Bu Yıl Yaz Tatiliniz İçin En İyi 10 Yer

Yaz geldi. Bir çoğumuz için tatile çıkma ihtiyacı her şeyin önünde. Önümüzde bir çok seçenek olduğundan bir tercih yapmamız da hiç kolay değil. Turizm konusunda uzmanlaşan kişilerin 2023 yazı için seçtiği 10 ülke huzurlarınızda.

1/ Fas

Yaz mevsiminde Fas’a gitmenin delilik olduğu düşünülebilir. Ama aslında hiç de öyle değil. Bu Sahra ülkesinde bazı bölgelerdeki sıcaklık derecesi ancak İberya yarımadasındakinin benzeri kadar. Fas’ı görmenin önemli bir avantajı Avrupa kültüründen farklı bir kültürle tanışma fırsatı.

Marakeş gibi alışılmışın dışında çok renkli bir şehir, surf cenneti Agadir veya Taghazout plajları, mavi şehir de denilen Chefchaouen veya Avrupa şehirlerine benzeyen Kazablanka ve Rabat sizlere değişik deneyimler yaşatmak için görülmesi gereken yerler.

 

2/ Kanarya Adaları

Kanarya Adaları yaz aylarında tropik iklimi yaşamak isteyenler için en uygun yerlerden biri. Buna ek olarak birbirine yakın mesafelerde tamamen farklı görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Yeşil bir cennete benzeyen Las Palmas‘ın doğal görüntüsüyle, dik kayalıklara sahip olan Gomera‘nın vahşi görüntüsü birbirlerinden çok farklı.

Aynen Isla del Hierro‘nun doğal havuzlarıyla ile İspanya’nın en yüksek noktasında kurulu Tenerife arasındaki farklılık gibi. Diğer yandan ay yüzeyine benzeyen manzarası ve pırıl pırıl deniziyle Fuerteventura bir başka farklılık yaratmakta.

3/ Hırvatistan

Hırvatistan’ın Adriyatik Denizindeki kıyıları uzun zamandır turizm dergilerini süslemekte. Yine de turist izdihamının şimdilik yaşanmadığı Hırvatistan bu yaz tatilinizi geçirmek için sakin ve cazip bir yer. Hem Akdeniz’e hem de Adriyatik Denizine kıyıları olan bu ülkede özellikle Dalmaçya kıyıları harikulade plajlarıyla sizleri beklemekte.

4/ İskoçya

İskoçya serin havayı ve doğayı sevenler için mükemmel bir seçenek. Başkent Edinburg kültür ve nostalji zengini bir yer. İskoçya gür ormanları ve pastel renkleriyle görenleri hayrete düşürecek kadar doğa zengini bir ülke. Yanınıza yağmurluk almayı unutmayın!

5/ Lizbon

 Bohem atmosferi ve canlı geceleriyle Lizbon tatil geçirmek isteyenlerin ayrılmak istemeyecekleri bir şehir. Kültürü, uygun bütçeyle tatil yapma imkanı, harika plajları. Lizbon’da bunların hepsi var. Bunlara ek olarak Avrupa’nın her ülkesinden Lizbon’a karadan ve havadan ulaşmak için çok iyi bağlantılar mevcut.

Lizbon Avrupa’nın önde gelen başkentlerinin popüler oluşunun gerisinde kalmış olmasına rağmen gidecek olanlara çok şeyler verebilecek imkana sahip.

6/ Azor Adaları

Portekiz’in Atlantik Okyanusun’daki devamı olan Azor Adaları her geçen gün daha fazla tanınıyor. İnsanı etkileyen çağlayanları, doğal parkları, gölleri, dik yamaçları ve bir çok plajıyla Azor Adaları doğayı, sükuneti ve yürüyüşü sevenler için ideal bir seçenek.

7/ Costa Rica

Costa Rica dünyanın sayılı belki de en önde gelen eko turizm ülkesi. Gezginlerin ülkenin doğal güzelliklerinin korunmasından sorumlu olduğu, yerel halkın mirasını, kültürünü, örf ve adetlerini muhafaza ettiği, mutlak gidilmesi gereken bir yerdir. Uzun bir yolculuk yapılmasının gerekliliğine rağmen sabır gösterip ziyaret edilmesini hararetle tavsiye ediyoruz.

8/ Vietnam

Bali ve Tayland’ın popülerliği Vietnam’ı her daim gölgede bırakmıştır. Kuzey ve Güney olarak ikiye ayrılan bu yarımada turistleri kendine çekmek için her türlü zenginliğe sahip. Benzersiz ve etkileyici kültürünü, göz kamaştıran plajlarını, 1955’den 1975’e kadar süren kuzey Vietnam ile güney Vietnam arasındaki  iç savaşın insanı hayrete düşüren izlerini görmek unutamayacağınız anı olarak her zaman hatırlanacaktır.

 

9/ Cinque Terre

Cinque Terre sarp kayalıklı İtalyan Riviera‘ sında deniz kenarındaki asırlar öncesine dayanan eski evleriyle öne çıkan bir beldedir. Beldeyi oluşturan her 5 kasabada da renkli evler, dik teraslara kurulan üzüm bağları, limanındaki balıkçı tekneleri ve Liguria bölgesinin meşhur pestosuyla hazırlanan her türlü deniz mahsullerini bulacağınız restoranlarıyla görebileceğiniz en ilginç ve özgün yerlerden biridir.

10/ Cape Verde Adaları

Afrika’nın takım adalarından biri olan Cape Verde Adaları bünyesinde barındıran her 10 adası boyunca yüzlerce kilometre uzunluğunda nefes kesen kıyı sahili olan, siyah ve beyaz kumlarıyla insanı büyüleyen plajlarıyla dikkat çekmektedir. Plajların çoğu uzak mesafede ve el değmemiş olduğundan yüzme, yürüyüş veya sadece dinlenme için ideal bir tatil yeridir.

CF5A7A Beach near Riu-Hotel, Santa Maria, Island Sal, Cape Verde Islands, Africa. Image shot 2011. Exact date unknown.