Beyaz Trüf Mantarının Peşinde

Ayşe Yağcı ve trüf avcısı köpeği

Turizmci Ayşe Yağcı UNESCO Mirası Listesi’nde yer alan, gastronomi tutkunlarının gözdesi, tüm dünyada beyaz trüf mantarı ve şarap üretimiyle ünlü İtalya’nın Alba bölgesini gezdi. Anılarını sizlerle paylaşıyoruz.

Yıllar içinde seyahat programlarıma sıkça giren İtalya‘nın farklı bölgelerini gezdim. İtalya şemsiyesi altında her bir bölgenin farklı bir dokusu var. Bu kez rotamda ilk defa gideceğim Piemonte Bölgesi vardı.

Beyaz Trüf mantarı (Trifola d’Alba Madonna)

Piemonte bölgesi beyaz trüf mantarı (Trifola d’Alba Madonna) ile ünlü. Sadece bu bölgede lisanslı 4500 adet trüf avcısı var. Hepsi farklı yerlerde özel eğitimli köpekler ile trüf avlıyorlar. Bazıları bunu tam zamanlı bir iş gibi yaparken bazıları esas işleri yanında bir hobi olarak yürütüyor. Toplanan miktara göre doğrudan restorana götürüp satanlar da var, toplu alım yapan aracılara satanlar da.

Beyaz trüf mantarı

Ekim itibarı ile başlayan sezon Kasım sonuna kadar devam ediyor. Köpeğin cinsinden ziyade eğitimli olması çok önemli. Doğumundan iki ay sonra köpeğin eğitimine başlanıyor. Bir ila dört yıl arasında istenilen seviyeye geliyor.

Beyaz trüf mantarı avı gün içinde istenilen zamanda yapılıyor ama sabah saatlerinde ve yağmur yağdıysa toprak kokusu ortaya çıktığında daha keyifli oluyor.

Hafif nemli arazide avcı köpek ordan oraya koşarken birden durup ağzıyla yeri kazmaya başlıyor. Belli bir yerde avcı trüf mantarı zarar görmesin diye duruma müdahale edip dikkatli bir şekilde bıçağıyla trüf mantarını çıkarıyor. Mantarın ebadının az miktarda değişiklik göstermesine rağmen iri bir ceviz büyüklüğünde olduğu söylenebilir.

Mantarların tek tek toplanıp restoranda masanıza geldiği düşünülünce fiyatının neden bu kadar yüksek olduğunu anlamak zor değil. Neredeyse altın madeni kadar değerli trüf mantarları mantar avcıları ve eğitimli köpekler tarafından bulunup toplandıktan sonra Uluslararası Alba Beyaz Trüf Fuarı’nda gastronomi tutkunlarının beğenisine sunuluyor.

Uluslararası Beyaz Trüf Fuarı

İtalya’nın kuzeyindeki Piemonte bölgesi aynı zamanda ülkenin en kaliteli şarap ve peynirlerinin üretildiği , verimli toprakları kadar doğasının güzelliğiyle de meşhur. Barolo ve Barbaresco şarapları bölgenin yıldızları. Barolo ve Barberosca kasabaları Toskana‘da ki benzerlerinin aksine küçük ve sakin.

Piemonte

Barolo kasabasının içindeki bir tadım evine rezervasyon ile gidiliyor . Önce kapsamlı bir anlatım, mahzen gezisi ve arkasından tadım geliyor. Klasik tadım şaraplarının yanında yıllanmış şarapların tadımı da yapılabiliyor.

Barolo şarapları bu bölgeye özgü Nebbiola üzümlerinden yapılıyor ve üzümlerin yetiştirilmesine sadece onbir köyde izin veriliyor. En az iki yıl meşe fıçıda sonra da en az bir yıl şişede bekletiliyor. Yaşlanmaya elverişli olan Barolo şarabında üçyıl ve daha fazla bekletilen şarabın fiyatı artıyor.

Güçlü tanenler, yüksek asidite ve alkol içeriğinden dolayı uzun süre yaşlandırılması gereken bu şarap çeşidinin genellikle özel kutlamalar ve önemli yemekler için saklandığını da ayrıca belirtmek isterim.

Barbaresco ise bölgenin ikinci öncü şarabı. Barolo gibi Nebbiola üzümlerinden yapılıyor. Aradaki fark ise bekleme süresi. Barbaresco meşe fıçıda en az bir yıl şişede de bir yıl olmak üzere iki yıl bekletildikten sonra satışa sunuluyor..

Eataly restoran zincirinin kalbi Fontanafredda‘ da ki merkezi, Villaggio Narrante. Burada üretim yapılıyor , şişeleniyor, tadım  yapılıyor, aynı zamanda konaklanabiliyor. Özellikle tepede bulunan Cascina Galarej üzüm bağlarına bakan, şahane gün batımı manzarası olan çok keyifli bir butik otel. Villagio Narrante içinde bulunan bir diğer otelde Le Case dei Conti Mirafiore.

Villaggio Narrante

Her yıl Ekim ve Kasım aylarında gerçekleştirilen fuar, bu sene 7 Ekim – 3 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

Nasıl Gidilir ?
Milano ‘ya uçup oradan araba kiralayarak iki saatlik, harika manzarası olan rotalardan geçerek gidebilirsiniz.

Nerede kalınır ?
Hotel le Case dei Conti Mirafiore www.villagionarrante.it
Hotel Cascina Galarej www.villagionarrante.it

Hotel Cascina Galarej

Nerede yenilir?
Barolondo Ristorante www.ristorantebarolando.it
Le Torri www.ristoranteletorri.it

Barolondo Ristorante