Turizmde Tarihi Anlaşma

Bir yandan global kamu sektörünü temsil eden taraf ile diğer yandan özel sektörü temsil eden uluslararası turizm organizasyonu tarihlerinde ilk defa turizmin hayati önem arz eden sorunlarında iş birliği yapmak üzere anlaştılar.

Mutabakat Protokolü (Memorandum of Understanding) Hindistan’ın Goa şehrinde Turizm Bakanları seviyesinde yapılan G20 toplantısında imzalandı. Söz konusu protokol turizmin ana sorunları olan iş imkanı yaratma, beceri geliştirme ve hizmet verenler arasında dayanışmayı sağlama başlıklarını kapsamakta.

Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu (WTTC)  ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu (UNWTO) dünya turizminde yeteneklerin geliştirilmesi, yaratıcılık, girişimcilik ve yatırım imkanları yaratmanın yanında sürdürülebilirlik ve hızlı toparlanma dinamizmine de atıfta bulundu. Her iki taraf aynı zamanda toplumlarda iş birliğinin kuvvetlendirilmesi, yönetim ve Covid 19 pandemisinden ders çıkarılması konularını destekleyeceğini vaad etti.

Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu’nun (WTTC) başkanı ve CEO’su Julia Simpson “Yeni Mutabakat Protokolü Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun birlikte sinerji yaratarak seyahat ve turizm dünyasında sonu gelmeyecek fırsatların yaratılmasına imkan sağlayacağı gibi seyahat edenlere ve iş adamlarına da yeni kapılar açacaktır.” şeklinde konuştu.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun genel sekreteri Zurab Pololikashvili şöyle konuştu: “Sektörümüzü zorlamakta olan sorunları ancak birbirimize dayanarak ve güvenerek  çözebiliriz. Kamu ve özel sektör birlikteliği turizmde bir değişim yaratacaktır. İnsanlar her yıl artan bir hızla gezmek, yeni yerler görmek, daha önce görüp beğendiği yerlere tekrar gitmek istiyorlar. Önümüzdeki 10 yıl içinde dünyadaki turizm hareketlerinden elde edilecek gelirin dünyadaki toplam gayri safi hasılanın yarısını oluşturacağı tahmin edilmektedir.”

Mutabakat Protokolü (Memorandum of Understanding) Dünya Seyahat ve Turizm Kurulu’nun (WTTC) başkanı ve CEO’su Julia Simpson ile Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonu’nun genel sekreteri Zurab Pololikashvili tarafından kamu ve özel sektör temsilcilerinin huzurunda imzalandı.