En Issız 5 Turistik Destinasyon

Turizm bir çok destinasyon için iki ucu keskin bıçak haline geldi. Bir taraftan ekonomik büyüme sağlarken diğer taraftan aşırı kalabalık plajlar, restoranlar, müzeler ve uzun kuyruklarla içeri girilebilen tarihi yerler yaratarak ziyaret edenleri bıktırabiliyor.

Günümüzde daha tenha yerlere gidip tatillerinin tadını huzur içinde çıkarmak isteyenlerin sayısı gözle görülür şekilde artmaya başladı. Uzun bir yolculuğu göze alabilirseniz bir ömür boyu yaşayamayacağınız tecrübeyi sizlere sunacak olan dünyanın en ıssız 5 adasını aşağıda sunuyoruz.

Tuvalu Adası

Pasifik Okyanusunda ki Tuvalu adası dünyada en az ziyaret edilen adadır. Turizmin en hareketli olduğu 2019 yılında sadece 3,700 kişi Tuvalu adasının palmiye ağaçlarıyla kaplı, kristal berraklıktaki denizinde yüzebilme imkanına kavuştu. Ziyaretçi sayısı az görünse de her geçen sene Tuvalu’ya gidenlerin sayısı hızla yükselmekte.

Tuvalu adasının öne çıkan özellikleri 33 kilometrekareye yayılan doğal rezervdeki mercan resifleri, lagunlar, mavi yeşil pırıl pırıl deniz suyu, çeşitli deniz yaratıkları ve deniz kaplumbağalarıdır.

Dalma ve şnorkel yapma adanın en popüler etkinliğidir. Ancak Tuvalu adası son yıllarda iklim değişikliği sebebiyle deniz suyu seviyesinin yükselmesi bakımından ciddi tehdit altındadır.

Marshall Adaları

Gazeteci Kathleen Wong’un kaleminden;

“Marshall Adaları’nın baş şehri Majuro’dan tekneyle 15 dakika mesafede küçücük (28 dönüm) Bokanbotin adacığına yaklaşırken adeta bilgisayar duvar kağıdının içine girmiş gibiydim.

Beyaz kumlu ufak plaj ormanının etrafını sarmaktaydı. Güneş altında turkuaz renkli okyanus cam bardak gibi berraktı. Yukardan baktığımda yavru köpek balıklarının yüzdüğünü kolaylıkla görebiliyordum. Kendime özel, saklı bir adadaydım. “

Marshall Adalarına 2019 yılında 6,000 civarında ziyaretçi geldi. Bu adalar Pasifik Okyanusu’nda Filipinler’le Hawaii adaları arasında yerleşiktir. Adalarda olağanüstü güzellikte plajlar ve etrafındaki resiflerde 160 ayrı çeşit mercan bulunur. Adalardaki biyolojik çeşitlilikten örnek vermek gerekirse 106 çeşit kuş, 37 memeli hayvan, 1,059 çeşit balık, 728 çeşit yengeç ve karides ve 40 çeşit süngeri sayabiliriz.

Marshall Adaları İkinci Dünya Savaşında önemli bir konuma sahipti. Önce Japon’ların üssü olarak kullanıldı. Daha sonra üs Amerikalı’lara geçti.

United Airlines Guam ile Honolulu’ya uçarken ara mesafedeki Majuro’ya da uğramaktadır. New York’tan adalara uçuş 14 saattir.

Niue Adası

Güney Pasifik’te ki Niue dünyanın en küçük ülkesidir. Küçük olmasına rağmen her yıl 10,000 civarında ziyaretçiyi ağırlar. Tenhalığı, trafik ışıklarının olmaması, yavaş akan yaşamı huzur ve sükûnet isteyenler için ideal bir destinasyon oluşturur.

Turistlerin gözünde Niue adasının özellikleri şunlardır;

  • 100 metreye kadar görüş mesafesi olan en berrak, en temiz sularda
    dalma imkanı.
  • Balinalar, yunuslar ve vatozlar kıyıdan sadece 50 metre uzakta.
  • Tadabileceğiniz bitmez tükenmez en taze hindistan cevizi suyu.
  • Yerlilerinin yeryüzündeki en misafir sever insanlar oluşu.
  • Dünyanın en fazla deniz yılanı nüfusunun bulunduğu suyunda onlarla
    beraber yüzme şansı.
  • Basit bir yaşamla mutlu olmayı öğrenme.

Kiribati Adası

Pasifik Okyanusu’nda küçük bir ada olan Kiribati 2019 yılında 12,000 ziyaretçiyi kendine çekebildi. Kiribati dünyada ekvator çizgisiyle 180’inci derece boylamın kesiştiği yerde olduğundan yer kürenin dört eşit parçasının tam üstünde bulunur.

Turistik aktivitelerin içinde surf yapma, balık tutma, dalma, snorkel yapma ve kuş gözlemi sayılabilir.

Kiribati Ulusal Turizm Ofisine göre ada keşif yapmak ve macera aramak isteyen turistler için ideal bir destinasyondur.

Micronezya Takımadası

Pasifik Okyanus’unda bir takımada olan Mikronezya’yı 2019 yılında 18,000 kişi gezdi. Marshall Adaları ile Palau arasında bulunan Mikronezya bünyesinde nefes kesici plajlarının yanı sıra birinci kalite mercan resifi ve İkinci Dünya Savaşı’nda batan savaş gemilerini barındırır.

Ek olarak adalarda harikulade manzarası olan yürüme parkurları bulunmaktadır. Mikronezya Takımadaları canlı gece hayatıyla da bilinmektedir.