Avrupa’da Görülmeye Değer Müzeler

Hermitaj – St. Petersburg, Rusya

Saint Petersburg’daki Hermitaj Müzesi Louvre Müzesi’nden sonra Avrupa’da en geniş alana sahip olan 2. müze. Ziyaretçilerde en fazla hayranlık uyandıran müze denilirse abartmış olmayız.

Müze kompleksindeki General Staff binasında göreceğiniz 19. yüzyıla ve 20. yüzyıla ait  geniş koleksiyon insanın aklını başından alacak kadar görkemli. Buradaki bölümler Matisse, Van Gogh, Picasso, Gaugin, Monet, Cézanne and Degas eserleriyle dolu.

Reina Sofia – Madrid, İspanya

İspanyol sanatının en iyi örneklerini görmek istiyorsanız Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’ni gezmeyi kaçırmayın. Resmi ismi Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía olan müze İspanya’nın milli modern sanat müzesi. Müze koleksiyonları 20. yüzyılın başından bugüne kadar İspanya’nın tarihi ve sosyo-ekonomik olaylarını yansıtmakta.

Eserleri sergilenen modern İspanyol sanatçılarının yanı sıra en çok ilgi çeken 20. yüzyılın en büyük iki ustası olan Picasso ve Dali’nin eserleri. Sürrealizm ve kübizm sanatının en güzel örneklerine burada rastlayacaksınız.

Museu Nacional Do Azulejo – Lizbon, Portekiz

Azulejos Müzesi’nde sadece İberya yarımadasına özgü, adore mimarisinin örnekleri olan harikulade renklerdeki çiniler görülmeye değer.

Müzenin koridorlarında gezinirken İncil’den tasvir edilen sahnelerin geniş panolar üzerindeki resimlerinden başka modern, avan-gard veya minimalist çini desenleri göreceksiniz.

Madre de Deus Kilisesi (Allah’ın Annesi Kilisesi) başlı başına müzenin göz bebeği. Onaltıncı yüzyıl şapelini nefes kesen mavi ve beyaz azulejos (çiniler) kaplamakta. Altın sunaklar ve Brezilya’dan getirilen ağaçlardan yapılan oyma sanatından eserler ve André Gonçalves’in tabloları ayrıca birer sanat şaheseri.

Azulejo Müzesi’nin bir diğer görülesi eseri Lizbon’un Büyük Panoraması. Uzunluğu 23 metre olan bu panoda şehrin büyük bir kısmını yıkan 1755 depremi öncesi Tagus nehrinden 14 kilometreye kadar uzanan Lizbon şehri görüntülenmekte.

Svaneti Tarih ve Etnografi Müzesi – Mestia, Gürcistan

 Kafkasya’nın en güzel kasabalarından birinde onun kadar güzel bir müze, Svaneti Tarih ve Etnografi Müzesi.

Müze Svaneti bölgesinin kültür ve tarihine odaklanıyor. Müzede ikonların, el yazmalarının, çok çeşitli silahların, mücevherlerin ve Kafkasya bölgesi madeni paralarının zengin bir koleksiyonu sergileniyor.

Dali Tiyatro Müzesi – Figueres, İspanya

Müzenin tamamı Dali tarafından tasarımlanmış. Daha müzenin dışından gariplik başlıyor. Neden bu figürlerin başlarının üstünde ekmek somunu var?

Müzeye giriş yapıp bir avludan geçtikten sonra geniş bir salonda ziyaretçilerin Salvador Dali’nin eserlerini yoğun şekilde incelediklerini göreceksiniz. Klasik bir otomobil içinde çok iri iki insan figürü bulunmakta. Otomobilin üstünde başlıklı bir kadın heykeli, onun yukarısında bir direğe zincire bağlı bir gemi maketi. Duvarın yukarısında onları seyreden garip cisimler. Bunlar neyi temsil etmekteler?

Müzenin diğer bölümlerinde Dali’nin 1,500’e yakın eseri bulunmakta. Bunların çoğu tanınan sürrealist resimler ve heykeller. Fakat ayrıca Dali’nin eskiden yaptığı empresyonist ve kübik eserleri de sergilenmekte.

