KURAP Aralık Ayında Kıbrıs’ta Toplandı

Kurumsal Acenteler Platformu KURAP  Aralık ayı olağan toplantısı Aura Travel Service’in daveti ve ev sahipliğinde Gazimağusa’da 2022 yılında açılan The Arkın İskele Hotel’de gerçekleşti .

Gündemi oluşturan; yolcu memnuniyetini artırma özelliği taşıyan ürünlerin, konsoloslukların yeni uygulamalarının ve THY grup ücretleri farklılıklarının görüşülmesinin ardından birlikte yenilen güzel bir akşam yemeği ile toplantı sonlandı.

Kıbrıs’ın turizm açısından en ünlü ve önemli bölgesi olan ve 1974 de Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında Kıbrıslı Rum nüfusu tarafından terkedilen, harekat sonrası askeri kontrole geçen ve büyük bir kısmı iskana ve yerleşime kapalı kalan Maraş ( Varoşa ) Bölgesinin gezilmesi KURAP’ın Gazimağusa ziyaretine büyük değer kattı. Mükemmel ağırlama ve ev sahiplikleri için Aura Travel Service Kurucusu Kemal Üresin’e, Satış Direktörü Ülkü Karamahmutoğlu’na  ve The Arkın İskele Hotel’e çok teşekkür ediyoruz.

Maraş veya Varoşa

Eskiden cennet kelimesiyle aynı cümle içinde kullanılan Maraş yani Varoşa, ünlülerin ve varlıklı insanların tatil yeriydi. Ülkenin en güzel plajlarının yer aldığı, altın rengi kumsalı ve masmavi deniziyle Varoşa Hollywood yıldızlarının bile vazgeçilmezlerindendi.

Maraş-Varoşa 1960’lı yıllarda

Maraş savaştan önce Marilyn Monroe’dan Sophia Loren’e, Raquel Welch’ten Brigitte Bardot’ya kadar birçok ünlü ismi ağırlamış bir yerdi. Boydan boya plajları olan Maraş, 1970’lerde adanın toplam otel sayısının %50’sinden fazlasını barındırıyordu.

O zamanki sadece bu bölgede bulunan yatak sayısı, neredeyse bugünkü KKTC’nin otel yatak sayısına eşitti. 45 otel, 60 apart otelle toplamda 10.000’in üzerinde yatak kapasitesiyle tam bir turizm cennetiydi. Hal böyle olunca ve ziyaretçi sayısı fazla iken hayat da oldukça canlıydı. 3.000 kadar iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi bulunan bölge, hareketli ve cıvıl cıvıldı. 

Terkedilmiş Olympic Hava Yolları satış ofisi

Kıbrıs Barış Harekatı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilen Maraş, Türkiye’nin pek çok kez girişimde bulunmasına karşın Rum tarafının uzlaşmaz tavrı nedeniyle kapalı kaldı. Adının başına eklenen kapalı tanımlaması 46 yılın ardından nihayet kaldırılıyor. Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yıllarca süren çabası sonucu Maraş açıldı ve kent yeniden hayat buldu.

Bir zamanların Toyota satış bayii

Bölgenin tamamı olmasa bile bir bölümüne girmek artık serbest. Kentin kademeli olarak açılması planlanıyor.

Kıbrıs için Maraş’ın ayrı bir yeri var. 1974’teki barış harekâtından beri kapalı olan bölgede pek çok Kıbrıslının anıları ve hayalleri de yarım kalmıştı. 46 yıl önce tarihin adeta donduğu Maraş yıllarca anlatılan hikayelerin ve anıların tecrübe edildiği bir yer artık.