Estetik Görüntüler Peşinden Koşmak – Z Kuşağı için Yeni Bir Seyahat Trendi

Zamanımızda turizmi sosyal network kanalıyla artırma çabaları gözle görülür bir ilerleme sağladı. Bunun sonucu olarak sanat turizmi diye adlandırılan yeni bir trend ortaya çıktı. Sosyal medya platformları insanların yeni yerleri keşfetmesine, izlenimlerini ve tavsiyelerini geniş kitlelerle paylaşmasına öncülük etti.

Bu durum daha fazla seyahat etmek isteyen Z kuşağı arasında çok taraftar buldu. Ancak bu eğilim ilginçtir destinasyonların tarihsel, kültürel ve doğal güzellikler gibi gezginleri cezbeden özellikler sebebiyle görsel güzellikleri görmek için yapılan seyahatlerin artması sonucunu doğurdu.

Bir çok kişi sosyal medyada paylaşılan gidilecek yerde neyin giyilmesi gerektiğini, hangi otelde kalmanın daha ekonomik ve konforlu olduğunu, eğlence merkezlerinin bulunduğu yerleri, bulundukları yerin yemeklerini, doğada yapılabilecek aktivitelerin neler olduğunu öğrendikten sonra yapacakları geziyi planlamaktadırlar. Eksperler Z kuşağının bu bilgilere genellikle Pinterest uygulamasından ulaştıklarını söylüyorlar

Estetik görüntü için yapılan geziler nasıl planlanıyor?

 Gezginlerin büyük bir kısmı gidecekleri yeri sosyal medyadaki görsellere göre seçmektedirler. Şaşırtıcı derecede pitoresk olan bu görseller doğrudan National Geographic’den alınma da olabilmektedir. Hatırda tutulmalıdır ki bazen bu görsellerin üstünde teknoloji kullanılarak abartılı oynamalar yapılmaktadır. Böylelikle sosyal medyada sergilenen görseller seçilen yerin gerçek görüntüsünden farklı olabilmektedirler.

Estetik görüntü için yapılan gezileri bünyesine alan sosyal medya uygulamalarından TikTok’un #travelaesthetic bölümünün izleyici adedi 66 milyon, #londonaesthethic in izleyici adedi 47 milyon, #japanaesthetic in izleyici adedi 91 milyondur. Bu destinasyonların videolarını seyrettiğinizde karşınıza muhteşem bir manzara ve insanı imrendiren paylaşımlar çıkmaktadır. Ancak gerçekle karşılaştığınızda önceden gördüklerinizi bulma şansınız olmayabilir.

Günümüzde bir başka trend ise televizyonda oynayan film ve dizilerdeki yerleri görmek için yapılan gezilerdir. Emily in Paris televizyon dizisi gibi. Yine sosyal medyadaki aldatmalar gibi bu alanda da film veya dizinin yarattığı güzelliği bulmak çoğu kere mümkün olmamaktadır.