 Uffizi Galerileri – Floransa, İtalya

Uffizi Galerileri Toskana’nın Büyük Dükü Cosimo I de Medici’nin emriyle 1560-1580 yılları arasında Giorgio Vasari tarafından tasarlanıp inşa edildi. Başta galerinin içindeki odaların hakimler, teknisyenler ve tüccarlar tarafından kullanılacağı tasarlanmıştı. İkiyüz sene sonra, 1769’da Uffizi resmen müze olarak halka açıldı. Bugün galerinin içindeki 50 salonda 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar olan kıymetli resimler sergilenmekte.

Bunların en önemlileri Giotto tarafından yapılan Ognissanti Madonna, Paolo Uccello tarafından yapılan San Romano Savaşı, Piero della Francesca’nın Federico da Montefeltro tasviri, Boticelli tarafından yapılan Venüs’ün Doğuşu. Leonardo da Vinci ve Michelangelo’nun eserleri galerinin en önde gelen parçalarından.

British Museum – Londra

British Museum yılda 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilen Londra’nın 1 numaralı ilgi odağı. Müze 8 milyona yakın objesiyle insanlık kültürüne, sanata ve tarihe adanmış.

Müzenin en ünlü koleksiyonları arasında Rosetta Taşı, Elgin Mermerleri, Sutton Hoo’ın gömü miğferi ve hatta Easter Adası Başı heykeli bulunmakta. Müzede aynı zamanda Katebet’in harikulade altın maskesinin de içinde olduğu, Mısır’lılara ait bir çok mumyalar mevcut.

British Museum Londra’nın Bloomsbury semtinde olup her gün saat on ile beş buçuk arasında açık. Rezervasyon yapmadan gelmemeye gayret gösterin.

Doğa Tarihi Müzesi – Londra

Londra’nın Güney Kensigton bölgesinde yer alan Doğa Tarihi Müzesi Londra’nın en iyi müzelerinden biri olup görülmesi gerekenler listenizin en başlarında yer almalıdır. Müze haftanın 7 günü saat on ile beş buçuk arasında açıktır.

Sir David Attenborough’un büyük katkılarıyla sergilenen en ünlü dinazor iskeletleri aynı zamanda bir çok filmde ve belgesellerde yer aldı. Müzeye giriş ücretsizdir.

Tatillerde çok uzun kuyruklar oluştuğundan gitmemenizi veya çok erken gitmenizi öneririz.

Cagliari Arkeoloji Müzesi – Sardunya, İtalya

Sardunya Adası’nın başkenti Castello’nun göbeğinde bulunan bu büyük müze Sardunya’nın zengin tarihinde yer alan tarih öncesi arkeolojik el yapımı eşyaları içinde barındırmaktadır.

Sergiler görkemli bir mimariye sahip müzenin 3 katına yayılmış durumundadır. Müze binasının ayrıca güzel bir bahçesi bulunmaktadır. Müzede Nurajik çağ öncesi ve Nurajik çağa ait eserleri görebilirsiniz. Nurajik Medeniyeti yalnız Sardunya’ya özgü bir medeniyet olduğundan başka yerde eşi olmayan buluntuları görme fırsatınız olacak.

Cagliari Arkeoloji Müzesi ayrıca Mont’e Prama Devleri heykellerine ev sahipliği yapmaktadır. Mont’e Prama Devleri gizemi bulunamayan ve hala araştırılmakta olan dev heykellerdir.

Bergama Müzesi – Berlin

Berlin’de bulunan Bergama Müzesi şehrin en ilgi çeken yerlerinden biridir. Müze 1910 ile 1930 yılları arasında inşa edilmiştir. Kendisinden başka 4 ayrı müze ile aynı bölgede bulunmaktadır.

Müzedeki önde gelen ve tüm dünyada bilinen Bergama Sunağı Anadolu’dan, İştar Kapısı Babil’den, Pazar Kapısı Batı Anadolu’da bulunan Milet Harabelerinden ve Mshatta Gate (Kış Sarayı Ön Cephesi) Ürdün’den getirilmiştir.

Müze her birinde farklı koleksiyonlar olan 3 kanata bölünmüştür. Klasik Antik Eserler koleksiyonu  Roma ve Yunan sanat eserlerini kapsamaktadır.

Yakın Doğu Antik Müzesinde Mezopotamya, Suriye ve Anadolu’dan 6,000 yıllık bir zaman dilimini kapsayan 270,000 parça el yapımı eşya sergilenmektedir. İslam Sanatları Müzesi 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar uzanan bir dönemde yapılan İslam Sanatları eserleri koleksiyonunu içermektedir.