UNWTO La Rioja’da Sürdürülebilir Şarap Turizmi İçin Toplandı

Şarap Turizminin gelecekteki önemini ön planda tutan UNWTO,  22-24 Kasım’da İspanya’nın La Rioja otonom bölgesinde  Küresel Şarap Turizmi Konferansı için toplandı.

Toplantının organizasyonuna Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü dışında La Rioja hükümetinin Endüstri Bakanlığı ve İspanya Ticaret ve Turizm Bakanlığı da katkıda bulundu. Konferansta özellikle kırsal kesimin desteklenmesinin, sürdürülebilir çalışmalar yapılmasının ve bölgesel canlandırma icraatında bulunulmasının şarap endüstrisinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

Yaratıcılık: Gelenek ve teknoloji arasında köprü kurmak

Konferans tarım yapılan arazilerde gelenekler ile teknolojinin entegrasyonunun önemini dikkate alarak değişen turist trendleri doğrultusunda şarap turizminin geleceğini mercek altına almayı kararlaştırdı.

Beceri: Şarap turizminde mükemmele erişmek

Konferans şarap endüstrisini yaymak ve sürdürülebilir duruma getirmek için tecrübeyi, bilgiyi ve beceri kazanmayı sağlamak amacıyla yapılması gereken çalışmaların önemli oluşunun altını çizdi.

Veri: Geleceğe taşımak

Verilerin şarap turizmini şekillendirmek için vazgeçilmez önemi bulunmaktadır. Konferansa katılanların şarap turizmini belli çerçevelere yerleştirmek amacıyla ölçüm ve metodolojiyi etraflıca araştırmaları kararlaştırıldı.

Yönetim: Büyüme için iş birliği

 Şarap üreticiliği ile uğraşanların aralarındaki ilişkileri daha sağlıklı duruma kavuşturmak için kamu ve özel sektör iş birliğinin sağlanmasının ve istikrarının önemi yadsınamaz. Konferans bu konuda hem yerel hem de ulusal seviyede yapılacak ortak çalışmaya öncülük yapma kararını aldı.

Sürdürülebilirliğin ve kırsal kesim kalkınmasının desteklenmesi

Sürdürülebilirlik şarap endüstrisinin geleceğinin teminatıdır. Destinasyon yöneticileri konferansta döngüsel ekonomiye bağlı kalarak sürdürülebilirlik çalışmaları yapacaklarını ifade ettiler. Ayrıca kırsal bölge kalkınmasının, gözden kaçmış bölgelerin canlandırılmasının, demografik sorunlarla başa çıkılmasının hayati öneme haiz olduğunu vurguladılar.

Vivanco Müzesi Girişi

 

Haro şehrindeki Barrio de la Estación bölgesi yöneticileri konferansa katılanları şarabın gastronomi ile olan bağlantısını göstermek, şarap tadımı yapmak, şarap markalarını tanımak açısından bölgeye davet etmiştir.

İlave olarak katılımcılar ünlü Vivanco Müzesini ziyaret ederek şarap endüstrisinin başlangıcından bugüne kadar olan gelişmelerini keşfetmişlerdir.