Yeni Yılın 5 Ana Turizm Trendi

Turizm sürekli bir değişim halinde. İlerleyen teknolojinin de katkısıyla 2024 yılının turizmde bir dönüm noktası olacağı var sayılıyor. Uzmanlar en güncel trendlerin ve teknolojik gelişmelerin farkında. Yapılan araştırmaların sonucu olarak en fazla rağbet görecek 5 trendi aşağında sunuyoruz.

Her Şirkete Özel Yapay Zeka Asistanları

Yapay zeka turizm sektörünün gelişmesinde hatırı sayılır bir rol üstlenmekte. Hiç bir kod aracı A.B.D. menşeli OpenAI kuruluşunun Ön Eğitimli Generatif Dil Değiştiricisi (GPT) kadar yapay zekayı kişiye özel ve kolay ulaşılabilir kılamaz. Bu yardımcılar bilgi üretmek sayesinde belirli görevleri yerine getirerek daha süratli ve verimli kolaylıklar sağlamaktalar.

Yapılan tahminlere göre 2024 yılının sonuna kadar her modern şirket kendine özel yapay zeka asistanlarına sahip olacak. Bu yardımcılar şirket çalışanlarına 7/24 istenilen bilgiyi vererek onların daha iyi kararlar almalarını sağlayacaklar. Yapay zeka asistanları aynı zamanda beyin fırtınası yapmada da katkı sağlamak için tasarlandılar.

Turistik Rezervasyon ve Hizmetlerin Tekrar Satışı

Rezervasyonu yapılan turistik hizmetlerin 2. defa veya daha fazla bir sayıda başkasına satışı eğilimi gün geçtikçe popüler hale gelmekte. Mesela 100’ün üstüne otel işleten Takyon firması müşterilerine tekrar satılabilir oda fiyatları vermeğe başladı. Bu firma yakın geçmişte İtalya’daki Best Western ve Fairlyne ile bu konuda bir ortaklık anlaşması imzaladı. Takyon bunun dışında Ouigo ve RailEurope ile de tren biletlerinin tekrar satışı konusunda anlaşmaya vardı.

Otel ve kiralık araç rezervasyonlarının ve benzerlerinin tekrar satışı rağbet görmeğe devam ettikçe önümüzdeki 2024 yılında bu satışlardan önemli gelirler elde edileceğini tahmin etmemek mümkün değil.

Dijital Cüzdanlar Sayesinde Hatasız ve Hızlı Ödemeler

Ödemelerin hızlı ve kolay şekilde yapılabilmesi turizm sektöründe hayati öneme haiz. Geleceğin Turizmi Zirvesinin birinciliğini kazanan Namastay yazılımı checkout sırasında kullanılan Apple Wallet ve Google Wallet’e entegre olmayı kolaylaştırarak işlemlerin daha çabuk olmasını sağladı.

Apple Wallet

Yaratılan bu trend kolay ve hızlı ödeme talebinin ciddi derecede yükselmesine katkıda bulunuyor.

Gerçek Yapay Zeka ile Güçlendirilmiş Hiper-Kişiselleştirme

Bir yapay zeka eseri olan hiper-kişiselleştirme gerçeğe dönüşüyor. Kişiye özel ısmarlama gezi yapan seyahat acentelerinin websiteleri, internette onu ziyaret eden kişilerin aradıkları seyahate göre kişisellebilişiyor. TripAdvisor, Airbnb ve Amadeus şimdiden bu trende uygun adım atmağa başladılar. Bu çalışmaların 2024 yılında daha da artacağı öngörülüyor.

Önümüzdeki yıllarda göreceğimiz çerezlerin azalması bu trendi güçlendirecek. NFT gibi dijital ögeler çerezlerin yerini alarak hiper-kişiselleşmede kilit rol oynayacaklar.

Prosumerların (*) Yükselişi

Birleşik yaratımcılık tüketicilerle seyahat ve ağırlama sektöründe çalışanlar arasında belirgin bir turizm eğilimi oldu. Tüketiciler artık sadece pasif satın alıcılar değiller. Satın aldıkları mallara ve hizmetlere yaratıcılık katıp yeniden üretim yaparak onları değerlendirme imkanına kavuştular.

Mesela otel yatırımcıları ve sadakat programları, müşterileriyle anlaşarak onları yatırım ortaklığına ve pazarlama temsilciliğine dönüştürmede başarılı oluyorlar.

(*) Satın alınan mal ve hizmette katma değer yaratıp yeniden satmak