UNWTO Turizmde NetZero Hedefi İçin Finansal Destek Verdi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) NOAH ReGen kuruluşuyla işbirliği yaparak turizm sektörünün NetZero hedefine ulaşması için yapılacak projelere parasal destek sağlanması için önemli bir adım attı.

Mali denetimde yeni bir dönem

Birleşmiş Milletler NetZero Hizmet Kuruluşu ile Gezegen Ekosistem Sermaye Fonu küresel çapta mali denetim için yeni bir dönem başlattı. Bu değişim Mavi Karbon konseptiyle döngüsel iş modellerini birleştirerek karbon değerini sabitlemeyi amaçlıyor.

Ekosistemin ana görevi rejenerasyonu yalnızca ekolojik gereksinim olarak değil aynı zamanda kar eden bir şekle dönüştürerek Mavi ve Yeşil Ekonomi sektörlerinde değişim yaratmak.

Temel çerçevenin önde gelen unsurları şunlar:

Karma Finansal Ekosistem

İklim değişikliğine neden olan unsurlara baskı yaparak sağlam bir yapı oluşturmak amacıyla çeşitli mali kaynakları bir araya getirmek.

Blokzincir Teknolojisi

Gerçek zamanlı izleme ve sorumluluğu temin ederek, şeffaf biçimde fon sağlamak ve onları transfer etmek için blokzincir teknolojisini kullanıma sokmak.

Şeffaflık ve Sorumluluk

Şeffaflığı, sorumluluk taşımayı, denetime tabi olmaya açık kalmayı, fonların başlangıçtan yürürlüğe girdiği ana kadar takibine olanak sağlamayı taahhüt etmek.

Açılışın duyurusu

Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Bürosunun genel müdürü Tatiana Valovaya “Birleşmiş Milletler NetZero Tesisi insanın mutlu oluşuyla gezegenin sağlığını birleştirebilen 2030 yılı ajandasının uluslararası boyutda ses getirmesini sağlamak için tasarlandı” şeklinde konuştu.

UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili ise “Turizmin düşük karbon salımlı işleyişi bizim pusulamızdır. NetZero’yu insan refahı ve gezegenimizin sağlığı için 2050 yılına kadar hep birlikte gerçekleştirelim” dedi.

Noah kuruluşunun CEO’su Frederic Degret ise şunları ilave etti: “ Çok hassas bir konumda yer alıyoruz. SFDR’nin 9. Maddesiyle uyumlu Re’planet Sermaye Fonu sadece bir fon değildir. O sürdürülebilirliğin büyümesini sağlayacak yatırımcılara destek sağlayarak değişimin var olabilmesinin katalizörüdür.”

Karma finansman modeli

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun Birleşmiş Milletler içindeki çok ortaklı Trust Fonu danışmanlık yaparak ve bağışta bulunarak sıfır karbon salınımı hedefinin tutturulması için yapılan çalışmalarının hızlandırılmasına destek verecek. Kurum iklim değişikliğini gözeten bir ekonominin hüjküm sürmesi için karma finansman modeliyle çalışacak.