On yıl sonraki Seyahat Modelleri

Geçen yıl Ocak ayı ile Temmuz ayı arasında 474 milyon kişi kendi ülkelerinin dışına seyahat etti. Bu rakamın 2021 yılında 175 milyon kişi olduğunu düşünürsek sıçramanın ne kadar büyük olduğu ortaya çıkar. Peki 2033 yılında ne şekilde seyahat edeceğiz.Travel Tribes 2033 araştırma şirketi önümüzdeki 10 yıl içinde gezgin profilleri ve seyahat modelleri üzerinde bir rapor hazırladı.

Rapor gezginlerin kişisel özelliklerini, seyahat modellerini ve yeni gelişmekte olan seyahat tercihlerini dikkate alarak gelecekte seyahat tarzını değiştirecek dinamiklerin neler olacağını kapsamakta.

Araştırmanın en çarpıcı tesbiti, seyahat edeceklerin mevcut ve ilerde daha da gelişecek teknolojilere açık olduğu ve sürdürülebilir seyahati hedefleyeceklerini saptaması oldu. Ancak bazı gezginlerin haklı olarak siber güvenlik konusunda endişeleri olduğundan seyahat endüstrisini yönetenlerin bu konuda yeni teknikler geliştirerek onlara güvence vermesi gerekiyor.

Karşınızda çalışma sonuçlarına göre en başta gelen seyahat eden profilleri

Macera Arayanlar

Bu gruba girenler kendi yaşamlarında ve dolaysıyla seyahatleri sırasında dene ve gör tarzını benimseyenlerdir. Bunların yüzde kırk beşi çocuksuz olup orta ve yüksek meslek gelirine sahiptirler. Çalışma saatlerinin esnek oluşu onlara hedeflediklerini gerçekleştirebilme özgürlüğü tanır.

Plan Yapmayanlar

Hayata bir defa gelirsin mottosunu ilke edinmişlerdir. Bunları diğer profillerden ayıran iç güdülerine göre harekete geçmeleridir. Tercihlerini tahmin edebilmek zordur ve heyecan verici konaklama tarzlarını seçerler.

Teknolojiye yakın oluşları nedeniyle uçuş imkanlarını araştırırken yapay zekayı kullanmaları onların hızlı hareket etmelerine imkan tanır.

Hatıralara Düşkün Gezginler

Bu grubun seyahat modeli daha basittir. Yaş grubu olarak 42 yaşın üstündedirler. Seyahatleri son derece planlıdır.

Geleceğin getireceği yenilikleri ürkütücü bulurlarken, mevcut seyahat modelleri onlar için konforludur. İnsana önem verip teknoloji ve sürdürebilirliği daha az önemserler.

Ancak teknolojiye temkinli yaklaşmalarına karşın seyahat öncesi sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) onları heyecanlandırır.

Seyahat Teknolojisi Fenomenleri

Bu gruba dahil olanlar günümüzün genç, ileriyi düşünen iş gezginleridir. Grubun yüzde kırk sekizi 32 yaş altında olup başkalarına bakışları onların sahip oldukları teknik alet sayısıyla orantılıdır.

Seyahat teknolojisinin ilerisi için duydukları heyecanın yanında aynı zamanda bazı endişeler de yaşadıklarından kendi içlerinde uyumsuzluğu da barındırırlar.

Öncü Kaşifler

 Hayatı hızlı yaşayan bireylerdir. Bulundukları yerde bir sonra atılacakları maceraları düşünürler. Hayatları tam bir dalgalanma içindedir. Yaş ortalaması 23 ile 41 arasında değişir.

Plan yapmayı severler ama aynı zamanda risk almaktan da çekinmezler. Yeni deneyimlere açıktırlar. Diğer gruplara nazaran sürdürebilirliğe daha fazla önem verirler.

Bu gruba dahil olanlar 2033 yılında ödemelerini kripto para ile yapmayı arzulamaktadırlar.