Avrupa’nın En İyi 10 Gastronomik Pazarı

Restoranlara, barlara, tavernalara ilave olarak, gastronomiye ilgi duymayan kişiler için bile gastronomik pazarlar her gezginin ajandasında yer almalıdır. Bir süredir bir çok şehir geleneksel eski pazarları, otantik gastronomi cennetine çevirdiler. Her türlü spesiyalitenin anında tadıldığı, taze ve mahalli ürünler müşterilerin ilgisini beklenilenden daha fazla çekti.

Musement platformu Avrupa’daki 99 pazarın instegramda beğenilme sayısına göre bir sıralama yaptı.

10/ Kauppatori, Helsinki

Listenin 10. sırasında 42,519 beğeni oyuyla Helsinki’deki Kauppatori Meydanı Pazarı var. Helsinki şehir merkezine çok yakın, güneyinde Baltık Denizi, doğusunda Katajanokka olan bu pazarda somon balığı veya ringa balığının yanı sıra taze ve tütsülenmiş balık, et, meyve, sebze ve tatlıları tezgah yanlarında duran masalarda yiyebilir, yün şapkalar, atkılar, ren geyiği derisinden yapılmış el işi eşyaları uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

9/ Old Spitalfields Market, Londra

Instagram’da 51,704 kişi Londra’da Liverpool Caddesine bir kaç metre uzakta Old Spitalfields Pazarına oy verdi. Bu pazarda 350 yıldır eski dönem kıyafetleri, lezzetli sokak yemekleri ve sanat eserleri satışa sunulmakta.

Aynı zamanda müzikal ve kültürel etkinliklere de konu olan bu mekandaki 41 tezgahta Fransız krepinden, Çin mantısına veya Napoliten pizzaya kadar dünyanın her yerinden değişik yemekler bulunmakta.

8/ Leadenhall Market, Londra

Yine Londra’da 54,984 beğeni alan Leadenhall Pazarının tarihi 14. yüzyıla kadar uzanmakta. O zamanlar sadece et ticaretinin yapıldığı bu pazar şimdi Londra’nın en eski kapalı pazarı konumunda. Pazar buna ek olarak Harry Potter, The Making of Dragon Alley filminin esin kaynağı olmuş.

Günümüzde pazarın içinde ve dışında bir çok barlar, dükkanlar ve moda olan restoranlar mevcut. Tarihe meraklı olan ziyaretçiler aynı zamanda gastronomik seçenekler için de bu pazarı tercih etmekteler.

7/ San Miguel Market, Madrid

Bir çok kişi bu pazarın La Paz’dan San Fernando’yu geride bırakarak Vallehermoso’ya kadar uzanan coğrafyadaki pazarlardan bir farkı olmadığını söyleyecektir. Ancak Instagram’da 57,728 kişi, merkezi konumdaki San Miguel Pazarını beğendiklerini ifade ettiler.

Tasarımı Alfonso Dubé y Díez tarafından yapılan demir konstrüksiyondan oluşan mimariye sahip pazar 1916 yılında hizmet vermeğe başladı. Gastronomik pazarların öncüsü olarak kabul edilen bu yer 2009 yılında yeni bir konsepte kavuştu. Her yıl 10 milyon kişi bu pazarı ziyaret etmekte.

Pandemi esnasında 9 ay kapalı kalan mekan 2 Temmuz, 2021 tarihinde yeniden açıldı. Pazarın içinde Jordi Roca, Rodrigo de la Calle, Javi Estévez and Kike Pedraz (La Tasquería) ve Iván Morales gibi ünlü şeflerin işlettikleri restoranlar var.

6/ Torvehallerne, Kopenhag

Kopenhag’da yerleşik Danimarka’nın en popüler pazarı olan Torvehallerne Pazarı 2011 yılında kuruldu. Instagram’da 58,846 kişi bu pazarın lehinde beğeni gönderdi. Cam vitrinlerin özellik kattığı hallerde 60 adet ayrı ünite bulunmakta. Bu birimlerde her türlü yiyecek çeşitlerinden içkilere, şaraplara, yemek tarifleri yapan kitaplara kadar her şeyi bulmak mümkün.

5/ Naschmarkt, Viyana

Sıralamada beşinciliği 76,859 beğeni tercihiyle Viyana’nın en iyi bilinen gastronomi pazarı alıyor. Wienzeile’de yer alan ve 1.5 kilometre mesafeye kadar uzanan Naschmarkt 16. yüzyıldan beri faaliyette. Genç kuşağın buluşma tercihi olan çarşının içinde uluslararası mutfağın temsilcileri olan restoranlar ile bir çok trendi bar bulunuyor.

İçindeki 120 ayrı birimde Avusturya spesiyalitelerini, İsrail yemeklerini veya organik gıdaları tadabilirsiniz. Turist rehberleri için de popüler olan bu mekanı fazla kalabalık olmasından ötürü Cumartesi günleri gezmenizi tavsiye etmiyoruz.

4/ Viktualienmarkt, Münih

Münih’in tam kalbinde olan Viktualienmarkt 85,462 oyla sıralamada dördüncü sırada. Canlı bir atmosferin hakim olduğu çarşıda 22,000 metrekareye yayılmış 140 tezgahta taze organik meyve, çiçek ve peynir çeşitleri satılmakta.

Soğuk Bavyera birası içmek ve mahalli yemekleri tatmak isteyen ziyaretçiler bundan daha iyi bir yer bulamazlar. Bu arada Karl Valentin, Weiss Ferdl, Liesl Karlstadt, Ida Schumacher, Elisa Aulinger ve Roider Jackl gibi folk şarkıcı ve komedyenlerin heykellerinin bulunduğu çeşmeler de pazarın ilgi odaklarından.

3/ Markthal, Roterdam

Roterdam’daki Markthal pazarı bu ankette 113,443 beğeniyle sıralamada üçüncülüğü aldı. Geniş çatısıyla şehrin en dikkat çeken ve modern mimarisine sahip mekanın mimarları Arno Coenen ve Iris Roskam.

Pazarın içindeki 100’e yakın tezgahlarda uluslararası sayısız tatları, aromatik Brezilya kahvesini ve Hollanda peynirlerini deneyebilirsiniz.

2/ La Boqueria, Barcelona

Barcelona’da ki La Boqueria pazarı 169,513 beğeniyle en popüler çarşı sıralamasında ikinciliği aldı. Burası göz alıcı demir yapısıyla öne çıkan bir Katalan pazarı. Genişliği 2,583 metre kare olup içinde 300 tezgah var. Yerel dille bu tezgahlara paradas diyorlar.

Bir renk cümbüşü ve lezzet cenneti olan La Boqueria pazarı, şehrin en popüler caddesi olan Rambla de Barcelona’da olması nedeniyle turistler tarafından en çok rağbet gören yerlerden biri.

1/ Borough Market, Londra

İşte size 1 numara. Instagram’da toplam 501,734 beğeniyle Londra’da ki Borough Pazarı Avrupa’da ki en iyi pazar seçildi.

Southwark Cathedral ve Borough High Street arasındaki demiryolu köprüsünün altında yer alan Viktorya dönemi yapımı pazar, Londra Köprüsünden ve Londra Kulesinden bir kaç adım ötede ve şehrin en eski yapılarından.

Çarşıdaki 130 satıcı ve üretici, İngiltere’nin ve dünyanın her yerinden, başka yerlerde bulamayacağınız çeşitlikte gurme ürünleri, balık ve et satıyorlar. Çarşıyı ziyaret ederseniz Blue Stilton peyniri satın almayı ve few ‘ale’ beers içmeyi unutmayın.