Dünya Turizmi 2023’de Pandemi Öncesinin %90’nına Ulaştı

Uluslararası turizm geçtiğimiz 2023 yılını pandemi öncesinin %90 hacmini gerçekleştirerek kapattı. UNWTO’un raporuna göre geçtiğimiz yıl Ocak ayı ile Eylül ayı arasında 975 milyon turist uluslararası seyahatte bulundu. Bu 2022 yılının aynı aylarına göre %38 artış demektir.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun periyodik olarak yayımladığı Barometre’ye göre;

  • Dünyada turizm hareketi 2023 yılının üçüncü çeyreğinde (Temmuz-Eylül) bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %22 arttı. Bu artıştaki en önemli etken kuzey yarım küredeki tatil sezonu oldu.
  • Yine 2023’ün üçüncü çeyreğinde seyahat hacmi pandemi öncesinin %91’ini yakaladı. Bu oran Temmuz ayında 1 puan yükselerek %92 olarak gerçekleşti.
  • Eldeki verilere göre ortalama turizm hareketi 2023 Ocak-Eylül dönemi, pandemi öncesi aynı döneme göre %87 oranında iyileşme gösterdi. Sene sonu rakamları çıktığında bu oranın %90’a yükselmesi bekleniyor.
  • Uluslararası turizmin 2023 yılında 1.4 trilyon USD ciroya ulaşabileceği düşünülüyor. 2019 yılında bu tutar 1.5 trilyon USD idi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şöyle konuştu: “Yapılan araştırmaların sonucu uluslararası turizmin Covid-19’un yaratmış olduğu etkiden tamamen kurtulmuş olduğunu, hatta bazı destinasyonlarda pandemi dönemi öncesinin bile üstüne çıktığını göstermektedir. Bu sonuçlar ülkeler, iş dünyası vre sosyal çevreler için hayati önemdedir.”

Orta Doğu, Avrupa ve Afrika Toparlanmada Başta Geliyor

  • Orta Doğu‘ya gelen turist sayısı Ocak-Eylül döneminde pandemi öncesine kıyasla %20 arttı. Orta Doğu bölgesi uluslararası ortamda pandemi öncesi rakamların üstüne çıkan tek destinasyon oldu. Vize kolaylıkları, turizm yatırımları ve geniş çapta etkinliklere ev sahipliği yapması bölgenin bugünkü durumunda en önemli etkenler oldu.
  • Avrupa ülkeleri dünyada en fazla turistin ziyaret ettiği destinasyondur. Avrupa Ocak-Eylül dönemleri arasında 550 milyon turisti kabul etti. Bu rakam dünya turizminin %56’sına eş değerdir.

  • Afrika ülkeleri pandemi öncesi hareketliliğin %92’sini yakalamış görünüyor.
    Kuzey ve Güney Amerika ülkelerinde aynı dönem için bu oran %88 olarak hesaplandı. Bu oranın gerçekleşmesinde en büyük pay turistlerin A.B.D. ve Karayip’lere olan tercihiydi.
  • Asya ve Pasifik ülkeleri pandemi sonrası sınırlarını açmakta daha tutucu davrandıklarından pandemi öncesi turist gelişinin ortalama olarak ancak %62’sine ulaşabildiler. Fakat bu oran bölgesel olarak değişiklik göstermektedir. Güney Asya %95 gibi çok yüksek bir yüzdeye erişirken, Kuzey Asya ancak %50 de kaldı.

Turizm Harcamaları Arttı

Almanya ve A.B.D. gibi büyük pazarlar kendi ülkelerinde pandemi öncesine kıyasla turist harcamalarının arttığını rapor ettiler.

Almanya 2023’ün 9 ayında %13, A.B.D. yine aynı dönem için %11 artış gösterdi.

Özetle uluslararası turizm yaşanan bazı ekonomik ve siyasi çalkalanmalara rağmen yüzleri güldürücü bir istikrar sağlamış olup, 2024 yılında tüm bölgelerde pandemi öncesi seviyenin ötesine geçeceği tahmin edilmektedir.