Trekking doğayı hissederek yeni yerler keşfetmenin iyi bir örneği

Dijitalleşen dünya trendleri hızla değiştikçe, yaşam şekilleri, keyif alınan şeyler ve seyahatten beklenilenler de aynı oranda başkalaşıyor. Artık hiçbir seyahat sadece denize girmekten, dinlenmekten ya da tarihi bir yeri gezmekten ibaret değil.

Çağımız hep daha fazlasını istemek üzerine ilerlediği için çoğu insan gittiği seyahatten evine geri dönerken ortalama sayılabilecek bir turistten daha fazla bir deneyimle dönmek istiyor. Buna Deneyim Turizmi deniyor. Kişinin tatil için gittiği yerde faaliyetlerde bulunması, kendisine yeni deneyimler eklemesi gibi.

Araştırmalara göre Deneyim Turizmi ile en çok ilgilenen grup Y kuşağı. Bu yaş grubu, bir ömür boyu deneyim karşılığında kendine ev ve diğer birçok malzemeyi satın almayı erteleyebiliyor. 2016 yılında yapılan Harris Group anketine göre, Y kuşağının yüzde 72’si paralarını tatillere veya deneyimlere harcamayı tercih ediyor.

Ağaç evlerde birkaç gece geçirmek unutulmayacak bir deneyim

En çok bilinen Deneyim Turizmi türleri arasında Gastronomi, Kültür Turizmi, Macera Turizmi, Sağlık Turizmi ve Lüks Deneyimler gibi seyahat paketleri başı çekiyor.

Dönüşüm Turizmi ise daha yeni bir kavram. Wellness sektörünün bir uzantısı olarak ortaya çıkan bu turizm modeli, yapılan tatilin sadece yiyip içmek ya da gezmek değil, ruhu beslemek, karaktere ve yaşam biçimine iyi gelmesi, bir dönüşüm yaşanması anlamına geliyor.

Beden sağlığı için detoks başvurulan yöntemlerden bir tanesi

Dönüşüm turizminin en çok beslendiği alanlar meditasyonlar, SPA’lar, detoks ve yoga kampları olarak öne çıkıyor. Bu perspektiften bakınca dönüşüm turizmi ayrıca içinde deneyim turizmini de barındırıyor.

Ruhsal gelişim için gün batımında meditasyon