok için söylenebilecek en iyisi onun yaratıcı tabirler kullanarak hikayeler sunmasıdır. Moda ile ilgili sürekli değişen videolar yayımlayarak, bilgileri hızlıca yaymak ve ses kalitesini yükselterek, aplikasyonun hikaye anlatımını geliştirmek için bir dolu kaynaklar sunmaktadır. Bu sayede bulunduğunuz ülkenin en önemli ve heyecan verici özelliklerini tanıtma imkanı doğmaktadır.

Bir diğer fikir turistlerin seyahat ettikleri yerdeki yerel halkın diyalektinde  konuşabilmeleri için düet trendinin yaratılmasıydı. TikTok kullanıcıları zaten önceden bu özellikten yararlanmaktaydılar. Onlar ülke kimliklerini daha üste taşımayı amaçlayarak her ülke için değişik etiketler yarattılar. Profesyonellerin görevi adeta bir huni sistemiden fayda sağlayarak en fazla rağbet gören tarzı bulup onları önde gelen trend haline getirmektir.

Yardımlaşma Ruhunu Yeniden Hayata Geçirmek
TikTok tek bir kişinin tekelinde değil. Platform geniş bir topluluk tarafından güç buluyor. Böylelikle ülkelerin markalaşma projesi profesyoneller, hükümet acenteleri ve  vatandaşlar tarafından ortaklaşa yürütülmekte.

Dünya TikTok ile iletişim ve destinasyon alanında bir paradigma değişikliğini tecrübe etmekte olup bu alanda sınırsız imkanlar mevcut. Uzun lafın kısası destinasyon markalaşmasının başarıya ulaşması için o ülkenin insanlarının işe el atması şart.

Birileri, TikTok gibi gençlerin dikkatini başka yöne çekerek onları aralarındaki faydalı ve ciddi tartışmalardan alıkoyan platformun nasıl oluyorda seyahat destinasyonlarının ününü sağlamlaştırmak gibi tarihi bir kilometre taşı görevini yerine getirebilir sorusunu sorabilir. Bu sorunun cevabı insanlardır.