Dünyada En İyi Yıldız Gözlem Yerleri

Şehir insanı için geceleyin berrak bir gökyüzü görmek hemen hemen imkansızdır. Şehrin ışıkları tepemizdeki cenneti görmemizi engeller.

Elektrik ışığının icadı insanoğlunun hayatında bir devrim yaratmasına rağmen ışıklanmanın her geçen yıl artması yaban hayatını tehdit etmesinin yanında evrenin en büyük gizi olan galaksileri görmemizi engellemektedir.

Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği’nin sitesine girdiğinizde tüm dünyada gökyüzünün büyüleyici manzarasını seyretme imkanı olan milli parkların bulundukları yerleri görebilirsiniz.

Bunlardan en önde gelenlerini aşağıda sizlere sunuyoruz.

Atacama Çölü – Şili

İstisnai ölçüde rutubetsiz havası ve bulutsuz seması 5,000 metre yüksekliğindeki Şili’nin Atacama Çölü’nü dünyanın en mükemmel yıldız gözleme yeri yapmıştır.

Atacama Çölü

Bilim adamları yüksek tekniğe sahip uydularla Atacama Çölün’deki ALMA Gözlem Evi’nde takım yıldızların ve gezegenlerin eski dönem oluşumlarını araştırmaktadırlar. Koca koca anten kümeleri, gökyüzündeki her hareketi izleyerek kaydetmektedirler.

Uzay gözlemine meraklıysanız ister grup olarak, ister bireysel olarak Atacama Çölü görülecek yerler listenizin başında yer almalıdır.

Natural Bridges National Monument   Utah – A.B.D

Dünyanın ilk Uluslararası Karanlık Gökyüzü Parkı olan Natural Bridges neredeyse tamamen ışık kirliliğinden uzak, Bortle Karanlık Gökyüzü Skalasında ilk sıralarda yer alan gözlem yeridir. Samanyolunu ve belirli gökyüzü cisimlerini çıplak gözle rahatlıkla görebilirsiniz.

Natural Bridges National Monument

Ziyaretçiler ister araçlarıyla, ister yürüyerek koyotoların, dağ aslanlarının, çöl bitkilerinin evi olan Utah’ın kanyonlarını dolaşabilir, yüz yıllar önceki Amerika kıtasında yaşayan yerlilerin kaldıkları yerlerin kalıntılarını görebilirler.

Rhön Biyosfer Rezervi – Almanya

Rhön Biyosfer Rezervi

 UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alan Rhön Biyosfer Rezervi sonu olmayan ufuklar diyarı olarak da bilinmektedir. Yıldızlarla kaplı gökyüzü Uluslararası Karanlık Gökyüzü statüsündedir. Burada Samanyolunu ve Andromeda galaksisini kristal parlaklığında görebilirsiniz.

En karanlık köşeyi bulmak için rezervin ortasina doğru gitmenizi tavsiye ederiz. Rhön Yıldız Parkı ücretsiz ve rehber eşliğinde yıldız gözlemi ve gece yürüyüşü imkanı sunmaktadır.

Aoraki Mackenzie Rezervi – Yeni Zellanda

Aoraki Mackenzie Reserv’deki Mackenzie Havzası yıldız gözleminde bulunmak için Yeni Zelanda’da en parlak gökyüzüne sahip olan yerdir. Aynı zamanda içinde buzul da olan bu dağ ülkenin en büyük dağı olup kampçılık ve dağ tırmanışı için de idealdir.

Samanyolunu, Southern Cross’u (haç şeklindeki burç), Alfa Centauri’yi ve Sirius’u gözlemek için Mount John University Observatory’ye veya Sir Edmund Hillary Alp Merkezine baş vurarak gece turu almanızı öneririz.

Aorsaki Rezervi

Rezerv yetkilileri yerli halk Maori’lerin tarih boyu süre gelen yaşamlarında yıldızlarla yön bulma alışkanlıklarına saygıda bulunmak ve onların karanlık gökyüzü mirasını korumak için önlem almaktadır.

 Cherry Springs State Park   Pensilvanya – A.B.D.

Cherry Spring State Park

İsmini parkın içinde bulunan kiraz ağaçlarından alan bu yer dünyanın her köşesinden gelen astronomların yılda iki defa ziyaret ettikleri yıldız gözleme partilerine sahne olmaktadır. Her yıl Ağustos ayındaki meteor yağmurunu görmek için seyahat planınıza Cherry Spring State Park’ı dahil etmenizi öneririz.

Yılda 60 ile 85 gün arası gözlem için ideal karanlığın bulunduğu parkta ayrıca orman yürüyüşü yapabilir, kar arabası kiralayabilir, kamping ve piknik yapabilirsiniz.

Pic du Midi   Pireneler – Fransa

Pic du Midi

Pic du Midi NASA bilim adamlarının Apollo’nun aya iniş hazırlıklarını yaptıkları yerdi. Rezervin içinde bulunduğu Pireneler’de ki Perdu Dağı UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan bir milli parktır.

Teleferike binip en tepedeki gözlem evine çıkabilirsiniz. Ziyaretçiler ayrıca satın alacakları paket turla geceleyebilir, yemek yiyebilir, astronom eşliğinde teleskopla gökyzüne bakabilir ve mevsiminde ski yapabilirler.

 Tenerife Kanarya Adaları – İspanya

Yüksek irtifa, Ekvator’a olan yakınlık ve tropik fırtınalardan uzak oluşu Kanarya Adaları’nın gece zamanındaki gökyüzünü ideal seviyede karanlık bir bölge haline getirmiştir. Ayrıca gökyüzü gözleminin sürdürülebilirliğini sağlamak  için Tenerife adası çıkarılan kanunla uçakların rotası dışında bırakılmıştır.

Tenerife