Turizmi Değiştirecek En Önemli 7 Trend

Dünya turizmi sosyal, teknolojik ve ekonomik değişiklikler nedeniyle belirgin bir değişim içine girmekte. Seyahat endüstrisini, tur operatörlerini ve yönetim kadrosunu etkisi altına alacak bu değişimi incelediğimizde yaratıcılığın, Z kuşağının ve her geçen gün gelişen sosyal medyanın büyük katkısını görüyoruz. Uzmanların çalışmaları sonunda yakın gelecekte dünyada hüküm sürmesi beklenen 7 trendi aşağıda sunuyoruz.

1. Aşırı Turist Akımı: Akışın Dengelenmesi

Aşırı turist akımı Venedik gibi şehirlerin çok fazla turistin ziyaretine maruz kalması ve bununla mücadele etmede yetersiz oluşu sonucunda zamanımızda çok kullanılan bir deyiş oldu. Bu sıra dışı problemin çözülmesi ancak turistlerin düşük sezonda daha az kalabalık olan yerleri ziyaret etmeleri için teşvik edilmesi ile mümkün olabilir. Venedik gibi dünya mirasında çok önemli yer tutan yerlerin erozyona uğramaması için, bu mutlaka gerçekleştirilmesi gereken bir adımdır. Bunun dışında yoğun ziyaret edilen yerler için giriş kotası konulması ve turizm eğitiminin hızlandırılması çözüm alternatifleri olarak düşünülmelidir.

2. Kısa Dönem Kiralama: Tercihin Dengelenmesi

Turistik bölgelerdeki otel sahipleriyle, evlerini kısa dönem kiralayan ev sahipleri arasındaki çekişme her geçen gün daha fazla çoğalmakta. Her iki tarafın adaletli bir şekilde çalışabilmesi için sıkı kuralların getirilmesi bir çözüm şekli olarak gözüküyor. Mesela Floransa’nın belediye başkanı kısa dönem ev kiralamalarına turizm vergisi konulmasını ve elde edilecek gelirin turizm altyapısında kullanılmasını önerdi.

3. Son Dakika Rezervasyonları : Fiyat Politikanızı Verimli Kılın

Son dakika rezervasyonları popülerliğini her geçen gün artırmakta. Uygulanacak dinamik fiyat politikası gelirin daha verimli olmasını kılacaktır. Fiyatların güncel talebe göre algoritma kullanılarak ayarlanması elde edilecek kazancı yukarı doğru çekecektir. Aynı zamanda esnek iptal kurallarının son dakika gezginlerini elde tutabilmek için önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır.

4. Nesillerin Birlikte Seyahati: Ailelerin Bir Araya Gelmesi

Ailelerin birlikte seyahat etmesi tüm yaş gruplarının aktiviteleri için talep yaratacaktır. Konaklama tesislerinin aileler için ayrı bir bölüm ayırması nesillerin bir arada etkinlikte bulunmasını sağlayacaktır.

5. Yalnız Seyahat Edenler için Güvenlik Faktörü

Tek başına seyahat etme tutkusu günümüzde rağbet görmekte. Onlara güvenli, keyifli ve unutulmayacak anılarla dolu bir seyahati sağlamak için güvenlikle ilgili bilgilerin doğru olarak verilmesi ve yalnız seyahat edenler için sosyal etkinliklerin organize edilmesi olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Sosyal medya kanalıyla birbirleriyle iletişime geçmeleri ve anılarını paylaşmaları yalnız seyahat edenleri motive edecek bir başka unsurdur.

6. Workation: İşle Tatili Birleştirmek

Workation deyişi özellikle pandemi sırasında uzaktan çalışma tarzı yaygınlaştığında kullanılmaya başladı. Hızlı internet ve organize edilmiş çalışma alanları gibi gerekli alt yapının temin edilmesi bu tarzın kullanılabilmesi için önem taşımakta. Bundan başka işe başlama saati ile mesai bitiş saatinin esnek oluşu, gezginlerin internetten çıkarak ara vermelerini kolaylaştıran bir diğer faktör.

7. Sürdürülebilirlik ve Kendini Geliştirme

Sürdürülebilirlik günümüzde turizm sektörünün ana konusu oldu. Turizmi sektöründeki yöneticilerin sürdürülebilirlik konusunda deneyim kazanmaları ve onları yanlış yola sevk edecek deneyimlerden uzak durmaları gerekiyor. Bunu sağlamanın yolu sürdürülebilirlik konusunda eğitim görmek ve eğitim sonrası sertifika sahibi olmak, çevreciliğin en doğru şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek, yöre halkıyla işbirliğine gitmekten geçmekte.