Cloudbeds’in 2022 Seyahat Trendleri Raporu yeni rezervasyon trendini irdeliyor. Böylelikle otel yöneticileri ve otel sahiplerinin gelecekteki müşterilerinden daha fazla gelir ve daha fazla kar etmesi kolaylaşacak.

Rapor konaklama pazarının pandeminin etkileri ile birlikte yaşamayı öğrenmeye başlamasının ardından otel ve diğer konaklama yerlerinin geleceğini şekillendirmeyi ortaya koyuyor.  Değişken çevre talebi, doğrudan rezervasyon ve uzun süreli konaklama 2022 yılının 3 ana trendi olarak öne çıkmakta.

Expedia, Vrbo, Airbnb ve Skift gibi çeşitli kaynaklardan yararlanmanın dışında SRT (Send To Receive) ve benzeri misafir ağırlama bilgi platformlarını baz alan rapor yukarda bahsedilen 3 ana trendin, pandeminin bu yılki konaklama sektörüne etkilerinin ne olacağını mercek altına alıyor.

Bu doküman otel yöneticilerine ve otel sahiplerine bu iş ile ilgili olarak nerelere yatırım yapmaları, yatırım yaptıkları mecralardan gelir yaratmaları için faydalı teknik ve gereçleri en etkili şekilde nasıl kullanarak tekliflerini bir üst düzeye taşımaları konusunda gerekli tavsiyelerde bulunmaktadır. 

Dinamik Talep

Pandeminin seyahat sektörüne indirdiği en büyük darbe talebin ne olacağının kestirilememesiydi. Seyahatin yapılacağı yer ile turizm mevsiminin süresi eskisi gibi güvenli ve istikrarlı olma durumunda değildi. Belirsizliğin en başta gelen sebebi karantinalar ve varış noktasındaki giriş tedbirlerinin nasıl olacağıydı. Bu olasılıklar gezginlerin seyahat planlarını iptal etmesine veya değiştirmesine sebep oldu.

Tek bir beyanat bile talepte büyük dalgalanmalar yaratabiliyordu. Bunun kanıtı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarından Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılmak istenen seyahatlerin Beyaz Saray tarafından açıklanan aşılı olanlar için seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasından sadece 1 gün sonra Expedia’nın sitesinde %95 oranında artışıydı.

Gezginler şimdi bu belirsizliklere alıştılar, rezervasyon adetlerini buna göre değiştirdiler ve seyahat için rezervasyon yapma sürelerini dikkate değer şekilde kısalttılar. Hatta birçok gezgin değişikliklerden etkilenmemek için rezervasyonlarını son ana kadar beklettiler.

Esneklik seyahat edenler için en önde gelen bir tercih nedeni olmayı sürdürüyor. Gezginlerin üçte biri araç ve konaklama alanındaki tedarikçilerin uyguladıkları iptal politikalarının rezervasyon tercihlerinde en önemli 3 faktörden birini oluşturduğunu söylüyorlar.

Artan sayıda gezgin esneklik avantajından yararlanmak için iki veya daha fazla yere alternatif rezervasyon yaptırıp (kümelenmiş seyahat stack travel) ilerde Covid-19 sebebiyle uygulanacak kısıtlamalardan etkilenmemeyi çare olarak görüyor.

Doğrudan Rezervasyon Tercihi

Yapılan araştırmalarda pandeminin ilk başladığı zamanlarda kısıtlamalar nedeniyle kitlesel rezervasyon iptalleri oldu. Müşterilerin büyük çoğunluğu internet siteleri kanalıyla yaptıkları rezervasyonların bedelini geç aldılar, bir kısmı hiç alamadı. Bu durum müşterinin online rezervasyon sitelerine olan güvenini azalttı.

Geçtiğimiz haziran ayında GlobalData tarafından yürütülen bir ankete göre gezginlerin %39’u doğrudan rezervasyon yapacaklarını söylerken sadece %17’si rezervasyon için internet sitelerini kullanacaklarını ifade ettiler.

Skift’in araştırmalarına göre 2020 yılında otellere yapılan rezervasyonların %56’sı müşteriler tarafından aracı kanal kullanılmadan yapıldı. Bu oran 2019 yılına göre %39 artış gösterdi.

Uzun Konaklama

Pandemi öncesi hafta sonu kaçışları en çok tercih edilen bir tatil şekliydi. Ancak Corona virüs hakimiyetinden sonra bu tercih tersine döndü. Yine GlobalData anketine göre müşterilerin %44’ü en az yedi günlük tatili tercih ederken, %26’sı ise 10 günden daha fazla tatil yapmak istiyor.

Uzun tatillerin popülaritesi artmakta. Airbnb’nin 2021 3. çeyrek raporunda 28 gün ve daha uzun konaklamaların şirket gelirinde önemli bir pay oluşturduğu yazılı. Tüm konaklamaların %20’sinin bu şekilde yapıldığı ve 2020 yılına göre bu tarz konaklama süresinin %14 arttığı yine raporda belirtiliyor.